Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի հայ համայնքի հետ
Սեպտեմբերի 12-ին մեկնարկել է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի պաշտոնական այցը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
Կահիրեում ՀՀ դեսպանությունում արտգործնախարարը հանդիպում ունեցավ Եգիպտոսի հայ համայնքի ականավոր ներկայացուցիչների` Հայ առաքելական եկեղեցու Եգիպտոսի թեմի առաջնորդ Տ. Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանի, Հայ Կաթողիկե եղեկեցու առաջնորդ Գրիգոր Օգոստինոս եպիսկոպոս Գուսանի, համայնքային կառույցների և միությունների անդամների հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` նախարար Մնացականյանը բարձր գնահատեց եգիպտահայ համայնքի ավանդն ազգային ինքնության, պատմամշակութային ժառանգության պահպանման գործում: «Հայ ժողովուրդը, ունենալով հզոր պատմություն և ինքնության խորը գիտակցություն, երեսուն տարի առաջ վերականգնել է իր հավաքական ինքնության պաշտպանության և զարգացման, թերևս, ամենակարևոր գործիքներից մեկը՝ պետականությունը: Եվ մեր համայնքներում պետականության, ազատության և անկախության նկատմամբ պատասխանատվության զգացումը պետությանը սատարելու լավագույն օրինակներից է»,- նշեց նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Մնացականյանը եգիպտահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ մտքեր փոխանակեց ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների, առկա մարտահրավերների և դրանց հասցեագրման ուղիների շուրջ:
Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարների համատեքստում նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծեց Եգիպտոսի հայ համայնքի կարևոր դերակատարությունը երկու բարեկամ պետություններին և ժողովուրդներին իրար կամրջելու գործում:

Zohrab Mnatsakanyan Met With The Representatives of the Armenian Community of Egypt
On September 12, the official visit of Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan to the Arab Republic of Egypt commenced.
In the Embassy of Armenia in Cairo, the Foreign Minister met with the prominent representatives of the Armenian community of Egypt, the Primate of the Egyptian Diocese of the Armenian Apostolic Church T. Bishop Ashot Mnatsakanyan, Primate of the Armenian Catholic Church, Bishop Grigor Ogostinos Gusan, the members of community organizations and unions.
Expressing his gratitude for the warm welcome, Minister Mnatsakanyan commended the contribution of the Arrmenian community of Egypt in preserving the national identity and historical heritage. “30 years ago, the Armenian people, having a powerful history and deep sense of identity, restored one of the most important instruments for the protection and development of collective identity: the statehood. And the sense of responsibility towards the statehood, freedom and independence in our communities is one of the best examples of supporting the state”- the Minister noted.
During the meeting, Minister Mnatsakanyan exchanged views with the representatives of the Armenian community of Egypt on the priorities of Armenia’s foreign policy, current challenges and the ways to address them.
With regards to the prospects of promoting the cooperation between Armenia and Egypt, Minister Mnatsakanyan particularly emphasized the important role of the Armenian community of Egypt in bridging two friendly states and peoples.