Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի հայ համայնքի հետ
Սեպտեմբերի 12-ին մեկնարկել է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի պաշտոնական այցը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
Կահիրեում ՀՀ դեսպանությունում արտգործնախարարը հանդիպում ունեցավ Եգիպտոսի հայ համայնքի ականավոր ներկայացուցիչների` Հայ առաքելական եկեղեցու Եգիպտոսի թեմի առաջնորդ Տ. Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանի, Հայ Կաթողիկե եղեկեցու առաջնորդ Գրիգոր Օգոստինոս եպիսկոպոս Գուսանի, համայնքային կառույցների և միությունների անդամների հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` նախարար Մնացականյանը բարձր գնահատեց եգիպտահայ համայնքի ավանդն ազգային ինքնության, պատմամշակութային ժառանգության պահպանման գործում: «Հայ ժողովուրդը, ունենալով հզոր պատմություն և ինքնության խորը գիտակցություն, երեսուն տարի առաջ վերականգնել է իր հավաքական ինքնության պաշտպանության և զարգացման, թերևս, ամենակարևոր գործիքներից մեկը՝ պետականությունը: Եվ մեր համայնքներում պետականության, ազատության և անկախության նկատմամբ պատասխանատվության զգացումը պետությանը սատարելու լավագույն օրինակներից է»,- նշեց նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Մնացականյանը եգիպտահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ մտքեր փոխանակեց ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների, առկա մարտահրավերների և դրանց հասցեագրման ուղիների շուրջ:
Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարների համատեքստում նախարար Մնացականյանն առանձնահատուկ ընդգծեց Եգիպտոսի հայ համայնքի կարևոր դերակատարությունը երկու բարեկամ պետություններին և ժողովուրդներին իրար կամրջելու գործում:

Зограб Мнацаканян встретился с видными представителями армянской общины Египта
12 сентября стартовал официальный визит Министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна в Арабскую Республику Египет, сообщает официальный сайт МИД Армении.
В посольстве РА в Каире Министр иностранных дел Армении встретился с видными представителями армянской общины Египта: предстоятелем Египетской епархии Армянской Апостольской церкви епископом Ашотом Мнацаканяном, предстоятелем Армянской Католической епархии Египта епископом Григором Огостинос Гусаном, членами общинных организаций и обществ.
Выразив признательность за теплый прием, Министр Мнацаканян высоко оценил вклад армянской общины Египта в сохранение национальной самобытности и историко-культурного наследия.  "Армянский народ, имеющий богатейшую историю и глубокое осознание своей идентичности, тридцать лет назад восстановил один из важнейших инструментов защиты и развития своей коллективной идентичности - государственность. И чувство ответственности за государственность, свободу и независимость в наших общинах - один из лучших примеров поддержки государства", - отметил Министр.
В ходе встречи Министр Мнацаканян обменялся мнениями с представителями армянской общины Египта по приоритетам внешней политики РА, существующим вызовам и путям их преодоления.
В контексте перспектив развития сотрудничества между Арменией и Египтом Министр Мнацаканян особо подчеркнул важную роль армянской общины Египта в качестве связующего звена между двумя дружественными государствами и народами.