Էրդողանն ու Թուրքիան ամենաապակայունացնող գործոնն են եղել այս ամբողջ իրադրությունում. Մնացականյան
«ՀարցՊարոն նախարար, առաջին հարցս վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից այն մեղադրանքներին, որ Հայաստանի գործողություններն են հրահրել այս բախումը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Հայաստանը և Արցախը որևէ շահագրգռվածություն կամ  մտադրություն չունեն իրավիճակը սրելու: Մենք մերժել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական ճանապարհով կարգավորման տարբերակը: Ուստի` միանգամայն անընդունելի է այս մեղադրանքների խաղի մեջ մտնելը: Լեռնային Ղարաբաղի դեմ այս հարձակումը և լարվածությունը շարունակում են մնալ չափազանց բարձր:
Հարց. Երբ Դուք ասում եք, որ լարվածությունը բարձր է, արդյո՞ք դիտարկում եք լայնամասշտաբ պատերազմի վերածման հնարավոր տարբերակը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Մենք պետք է ներդնենք բոլոր հնարավոր ջանքերը դրանից խուսափելու համար, քանի որ դա կհանգեցնի ամբողջ տարածաշրջանի ապակայունացմանը, իսկ մենք մերժում ենք նմանօրինակ տարբերակը: Եվս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ մենք մերժում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի ռազմական կարգավորման տարբերակը:
Հարց. Երբ ասում եք, որ մերժում եք ռազմական տարբերակը, ի՞նչ քայլեր եք ձեռնարկում դա ի ցույց դնելու համար:
Զոհրաբ Մնացականյան. Այս պահին Արցախի պաշտպանական ուժերին ոչինչ չի մնում, քան պաշտպանվել, քանի որ այժմ նրանք հակադարձում են Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծի երկայնքով ադրբեջանական զինված ուժերի լայնածավալ հարձակումներին: Այս պահին առաջնային է ետ մղել ադրբեջանական ուժերի հարձակումները և պարտադրել նրանց վերադառնալ բանակցային սեղան:
Հարց. Հակամարտության վերջին բռնկման հետևանքով քաղաքացիական անձինք են զոհվել: Դուք ընդունու՞մ եք, որ այդ տարածքը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես Ադրբեջանի մաս:
Զոհրաբ Մնացականյան. Արցախն իրացնում է ինքնորոշման իր իրավունքը: Արցախը Հայաստանի պատմական տարածքն է: Արցախի հայ բնակչությունը զանգվածային խտրականության է ենթարկվել ամբողջ ժամանակահատվածում, երբ բոլշևիկյան կառավարության որոշմամբ այն փոխանցվեց Ադրբեջանին:
Հարց. Այսպիսով՝ այդ հարցի պատասխանը «ոչ» է: Դուք չեք ընդունում, ինչպես  ամբողջ աշխարհն է ընդունում, որ Լեռնային Ղարաբաղը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես Ադրբեջանի մաս:
Զոհրաբ ՄնացականյանԱրցախի կարգավիճակը բանակցային փաթեթի առանցքային հարցերից մեկն է. կարևորագույն խնդիրներից մեկը, որը պետք է լուծվի բանակցությունների և փոխզիջման միջոցով:
Հարց. Դուք պետք է, որ շատ անհանգստացած լինեք, որ սա կարող է վերածվել շատ վտանգավոր, լուրջ և միջնորդավորված պատերազմի: Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը ոչ միայն աջակցում է Ադրբեջանին, այլև ասել է, որ հենց Հայաստանն է հանդիսանում տարածաշրջանում խաղաղության ամենամեծ սպառնալիքը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Նախագահ Էրդողանն ու Թուրքիան ամենաապակայունացնող գործոնն են եղել այս ամբողջ իրադրությունում: Թուրքիան արդյունավետ կերպով արտահանում է իր ազդեցությունը և իրականացնում ապակայունացնող քաղաքականություն, ինչին մենք ականատես ենք եղել Թուրքիայի ամբողջ հարևանությամբ` Արևելյան Միջերկրականից մինչև Մերձավոր Արևելք:  Նրանք, ըստ էության, այդ ապակայունացումն արտահանում են Հարավային Կովկասի տարածաշրջան: Մենք դա չենք ողջունում և մենք դա միանգամայն մերժում ենք:
