Իրանի ԱԳՆ. Իրանը թույլ չի տա, որ ահաբեկչական խմբավորումները մեր երկրի հյուսիսային սահմաններին հարակից շրջանները մեր ազգային անվտանգության դեմ սպառնալիքի վերածեն
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Սաիդ Խաթիբզադեն, անդրադառնալով շրջանառվող լուրերին, որ «PPK-ի, Փեժակի ահաբեկիչներ», ինչպես նաև Սիրիայից վահաբի ահաբեկիչներ են տեղափոխվել Կովկաս, ինչպես հաղորդում է Khabaronline.ir-ը, հայտարարել է.
«Իրանի իսլամական հանրապետությունը ոչ մի դեպքում թույլ չի տա, որ ահաբեկչական խմբավորումները մեր երկրի հյուսիսային սահմաններին հարակից շրջանները մեր ազգային անվտանգության դեմ սպառնալիքի վերածեն:

MFA of Iran: Iran Will Not Allow The Terrorist Organizations To Transform The Regions Adjacent To Our Northern Borders Into A Threat To Our National Security
The spokesman for the Ministry of Foreign Affairs of the IRI Saeed Khatibzadeh commented upon circulating information regarding a move of the PKK fighters, as well as PJAK (The Kurdistan Free Life Party. – Translator’s note) and Syrian Wahhabi terrorists, to the Caucasus.
"Islamic Republic of Iran will by no means allow the terrorist organizations to transform the regions adjacent to our northern borders into a threat to our national security. A transfer of clashes to the Caucasus will bring a much larger catastrophe than the Karabakh conflict," he stated, Khabaronline.ir reports.