Արցախի և Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև կայացել են հերթական խորհրդակցություններ
Սեպտեմբերի 18-ին Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի պատվիրակությանը, որը ղեկավարում էր Հայաստանի Հանրապետության ԱԳՆ Գլխավոր քարտուղար Վահագն Մելիքյանը։
Մասիս Մայիլյանը ողջունել է պատվիրակությանը և բարձր գնահատել արտաքին գործերի նախարարությունների միջև տարբեր մակարդակներում հաստատված արդյունավետ համագործակցությունն ու խորհրդատվությունների պարբերական անցկացումը՝ միտված արտաքին քաղաքական ոլորտում ջանքերի համակարգմանը և միջազգային հարաբերությունների զարգացմանն ու արձանագրված ձեռքբերումների ամրապնդմանը։ Այս համատեքստում ԱԳ նախարարը կարևորել է նմանատիպ հանդիպումները, որոնք գործնական մեխանիզմ են հանդիսանում՝ փորձի, գիտելիքների և գաղափարների փոխանակման համար՝ համահայկական նշանակություն ունեցող արտաքին քաղաքական օրակարգի ավելի արդյունավետ կերպով առաջմղման նպատակով։
Այնուհետև քննարկումները շարունակվել են համապատասխան ստորաբաժանումների միջև՝ 2019-2020 թթ. խորհրդատվությունների պլանի համաձայն։

Состоялись консультации между внешнеполитическими ведомствами Республики Арцах и Республики Армения
18 сентября министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян принял делегацию центрального аппарата МИД Республики Армения, возглавляемую генеральным секретарем внешнеполитического ведомства Армении Ваагном Меликяном.
Масис Маилян приветствовал членов делегации и высоко оценил эффективное сотрудничество внешнеполитических ведомств на различных уровнях, периодическое проведение консультаций для координации внешнеполитических усилий и закрепления достижений в области развития международной деятельности. В этом контексте глава МИД Арцаха отметил важность подобных встреч, которые являются действенным механизмом для обмена опытом, знаниями и идеями с целью более эффективного продвижения общеармянской внешнеполитической повестки.
Затем обсуждения были продолжены между соответствующими подразделениями в соответствии с планом консультаций внешнеполитических ведомств двух армянских государств на 2019-2020 года.