Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի F-16 կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել է հայկական ՍՈւ-25 գրոհիչը
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
«Այսօր ժամը 10:30-ից Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչները օդ էին բարձրացել Ադրբեջանի Հանրապետության «Գյանջա» օդանավակայանից և ապահովում էին Ադրբեջանի «Դալյար» օդանավակայանից ՀՀ Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս, Մեծ Մասրիք, Սոթք տարածաշրջաններում տեղակայված ՀՀ բնակավայրերի և ԶՈՒ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ Ադրբեջանի ՍՈՒ-25 և թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ով ռմբահրթիռային հարվածները:
Տվյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ ՀՕՊ զորքերի ստորաբաժանումներին կրակային աջակցման մարտական խնդիրներ էր կատարում յուրային ավիացիան։
Մարտական խնդիրը կատարելիս հակաօդային և օդային մարտերի ընթացքում Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերի F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը:
Օդաչուն, ցավոք, հերոսաբար զոհվել է:
Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչը, ըստ օբյեկտիվ հսկման միջոցների, գտնվել է 60 կմ խորության, 8200 մետր բարձրության վրա»։

Today from 10:30 in the morning Turkish Air Force F-16 fighters scrambled from the Ganja airport of the Republic of Azerbaijan and were supporting airborne attacks of Azerbaijani Su -25 and Turkish-made Bayraktar assault drones from Dalyar airport of Azerbaijan in the direction Armenian settlements and land military units of the Republic of Armenia situated in Vardenis, Mets Masrik, Sotk regions (Vardenis, Republic of Armenia), Armenian Defense Ministry Spokesperson Shushan Stepanyan informs.
''During this period, the own aviation was performing combat tasks providing fire support to units of Air Defense Forces of the Republic of Armenia. While performing a combat mission in an aerial engagement the Armenian SU-25 Fighter was hit by an F-16 multifunctional fighter of the Turkish Air Forces in the air space of Armenia. The pilot, unfortunately, died heroically.
The Turkish F-16 multifunctional fighter, according to the flight data recorder, was located at a depth of 60 km, at an altitude of 8200 meters'', Stepanyan wrote.