Ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ փորձում է իրեն վեր դասել միջազգային իրավունքից. Արցախի ԱԳՆ
Սեպտեմբերի 27-ից շարունակվող Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական հարձակումն Արցախի Հանրապետության դեմ ուղեկցվում է զինված հակամարտությունների ժամանակ կիրառվող օրենքների և սովորույթների խախտումներով։ Այս մասին նշվում է Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունում:
«Մասնավորապես՝ Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը միտումնավոր հարձակումներ են իրականացնում քաղաքացիական օբյեկտների վրա, որոնք չեն հանդիսանում ռազմական նշանակության թիրախներ, օգտագործում են արգելված պատերազմելու մեթոդներ և միջոցներ, որոնք կարող են ավելորդ վնասներ հասցնել կամ ավելորդ տառապանքներ պատճառել, նաև օգտագործում են ոչ ընտրողական բնույթի զենքի տեսակներ: Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների արդյունքում Արցախի խաղաղ բնակչության շրջանում զոհեր և վիրավորներ կան: Լրջագույն մտահոգություն է առաջացնում տեղեկատվությունն այն մասին, որ Թուրքիան վարձկաններ է հավաքագրում Մերձավոր Արևելքից՝ Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար: Ադրբեջանի նմանատիպ գործողությունները միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես` պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին Ժնևի կոնվենցիայի լուրջ խախտում են և համարվում են պատերազմական հանցագործություններ: Հարկ է նշել, որ ինչպես Արցախի Հանրապետությունը (1993 թ. հունվարի 26-ից), այնպես էլ Ադրբեջանը նշված Կոնվենցիայի կողմ են:
Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան պետք է դիտվի քաղաքացիական հայ բնակչության դեմ ուղղված համատարած և համակարգված հարձակումների համատեքստում, որոնք ձեռնարկվում են Ադրբեջանի կողմից ինչպես խաղաղ, այնպես էլ պատերազմական ժամանակ՝ Արցախի ազգային ազատագրական շարժման սկզբից ի վեր։ Հայ բնակչության ջարդերը Սումգայիթում, Բաքվում և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում, Ադրբեջանից ողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանումը, ինչպես 1990 թթ., այնպես էլ 2016 թ. ապրիլին Արցախի դեմ պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները, Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների շարունակական խախտումները և իրենց անկապտելի իրավունքների իրացման խոչնդոտումը ոչ այլ ինչ են, քան մարդկության դեմ հանցագործություն։
Ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ փորձում է իրեն վեր դասել միջազգային իրավունքից։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանի հակաիրավական արարքները հետզհետե ավելի սպառնալից են դառնում քաղաքացիական բնակչության համար՝ մասնավորապես, և տարածաշրջանային խաղաղության ու անվտանգության համար՝ ընդհանրապես` ի խախտումն ՄԱԿ-ի կանոնադրության։ Հենց այս համատեքստում է պետք դիտարկել միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հայտարարությունները ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտության վերաբերյալ:
Հատուկ ուշադրության են արժանի տարբեր երկրների քաղաքական և հասարակական գործիչների հայտարարությունները՝ Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտության վերաբերյալ։ Համոզված ենք, որ դա առավել գործուն մեխանիզմ է` ապահովելու Ադրբեջանի կողմից իր ստանձնած պարտավորությունների իրականացումը՝ որպես միջազգային հանրության անդամ, ինչպես նաև կանխելու միջազգային հակաիրավական արարքներ իրագործելու իր հետագա մտադրությունները։ Տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության պահպանմանն ուղղված միջազգային հանրության զինանոցում առկա գործիքակազմից Արցախի միջազգային ճանաչումն ամենաարդյունավետ միջոցն է։ Արցախի Հանրապետությանը միջազգային իրավասուբյեկտայնությամբ օժտումը հանրապետության անվտանգության ապահովման ռազմական միջոցներին կավելացնի նաև իր քաղաքացիների հիմնարար իրավունքները պաշտպանելու իրավական մեխանիզմներ»,- նշված է հայտարարությունում:

Азербайджанская сторона в очередной раз пытается поставить себя выше международного права: МИД Арцаха
''Продолжающееся с 27 сентября широкомасштабное вооруженное нападение Азербайджана на Республику Арцах сопровождается серьезными нарушениями законов и обычаев, применяемых во время вооруженных конфликтов.
В частности, в ходе агрессии против Республики Арцах азербайджанские вооруженные силы совершают умышленные нападения на гражданские объекты, не являющиеся военными целями, применяют запрещенные методы и средства войны, способные причинить излишние повреждения или излишние страдания, а также используют виды вооружений неизбирательного характера. В результате преступных действий Азербайджана среди гражданского населения Арцаха есть убитые и раненные. Серьезную обеспокоенность вызывает поступающая информация о том, что посредством Турции рекрутируются наемники из стран Ближнего Востока для участия в боевых операциях на стороне Азербайджана. Подобные действия Азербайджана являются серьезным нарушением международного гуманитарного права, в частности, Женевской конвенции о защите гражданского населения во время войны и считаются военными преступлениями. Необходимо отметить, что и Республика Арцах (с 26 января 1993 года), и Азербайджан являются сторонами указанной Конвенции.
Очередную агрессию Азербайджана против Республики Арцах необходимо рассматривать в контексте широкомасштабных и систематических атак на гражданское армянское население, предпринимаемых азербайджанской стороной как в мирное, так и в военное время с самого начала Арцахского национально-освободительного движения и по сей день. Погромы армянского населения в Сумгаите, Баку и других городах Азербайджана, насильственная депортация всего армянского населения из Азербайджана, военные преступления азербайджанских вооруженных сил как в ходе войны против Арцаха в 90-х, так и в апреле 2016 года, продолжающиеся нарушения фундаментальных прав граждан Республики Арцах и препятствование им в реализации своих неотъемлемых прав являются не чем иным, как преступлением против человечности.
Азербайджанская сторона в очередной раз пытается поставить себя выше международного права. При этом противоправные деяния Азербайджана с каждым разом становятся все более угрожающими для жизни гражданского населения в частности и регионального мира и безопасности - в целом в нарушение Устава ООН. Именно в этом контексте следует рассматривать заявления представителей международных организации относительно необходимости незамедлительного прекращения боевых действий. Заслуживают особого внимания заявления политических и общественных деятелей из различных стран о необходимости привлечь Азербайджан к ответственности. Убеждены, что это является наиболее действенным механизмом по обеспечению соблюдения Азербайджаном взятых на себя обязательств в качестве члена международного сообщества, а также пресечению дальнейших его намерений совершать международно-противоправные деяния. Из имеющегося в арсенале международного сообщества инструментария по поддержанию регионального мира и безопасности международное признание Арцаха является наиболее результативной мерой. Наделение Республики Арцах международной правосубъектностью добавит к военным средствам обеспечения безопасности Республики также правовые механизмы по защите фундаментальных прав её граждан'', - говорится в заявлении.