Արցախի Ազգային ժողովի նստավայրը կտեղափոխվի Շուշի. Արայիկ Հարությունյան
2022թ.-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նստավայրը մայրաքաղաք Ստեփանակերտից կտեղափոխվի բերդաքաղաք Շուշի: Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
2022թ.-ի մայիսի 9-ին, բերդաքաղաքի ազատագրման 30-ամյակի առթիվ, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նստավայրը մայրաքաղաք Ստեփանակերտից կտեղափոխվի Շուշի:
Ուրախ եմ, որ Խորհրդարանի ամբիոնից շաբաթներ առաջ հնչեցրած առաջարկիս ի պատասխան արդեն ստացել եմ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» և «Արդարություն» խմբակցությունների դրական արձագանքը: Կարծում եմ՝ ԱԺ մյուս խմբակցությունները ևս կմիանան իրենց գործընկերների դիրքորոշմանը:
Շուշի կատարած աշխատանքային այցիս ընթացքում տեղում քննարկել ենք այն հնարավորությունը, որ Խորհրդարանին հատկացվի ժամանակին դատական ատյանի համար սկսված և կիսատ թողած շենքը, որի շինաշխատանքները, հանձնարարականիս համաձայն, կվերսկսվեն շուտով:
Կարծում եմ՝ որոշումն ունի ինչպես քաղաքական ու կիրառական, այնպես էլ մեր պատմական ու հաղթական քաղաքը յուրովի վերարժևորելու խորհրդանշական նշանակություն»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի նախագահը։

Резиденцию парламента Арцаха в 2022 году перенесут в город-крепость Шуши
Резиденцию Национального собрания Арцаха в 2022 году перенесут из столицы Степанакерта в город-крепость Шуши. Об этом написал на своей странице в Facebook президент Арцаха Араик Арутюнян, передает News.am.
"Рад тому, что в ответ на мое предложение, сделанное несколько недель назад с трибуны парламента, я уже получил положительный отклик фракций "Свободная Родина-КМД" и "Справедливость". Думаю, что и другие фракции НС присоединятся к позиции своих коллег.
Во время моего рабочего визита в Шуши мы на месте обсудили возможность предоставления парламенту здания, строительство которого в свое время было начато и не завершено, предназначенного для судебной инстанции. Строительные работы, по моему поручению, скоро возобновятся.
Думаю, что это решение имеет как политическое, так и прикладное значение, а также символическое значение особого переосмысления нашего исторического и победоносного города".