«Իմ քայլի» պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը վայր է դնում մանդատը
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը վայր է դնում մանդատը: Այս կապակցությամբ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ.
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը սեպտեմբերի 25-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում և հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված», - ասվում է ԱԺ նախագահի հայտարարության մեջ:

Очередной депутат от правящей фракции парламента Армении отказался от мандата
Очередной депутат от правящей фракции парламента Армении, Гаяне Абраамян, сложила свой мандат. С соответствующим заявлением сегодня выступил спикер парламента Арарат Мирзоян.
“25 сентября, согласно ч.1 ст.155 конституционного закона “Регламент НС”, депутат НС Гаяне Абраамян представила прошения об отставке.
“Согласно ч.2 ст.155 конституционного закона "Регламент НС", если в течение одной недели после подачи прошения об отставке депутат отзывает письменным заявлением свое прошение об отставке, то Председатель НС выступает с заявлением об этом, если же не отзывает прошение об отставке, то о прекращении его полномочий составляется протокол, который подписывается и оглашается Председателем НС. С опубликованием протокола прошение об отставке считается принятым”, - говорится в заявлении спикера.