Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չիլիի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չիլիի Հանրապետության նախագահ Սեբաստիան Պինյերային՝ Անկախության օրվա առթիվ: Ուղերձում ասված է.
«Հայաստանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Չիլիի բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա առթիվ։ Մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ ու նվաճումներ, իսկ Չիլիի ժողովրդին՝ բարօրություն, զարգացում ու խաղաղություն:
Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ կհաջողվի առաջիկայում նոր մակարդակի բարձրացնել երկկողմ հարաբերությունները՝ ի շահ մեր երկրների և ժողովուրդների»:

PM Pashinyan Conveys Congratulations to President of Chile
Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a congratulatory message to President Miguel Juan Sebastián Piñera Echenique of the Republic of Chile on the occasion of Independence Day. The message reads:
“On behalf of the people of Armenia, I hereby extend my heartfelt congratulations to you and to the friendly people of Chile on your country’s Independence Day. I wish you every success and new achievements, as well as peace, prosperity and development - to the people of Chile.
I am confident that through joint efforts we will be able to upgrade and reinvigorate our bilateral relations in the near future to the benefit of our countries and peoples.”