Հիմա բոլորիս սրբազան պարտքն է պաշտպանել հայրենիքը. Ռոբերտ Քոչարյան
«Այսօր թշնամին կրկին պատերազմ է սանձազերծել Արցախի դեմ։ Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի անթաքույց քաղաքական և ռազմական աջակցությամբ, կրկին փորձում է լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը` զենքի ուժով։
Այսօր ժամանակը չէ խոսելու այն մասին, թե որն էր թշնամու այսչափ լկտիանալու պատճառը։ Հիմա բոլորիս սրբազան պարտքն է պաշտպանել հայրենիքը։ Մենք բոլորս պետք է մեզ Պաշտպանության բանակի զինվոր համարենք, լինենք կազմակերպված, միասնական ու ևս մեկ անգամ, ինչպես դա եղել է 1992-94թթ․, միահամուռ ուժերով ջախջախենք թշնամուն։
Վստահ եմ․ հայկական զինված ուժերը, իրենց թիկունքում ունենալով ողջ աշխարհասփյուռ հայության միակամ աջակցությունը, ի զորու են պաշտպանել Արցախի Հանրապետությունը ու հաղթանակ ապահովել»:

Роберт Кочарян: сегодня не время говорить, что стало причиной столь дерзкого поведения врага, наш священный долг – защищать родину
Сегодня враг вновь развязал войну против Арцаха. Азербайджан, при неприкрытой политической и военной  поддержке Турции, вновь пытается решить карабахский конфликт силой оружия, говорится в послании второго президента Армении Роберта Кочаряна, передает Aysor.am
''Сегодня не время говорить о том, что стало причиной столь дерзкого поведения врага. Сегодня священный долг всех нас защищать родину. Все мы должны считать себя воинами Армии обороны, быть организованными, едиными и ещё раз, как это было в 1992-94гг., объединенными усилиями разгромить врага.
Уверен, армянские вооруженные силы, имея за спиной поддержку сплоченного армянства всего мира, в состоянии защитить Арцахскую Республику и обеспечить победу'', - говорится в послании.