Հարց. Միանգամայն պարզ է, որ Ադրբեջանի կառույցները և պաշտոնատար անձինք խիստ մտահոգված են Հայաստան ուղարկված ռուսական զենքի մեծ քանակով: Ռուսաստանն այժմ Հայաստանին սպառազինություն մատակարարո՞ւմ է:
Զոհրաբ Մնացականյան. Հայաստանն անում է ամեն ինչ, որպեսզի լիովին ապահովված լինի իրեն պաշտպանելու բոլոր կարողություններով: Հայաստանն Արցախի անվտանգության միակ երաշխավորն է: Եվ մենք աշխատում ենք տարբեր գործընկերների հետ:
Հարց.  Այսինքն, սա նշանակո՞ւմ է «այո», երբ խոսքը վերաբերում է Ռուսաստանից զենք ստանալուն։
Զոհրաբ ՄՆացականյանՄենք աշխատում ենք բազմաթիվ միջազգային գործընկերների հետ` Հայաստանի պաշտպանության համար բավարար կարողություններով ապահովելու նպատակով:  Եվ ուղղակի անհեթեթ է լսել այդպիսի մեղադրանքներ Ադրբեջանի կողմից, որը միլիարդներ է ծախսում զինվելու համար` ի ցույց դնելով այս հակամարտությունը ռազմական միջոցներով լուծելու իր մտադրությունը:
Հարց. Որքանո՞վ եք մտահոգված, որ այս հակամարտությունում կարող է լինել թուրքական միջամտություն, թուրքական ֆիզիկական միջամտություն:
Զոհրաբ Մնացականյան. Դա ավելի մեծ ռիսկ է, որը լիակատար աղետ կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար. դա ողջունելի չէ այս տարածաշրջանում:
ՀարցԵվ ինչպիսի՞ն կլիներ Ձեր պատասխանը, եթե դա պատահեր:
Զոհրաբ ՄնացականյանԱյդ դեպքում մեզ ոչինչ չի մնա, քան դեմ առ դեմ պայքարել թշնամու դեմ:
Հարց. Թշնամին Թուրքիա՞ն է։
Զոհրաբ ՄնացականյանԵթե նրանք այդպես վարվեն։
Հարց. Եվ այդ համատեքստում, որքանո՞վ է Հայաստանը ապավինում Ռուսաստանին։
Զոհրաբ Մնացականյան. Հայաստանն ապավինում է Ռուսաստանին, ապավինում է իր մյուս բոլոր գործընկերներին, որոնց հետ համագործակցում է պաշտպանական առումով։ Հայաստանն աշխատում է շատ այլ գործընկերների հետ։ Եվ նրանք պետք է հիշեցնեն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն ընթանում է միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, որը բաղկացած է Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից և ԱՄՆ-ից։ Եվ այս երկրներից յուրաքանչյուրն ունի շատ կարևոր դերակատարություն՝ զսպելու ցանկացած լարվածության աճ, իրավիճակի ցանկացած վատթարացում։ Եվ մենք շատ սերտորեն  աշխատում ենք մեր բոլոր գործընկերների հետ, այդ թվում՝ մասնավորապես, համանախագահող երկրների հետ։
ՀարցԵնթադրվում է, որ երբ 2018թ․ Ձեր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իշխանության եկավ, նոր խթան պիտի հաղորդվեր տևական ժամանակ փակուղի մտած խաղաղ բանակցություններին։ Եվ այնուամենայնիվ պարզվում է, որ նա որդեգրում է Ադրբեջանի հանդեպ նույն անզիջում դիրքորոշումը։
Զոհրաբ Մնացականյան Դեռևս 2018թ․ ամուր վճռականությամբ մենք ներգրավվել ենք բանակցային գործընթացում։ Այնուամենայնիվ, այն, ինչին շարունակում ենք բախվել Ադրբեջանի կողմից, վերջինիս առավելապաշտական դիրքորոշումն է, որում Արցախի և Հայաստանի շահերը և անվտանգության խնդիրները հիմնովին մերժվում են»:

Erdogan and Turkey Have Been the Most Destabilizing Factor in This Entire Situation: Armenia's FM
BBC: Minister, I ask you to respond to the Azeri accusation that it was Armenia’s actions that sparked this conflict.
