«Ավրորայի» համաշխարհային միջոցառումների մեկնարկը կտրվի Նյու Յորքում
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ուրախ է հայտարարել «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» ճաշի և մի շարք այլ միջոցառումների մասին, որոնք նվիրված կլինեն նախաձեռնության հնգամյակին: Միջոցառումների շարքը կմեկնարկի հոկտեմբերի 19-ին Նյու Յորքի հանրային գրադարանից ուղիղ հեռարձակմամբ՝ տեղի ժամանակով 19:00-ին: Այն կանցկացվի մի քաղաքում, որտեղ 2015 թ. Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը և սոցիալական ձեռներեց ու հանրօգուտ ներդրող Ռուբեն Վարդանյանն սկսեցին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը:
Միջոցառումը կվարեն ամերիկացի հայտնի լրագրողներ ու մեկնաբաններ Դեյվիդ Իգնաթիուսը և Ջուդի Վուդրուֆը։ Միջոցառման ընթացքում կանցկացվի բացառիկ հարցազրույց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր և Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանի հետ: Կատարումներով հանդես կգան աշխարհահռչակ թավջութակահար Յո-Յո Ման և լեգենդար ջազային երաժիշտ ու շեփորահար Ուինթոն Մարսալիսը: Միջոցառման ընթացքում կմեծարվեն «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրները, կհայտարարվեն հատուկ մրցանակներ և դրամաշնորհներ:
Դիտման արժանի այս առցանց միջոցառումը հրավիրում է հազարավոր աջակիցների և գործընկերների՝ միանալու աշխարհի տարբեր անկյուններից և ոչ մի դեպքում բաց չթողնելու առաջատար մտածողների և մարդասիրության ոլորտի առաջնորդների այս կարևոր հավաքը, որի ընթացքում կսահմանվի «Ավրորայի» ապագա ազդեցության ուղենիշը: Առաջնորդվելով «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համաշխարհային հասանելիությամբ՝ Նյու Յորք քաղաքում տեղի ունեցած միջոցառումը հաջորդ օրերին կհեռարձակվի նաև իսպաներեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն և գերմաներեն աշխարհի տարբեր հատվածներում: Հայերեն տարբերակը կհեռարձակվի «Արմենիա» հեռուստաընկերությամբ հոկտեմբերի 20-ին՝ Երևանի ժամանակով 18:00-ին (GMT+4):
«Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» տոնակատարությունների շրջանակում լրացուցիչ միջոցառումներ են նախատեսվում Լոնդոնում, Մոսկվայում, Երևանում և աշխարհի այլ մայրաքաղաքներում, որոնց մասին կհայտարարվի առաջիկա ամիսներին: Միջոցառումների շարքը կեզրափակվի էկումենիկ արարողությամբ, որը տեղի կունենա Նյու Յորք քաղաքի մայր տաճարներից մեկում 2021 թ. մարտի 10-ին: Այն նվիրված կլինի կորոնավիրուսի զոհերի հիշատակին և բոլոր նրանց, ովքեր իրենց կարևոր ներդրումն ունեն կարիքավորներին օգնելու գործում:
«Երախտագիտությունն՝ ի գործ» միջոցառումների նպատակն է իրականացնել դրամահավաք միջազգային նվիրատուների շրջանում, ինչն էլ կօգնի ընդլայնելու «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ազդեցությունն ու հասանելիությունը: Հավաքված գումարները հնարավորություն կտան «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներին և անհայտ հերոսներին, որոնք վտանգում են սեփական կյանքը այլոց կյանքը փրկելու համար, շարունակելու իրենց ջանքերը:
Հոկտեմբերի 19-ի միջոցառման հեռարձակման մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ՝ այցելելով auroraprize.com և հետևելով մեզ սոցիալական մեդիայի հարթակներում:

"Аврора" откроет международный цикл мероприятий 19 октября в Нью-Йорке
Гуманитарная инициатива "Аврора" рада объявить о запуске "Благодарности в действии", цикла мероприятий, посвященных пятилетней годовщине международной гуманитарной инициативы "Аврора". Старт юбилейным мероприятиям будет дан 19 октября 2020 года, когда в семь часов вечера по местному времени из Нью-Йоркской публичной библиотеки начнется прямая трансляция виртуального мероприятия. Именно в Нью-Йорке в 2015 году состоялась презентация Гуманитарной инициативы "Аврора", соучредителями которой стали Нубар Афеян, основатель и генеральный директор Flagship Pioneering, Вартан Грегорян, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке, и Рубен Варданян, импакт-инвестор и социальный предприниматель.
В церемонии 19 октября примут участие известные американские журналисты и телеведущие Дэвид Игнатиус и Джуди Вудроф. Они проведут интервью с Вартаном Грегоряном, президентом Корпорации Карнеги в Нью-Йорке, соучредителем Гуманитарной инициативы "Аврора" и членом Отборочной комиссии премии "Аврора". Особыми онлайн-гостями мероприятия станут всемирно известный виолончелист Йо-Йо Ма и легендарный джазовый музыкант, саксофонист Уинтон Марсалис, которые исполнят для зрителей специальную программу. Торжественный вечер позволит воздать должное лауреатам и героям премии "Аврора". Также запланировано вручение специальных премий и грантов.
Уникальное виртуальное мероприятие объединит тысячи соратников и партнеров со всего мира, которые присоединятся к этой важнейшей онлайн-встрече лидеров общественного мнения и гуманитарных героев, призванной определить будущий курс "Авроры". Учитывая глобальный характер "Авроры", а также разницу во времени и многообразие языков, на которых инициатива ведет свою деятельность, в течение последующих дней также будут транслироваться версии мероприятия на русском, французском, испанском и немецком языках. Следующая за английской трансляция на армянском языке состоится на телеканале "Армения ТВ" 20 октября, в 6 вечера по ереванскому времени.
Юбилейные мероприятия под общим названием "Благодарность в действии" пройдут в Лондоне, Москве, Ереване и других столицах мира. Подробная информация будет объявлена в ближайшие месяцы. Заключительной частью цикла станет экуменическая литургия, которая состоится 10 марта 2021 года в одном из нью-йоркских кафедральных соборов, чтобы почтить память жертв пандемии COVID-19 и выразить благодарность всем, кто внес важный вклад в спасение нуждающихся.
Главная задача юбилейных мероприятий Авроры – международная кампания по сбору средств для поддержки и расширения гуманитарных программ инициативы, а также содействие ее лауреатам и сообществу героев, которые спасают жизни других, рискуя своей жизнью.
Чтобы получить дополнительную информацию о прямой трансляции мероприятия 19 октября, посетите сайт auroraprize.com или подпишитесь на страницы "Авроры" в социальных сетях.