Վարչապետը ծանոթացել է Հին Գորիսի վերականգնման աշխատանքներին (լուսանկարներ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Սյունիքի մարզ և Խնձորեսկ համայնքում մասնակցել Սպարապետի օրվա առթիվ կազմակերպված տոնական միջոցառումներին։ Վարչապետին ուղեկցել են Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նախ այցելել է Մխիթար Սպարապետի գերեզման` ծաղիկներ խոնարհել Սպարապետի շիրիմին և հարգանքի տուրք մատուցել նրա հիշատակին։ Այնուհետև տեղի է ունեցել առանձին զրահատանկային գումարտակի 15 զինծառայողի զինվորական երդման արարողություն, ընթերցվել է Սպարապետի խոսքը, հնչել է Հայաստանի Հանրապետության պետական օրհներգը։
«Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի զինծառայողներ, շնորհավորում եմ ձեզ զինվորական երդումն ընդունելու կապակցությամբ», - ողջույնի խոսքում նշել է վարչապետը, ապա անհատապես շնորհավորել զինծառայողներին։
Նիկոլ Փաշինյանը քայլել է Խնձորեսկի ճոճվող կամուրջով և դիտել կամուրջի հարակից տարածքում Սպարապետի օրվա առթիվ պատրաստված երաժշտական ցուցադրական ելույթները։
Վարչապետն այնուհետև այցելել է Խնձորեսկի համայնքապետարանի հարակից տարածք, որտեղ նրան ջերմ ծափողջույններով դիմավորել են խնձորեսկցիները։ Վարչապետը և բարձրաստիճան հյուրերը ծաղիկներ են դրել Հայրենական մեծ պատերազմում և Արցախյան ազատամարտում զոհված հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշակողթողներին, այնուհետև ներկայացվել են ցուցադրական ելույթներ: Վարչապետը զրուցել է բնակիչների հետ, շնորհավորել նրանց Սպարապետի օրվա առթիվ։
Կառավարության ղեկավարը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանի ուղեկցությամբ այցելել է նաև Գորիս` ծանոթացել քաղաքի զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման, մասնավորապես, Հին Գորիսի վերականգնման ընթացքին:
Դիտակետին հարակից տարածքը նախկինում եղել է շինարարական աղբավայր. վերակառուցվելուց հետո այն հավակնում է դառնալ քաղաքի գրավիչ վայրերից մեկը: Դիտակետից բացվում է «ժայռերի քաղաք» Հին Գորիսի տեսարանը: Նախագիծն իրականացվում է սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 99 մլն դրամ, որից 40 տոկոսը՝ համայնքի ներդրումը: Ծրագիրն ուղղված է մրցունակ զբոսաշրջային ծառայությունների մեծ ներուժի զարգացմանը: Ըստ պատասխանատուների, վերակառուցումից հետո տարածքը բավականին մրցունակ է բիզնեսի զարգացման և ներդրումների համար։ 2020 թվականին արդեն իսկ սկսել են գործել հյուրանոց և ռեստորան։ Ենթադրվում է որ 2021-2022թթ. կստեղծվեն սպասարկման նոր և մրցունակ ծառայություններ, քանի որ արդեն իսկ մի շարք բիզնես առաջարկներ են քննարկվում։
Վարչապետը շրջել է նաև Հին Գորիս պատմամշակութային կենտրոնով` ծանոթացել այստեղ իրականացվող վերականգնման աշխատանքների ընթացքին: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է իրականացվող ծրագրերը, որոնք նոր ազդակ կհաղորդեն Գորիսում զբոսաշրջության զարգացմանն ու քաղաքի գրավչության բարձրացմանը:

Никол Пашинян ознакомился с работами по восстановлению Старого Гориса
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Сюникскую область и в общине Хндзореск принял участие в праздничных мероприятиях, организованных по случаю Дня Спарапета. Премьер-министра сопровождали министр обороны Давид Тоноян, министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян, губернатор Сюника Унан Погосян.
Никол Пашинян сначала посетил могилу Мхитара Спарапета, возложил цветы к могиле Спарапета и почтил его память. Затем состоялась церемония военной присяги 15 военнослужащих отдельного танкового батальона, была прочитана речь Спарапета, прозвучал государственный гимн Республики Армения.
''Военнослужащие Вооруженных сил Республики Армения, поздравляю вас с принятием военной присяги'', -сказал премьер-министр в своей приветственной речи, затем лично поздравил военнослужащих.
Никол Пашинян также прошелся по качающемуся мосту Хндзореска и посмотрел музыкальные выступления по случаю Дня Спарапета.
Затем Никол Пашинян посетил муниципалитет села Хндзореск, где его тепло встретили жители общины. Премьер-министр и высокопоставленные гости возложили цветы к памятнику погибшим в Арцахской войне солдатам и памятнику погибшим в Великой Отечественной войне жителям Хндзореска. Затем состоялись демонстрационные выступления. Премьер-министр побеседовал с жителями и поздравили их с Днем Спарапета.
Глава правительства в сопровождении министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна и губернатора Сюника Унана Погосяна также посетил Горис, ознакомился с развитием туристической инфраструктуры города, в частности, с восстановлением Старого Гориса.
Территория возле городского наблюдательного пункта раньше была строительной свалкой, а после реконструкции претендует на то, чтобы стать одним из привлекательнейших мест в городе. С наблюдательного пункта открывается вид на “Город скал” Старого Гориса. Проект реализуется в рамках субсвенционных программ. Общий бюджет программы составляет 99 млн драмов, 40% из которых предоставляет община. Программа направлена на развитие большого потенциала конкурентоспособных туристических услуг. По словам ответственных лиц, после реконструкции территория станет вполне конкурентоспособной для развития бизнеса и привлечения инвестиций. В 2020 году уже начали действовать отель и ресторан. Предполагается, что в 2021-2022 гг. будут созданы новые и конкурентоспособные сервисы, так как уже обсуждается ряд бизнес-предложений.
Никол Пашинян осмотрел историко-культурный центр “Старый Горис”, ознакомился с ходом проводимой работы. Никол Пашинян подчеркнул важность реализуемых программ, которые дадут новый импульс развитию туризма в Горисе и повысят привлекательность города.