Էրդողանն ու Մերկելը տեսակոնֆերանսի ձևաչափով բանակցություններ են անցկացրել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը տեսակոնֆերանսի ձևաչափով բանակցություններ են անցկացրել և քննարկել են երկկողմ հարաբերություններն ու իրավիճակը Միջերկրական ծովի արևելքում: Այս մասին տեղեկացնում է «Անադոլու» գործակալությունը` հղում կատարելով Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հասարակության հետ կապերի վարչությանը:
Թուրքիայի նախագահը հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Միջերկրական ծովի արևելքում առկա տարաձայնությունները հնարավոր է լուծել «բանակցությունների և փոխզիջումների միջոցով`ապահովելով խնդրին կառուցողական և արդարացի մոտեցում»:
Նա ընդգծել է, որ «եվրոպական երկրները պետք է արդար և հետևողական լինեն Միջերկրական ծովի արևելքի հարցում» և որ Թուրքիան «շարունակելու է ակտիվ և վճռական քաղաքականություն վարել սեփական իրավունքների պաշտպանության նպատակով»:
Թուրքական կողմից բանակցություններին մասնակցել են նաև արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, ազգային հետախուզական կազմակերպության (MIT) ղեկավար Հաքան Ֆիդանը, Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության ղեկավար Ֆահրեթին Ալթունը, նախագահի մամուլի քարտուղար Իբրահիմ Քալընը և նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Հասան Դողանը:

Эрдоган и Меркель провели переговоры в режиме видеоконференции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и канцлер Германии Ангела Меркель провели переговоры в режиме видеоконференции, в ходе которых обсудили состояние двусторонних отношений и ситуацию в регионе Восточного Средиземноморья. Об этом говорится в сообщении Управления по связям с общественностью Администрации президента Турции, передает "Анадолу".
Глава турецкого государства заявил, что разногласия в Восточном Средиземноморье могут быть разрешены путем переговоров и компромиссов при условии конструктивного и справедливого подхода к проблеме.
Турецкий лидер отметил, что европейские государства должны быть справедливыми и последовательными в вопросе Восточного Средиземноморья.
Президент Эрдоган подчеркнул, что Турция и впредь будет проводить решительную и активную политику в целях защиты своих прав.
С турецкой стороны на переговорах присутствовали министры иностранных дел Мевлют Чавушоглу, национальной обороны Хулуси Акар, глава Национальной разведывательной организации (MIT) Хакан Фидан, руководитель Управления по связям с общественностью АП Турции Фахреттин Алтун, пресс-секретарь президента Ибрагим Калын и глава канцелярии президента Хасан Доган.