Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն շնորհավորել է Հայաստանի անկախության տոնի առթիվ
«Այսօր մենք միանում ենք Կանադայում հայ համայնքին, աշխարհի հայերին՝ նշելու Հայաստանի անկախության 29-րդ տարեդարձը: Կանադան արևմտյան առաջին երկրներից էր, որ ճանաչեց Հայաստանի անկախությունը՝ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելով 1992 թվականին: Այդ ժամանակվանից ի վեր, երկու երկրների միջև հարաբերությունները կառուցվել են ընդհանուր արժեքների վրա և միայն ամրացել են»,-  նշել է Կանադայի վարչապետը:
Ջասթին Թրյուդոյի խոսքով՝ հայկական ծագում ունեցող ավելի քան 60 հազար կանադացի ամեն օր կարևոր ներդրում է ունենում երկրում: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանն ու Կանադան սերտորեն համագործակցում են միջազգային կառույցներում՝ ՄԱԿ-ում, Ֆրանկոֆոնիայում:
«2018 թվականին ես Հայաստանում էի, և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել ենք երկկողմ հարաբերություններն ավելի ամրապնդելու ուղիները: Մենք ակնկալում ենք խորացնել մեր գործընկերությունը մի շարք կարևոր ոլորտներում»,-նշել է Ջասթին Թրյուդոն:

Премьер Канады Джастин Трюдо поздравил Армению с Днем независимости
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Армении.
"Сегодня мы присоединяемся к армянской общине Канады, армянам мира, чтобы отметить 29-ю годовщину независимости Армении. Канада была одной из первых западных стран, признавших независимость Армении, установив дипломатические отношения с ней в 1992 году. С тех пор отношения между двумя странами строились на общих ценностях и только укреплялись", -  отметил премьер-министр Канады.
По словам Джастина Трюдо, более 60 тыс канадцев армянского происхождения ежедневно вносят значительный вклад в страну. Премьер-министр Канады отметил, что Армения и Канада тесно сотрудничают в международных структурах, таких как ООН и Международная организация Франкофонии.
"Я был в Армении в 2018 году, и мы обсуждали с премьер-министром Николом Пашиняном пути дальнейшего укрепления двусторонних отношений. Мы надеемся на углубление нашего партнерства в ряде ключевых областей", - отметил Джастин Трюдо.