Վարչապետը ծանոթացել է Հին Գորիսի վերականգնման աշխատանքներին (լուսանկարներ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Սյունիքի մարզ և Խնձորեսկ համայնքում մասնակցել Սպարապետի օրվա առթիվ կազմակերպված տոնական միջոցառումներին։ Վարչապետին ուղեկցել են Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նախ այցելել է Մխիթար Սպարապետի գերեզման` ծաղիկներ խոնարհել Սպարապետի շիրիմին և հարգանքի տուրք մատուցել նրա հիշատակին։ Այնուհետև տեղի է ունեցել առանձին զրահատանկային գումարտակի 15 զինծառայողի զինվորական երդման արարողություն, ընթերցվել է Սպարապետի խոսքը, հնչել է Հայաստանի Հանրապետության պետական օրհներգը։
«Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի զինծառայողներ, շնորհավորում եմ ձեզ զինվորական երդումն ընդունելու կապակցությամբ», - ողջույնի խոսքում նշել է վարչապետը, ապա անհատապես շնորհավորել զինծառայողներին։
Նիկոլ Փաշինյանը քայլել է Խնձորեսկի ճոճվող կամուրջով և դիտել կամուրջի հարակից տարածքում Սպարապետի օրվա առթիվ պատրաստված երաժշտական ցուցադրական ելույթները։
Վարչապետն այնուհետև այցելել է Խնձորեսկի համայնքապետարանի հարակից տարածք, որտեղ նրան ջերմ ծափողջույններով դիմավորել են խնձորեսկցիները։ Վարչապետը և բարձրաստիճան հյուրերը ծաղիկներ են դրել Հայրենական մեծ պատերազմում և Արցախյան ազատամարտում զոհված հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշակողթողներին, այնուհետև ներկայացվել են ցուցադրական ելույթներ: Վարչապետը զրուցել է բնակիչների հետ, շնորհավորել նրանց Սպարապետի օրվա առթիվ։
Կառավարության ղեկավարը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանի ուղեկցությամբ այցելել է նաև Գորիս` ծանոթացել քաղաքի զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման, մասնավորապես, Հին Գորիսի վերականգնման ընթացքին:
Դիտակետին հարակից տարածքը նախկինում եղել է շինարարական աղբավայր. վերակառուցվելուց հետո այն հավակնում է դառնալ քաղաքի գրավիչ վայրերից մեկը: Դիտակետից բացվում է «ժայռերի քաղաք» Հին Գորիսի տեսարանը: Նախագիծն իրականացվում է սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 99 մլն դրամ, որից 40 տոկոսը՝ համայնքի ներդրումը: Ծրագիրն ուղղված է մրցունակ զբոսաշրջային ծառայությունների մեծ ներուժի զարգացմանը: Ըստ պատասխանատուների, վերակառուցումից հետո տարածքը բավականին մրցունակ է բիզնեսի զարգացման և ներդրումների համար։ 2020 թվականին արդեն իսկ սկսել են գործել հյուրանոց և ռեստորան։ Ենթադրվում է որ 2021-2022թթ. կստեղծվեն սպասարկման նոր և մրցունակ ծառայություններ, քանի որ արդեն իսկ մի շարք բիզնես առաջարկներ են քննարկվում։
Վարչապետը շրջել է նաև Հին Գորիս պատմամշակութային կենտրոնով` ծանոթացել այստեղ իրականացվող վերականգնման աշխատանքների ընթացքին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է իրականացվող ծրագրերը, որոնք նոր ազդակ կհաղորդեն Գորիսում զբոսաշրջության զարգացմանն ու քաղաքի գրավչության բարձրացմանը:

Prime Minister Nikol Pashinyan today traveled to Syunik Marz of Armenia and attended Sparapet Day-dated festivities in Khndzoresk. The Premier was accompanied by RA Defense Minister David Tonoyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan and Syunik Marz Governor Hunan Poghosyan.
Nikol Pashinyan first visited Sparapet’s grave and paid floral tribute to Mkhitar Sparapet. Then the separate armored battalion’s 15 servicemen took oath in the presence of the Prime Minister. The Sparapet’s message was read out and the State anthem of the Republic of Armenia was played during the oath-taking ceremony.
“Servicemen of the Armed Forces of the Republic of Armenia, I congratulate you on taking a military oath,” the Prime Minister said in his greeting remarks and congratulated the servicemen on this occasion.
Nikol Pashinyan walked on the swinging bridge of Khndzoresk and watched musical performances staged on the occasion of Sparapet Day. The Premier next headed to the area adjacent to Khndzoresk community hall, where he was greeted with warm applause by the locals. Prime Minister Pashinyan and the high-ranking guests laid flowers at the memorials commemorating our heroes perished in the Great Patriotic War.
Taking the opportunity, the Prime Minister talked to the locals and congratulated them on Sparapet Day. Accompanied by Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan and Syunik Marz Governor Hunan Poghosyan, Nikol Pashinyan toured Goris to get acquainted with the local tourism infrastructure and inspect progress in the Old Goris Rehabilitation Project.
The site adjacent to the observation point used to be a landfill. The ongoing reconstruction will make of it one of the most attractive sights in the city. It offers a splendid view on the “city of rocks,” the Old Goris. Funded under subsidy programs to a total cost of 99 million drams, 40% of which is the community’s investment, the project seeks to develop the region’s huge potential in the field of competitive tourism.
The area is quite competitive in terms of attracting business and investments. A hotel and a restaurant came into operation earlier this year. Several business proposals are being discussed. As a result, new competitive services will be available in 2021-2022,
The Premier toured the Old Goris Historical and Cultural Center to get acquainted with the ongoing rehabilitation activities. Nikol Pashinyan highlighted the ongoing programs, which will give a strong impetus to the development of tourism in Goris and will help enhance its tourism attractiveness.