Թուրքիան իր գործողություններով չպետք է ապակայունացնի ամբողջ տարածաշրջանը. նախագահ Սարգսյանի հարցազրույցը «Ալ Ջազիրա»-ին
«Դուք ասում եք, թե արդյո՞ք հնարավոր է հիմա երկխոսություն սկսել, երբ F-16 -երը սպանում են կանանց և տղամարդկանց՝ հրթիռակոծելով գյուղեր և քաղաքներ: Ինչպե՞ս կարող ես բանակցություններ սկսել, երբ Թուրքիան, որն այս հակամարտության մասը չէ, կրակում է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքների և գյուղերի վրա: Բացատրեք ինձ՝ ինչպե՞ս է հնարավոր նման բան: Առաջին հերթին Թուրքիան պետք է դուրս բերվի այս հակամարտությունից, նրանք այս խնդրի մասը չպետք է լինեն,- «Ալ Ջազիրա» հեռուստաընկերության «Հատուկ հարցազրույց» ծրագրի եթերում ասել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և շարունակել:- Այնուհետև, ադրբեջանական կողմը, Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը պետք է որոշեն, թե երբ պետք է ռազմական գործողությունները դադարեցվեն, և գնան դեպի բանակցությունների սեղան: Բոլորին հորդորում եմ դա անել որքան հնարավոր է շուտ: Թուրքիան իր գործողություններով չպետք է ապակայունացնի ամբողջ տարածաշրջանը»:
«Ալ Ջազիրա»-ի մեկնաբան Հասան Ջամուլի դիտարկմանը, թե Թուրքիան մինչև հիմա ժխտում է, որ ուղղակի աջակցություն է ցուցաբերում, նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է, որ նրանք ճիշտ չեն ասում. «Թուրքիան նույնն է անում Սիրիայի, Լիբիայի, Իրաքի դեպքում: Հիշում եմ ամերիկացի մեծագույն նախագահներից մեկի խոսքը, որն ասում էր, որ կարող եք հիմարացնել բոլորին ինչ-որ ժամանակ, կարող եք ինչ-որ մարդկանց հիմարացնել երկար ժամանակ, բայց չեք կարող բոլոր մարդկանց մշտապես հիմարացնել: Թուրքիան հիմարացնում է միջազգային հանրությանը»:

Турция своими действиями не должна дестабилизировать весь регион: интервью президента Армении телекомпании Al Jazeera
Вы говорите, возможно ли сейчас начать диалог, когда F-16 убивают женщин и мужчин, подвергая ракетным обстрелам сёла и города? Как можешь начать переговоры, когда Турция, которая не является частью этого конфликта, стреляет по городам и сёлам Нагорного Карабаха? Объясните мне, как такое возможно. В первую очередь, Турция должна быть выведена из этого конфликта, они не должны быть частью этой проблемы. – сказал президент Республики Армен Саркисян в эфире программы "Специальное интервью" телекомпании Al Jazeera. - Затем, азербайджанская сторона, Нагорный Карабах и Армения должны решить, когда прекратятся военные действия и они пойдут к столу переговоров. Всех призываю сделать это как можно раньше. Турция своими действиями не должна дестабилизировать весь регион".
На замечание обозревателя Al Jazeera Хасана Джамули о том, что Турция до сих пор отрицает, что оказывает прямую помощь, президент Саркисян ответил, что они говорят неправду: "Турция делала то же самое в Сирии, Ливии, Ираке. Вспоминаю слова одного из величайших американских президентов, который говорил, что вы можете обманывать всех какое-то время, можете обманывать каких-то людей долгое время, но вы не можете всех людей всегда обманывать. Турция обманывает международное сообщество".