Zohrab Mnatsakanyan: There is absolutely no interest or intention for Armenia or Nagorno-Karabakh to escalate the situation. We have been rejecting the military option for the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. So, it is absolutely unacceptable to enter this blame game. This attack against Nagorno-Karabakh and the tensions remain very, very high at the moment.
BBC: When you say the tensions remain very high would you regard it as something that could potentially spill over into a full-scale war?
Zohrab Mnatsakanyan: We have to make every effort to avoid that because that would be a massive destabilization of the entire region and we are rejecting such option. And again we are rejecting the military option for the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.
BBC: So when you say you are rejecting the military option what are you doing to try and make that manifest?
Zohrab Mnatsakanyan: At the moment the defence forces of Nagorno-Karabakh are left with little option but to defend themselves because they are now confronting massive attacks by the Azerbaijani armed forces across the line of contact between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan. At the moment the priority is to repel the attacks of the Azerbaijani forces and to compel them to come back to the negotiating table.
BBC: Civilians have been killed in this recent spike in the conflict. Do you acknowledge that this region is internationally recognized as being part of Azerbaijan?
Zohrab Mnatsakanyan: Nagorno-Karabakh has been exercising its right to self-determination. Nagorno-Karabakh is a historical land of Armenia. The Armenian population in Nagorno-Karabakh they have been subject to massive discrimination throughout the entire period when by way of the decision of the Bolshevik government to transfer it to Azerbaijan.
BBC: So the answer to that question then is “no”. You do not recognize as the rest of the world does that Nagorno-Karabakh is internationally recognized as part of Azerbaijan.
Zohrab Mnatsakanyan: The status of Nagorno-Karabakh is one of the key issues in the negotiating package; is one of the key issues to resolve that through negotiations and through a compromise.
BBC: You must be very concerned though that this could become a very dangerous and very serious proxy war. President Erdogan of Turkey is not only supporting Azerbaijan, not an easy promising support for Azerbaijan he said that it’s your country-Armenia, which was the biggest threat to peace in the region.
Zohrab Mnatsakanyan: President Erdogan and Turkey have been the most destabilizing factor in this entire situation. Turkey has been effectively projecting its power and destabilizing policies as they were doing across the entire neighborhood to Turkey from the East Mediterranean to the Middle East. They are basically exporting that destabilization to the region of South Caucasus. We do not welcome that and we totally reject that.
BBC: It is quite clear though that the Azerbaijani institutions and officials are very concerned about a large shipment of Russian weapons that have been sent to Armenia. Is Russia now supplying Armenia?
Zohrab Mnatsakanyan: Well, Armenia has been making sure that it is fully equipped with all the capacities to defend itself. Armenia is the only guarantor of the security of Nagorno-Karabakh. And we have been working with different partners.
BBC: Is that a “yes” when it comes to getting weapons from Russia?
Zohrab Mnatsakanyan: We are working with many international partners to secure sufficient capacities for defence of Armenia. And it is preposterous to hear such accusations from Azerbaijan who has been spending billions to arm itself in manifestation of their intention to seek military solution to this conflict.
BBC: How concerned are you that there may be a Turkish intervention, a physical Turkish intervention in this conflict?
Zohrab Mnatsakanyan: That is a higher risk which is going to be a total disaster for the entire region. They are not welcomed in this region.
BBC: And what would be your response if they were?
Zohrab Mnatsakanyan: Well, we will be left to face the enemy.
BBC: The enemy being Turkey?
Zohrab Mnatsakanyan: If they do so.
BBC: And in that context how much is Armenia relying on Russia?
Zohrab Mnatsakanyan: Armenia is relying on Russia, relying on all its other partners with whom Armenia has relations in terms of defence cooperation. Armenia is working with many other partners. And they have to remind that the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is happening within an internationally agreed format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, which comprises Russia, France and the US. And each of these countries have a very important role to play, to deter any escalation, any deterioration of the situation. And we are working very closely with all our partners specifically also including the Co-Chair countries.
BBC: There is suggestion that when your Prime Minister Nikol Pashinyan came to power in 2018 that there would be a new impetus in the long-stalled peace negotiations. And yet it does appear that he is adopting the same uncompromising position against Azerbaijan.
Zohrab Mnatsakanyan: We have engaged in the negotiations back in 2018 in good faith and in strong determination. However, what we have been facing from Azerbaijan is the maximalist position in which the interests and security concerns of Nagorno-Karabakh and of Armenia have been basically denied.