Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձով դիմել է Սփյուռքին
Մեծ հիացմունք, խորը հուզմունք և անսահման հպարտություն եմ ապրում՝ տեսնելով, լսելով ու զգալով համերաշխության, միասնության այն հուժկու ալիքը, որ բարձրացել է Սփյուռքում՝ ի արձագանք Արցախում և Հայաստանի սահմաններին Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից համատեղ սանձազերծված պատերազմի։
Ուզում եմ, որ իմանաք՝ Հայրենիքը լսում է և զգում յուրաքանչյուրիդ ձայնը, յուրաքանչյուրիդ խոսքը, ձեր սրտերի անհանգիստ բաբախյունը, ուր էլ դուք լինեք, ինչքան էլ հեռու գտնվեք։
Այսպիսի հզոր ու ամուր Սփյուռքն իսկական բանակ է, որը սատար է Հայրենիքին ու քաջարի Հայոց բանակին այս դժվարին, ճակատագրական պահին։
Հայրենիքը երախտապարտ է այն օգնության համար, որ ցուցաբերում եք Ձեր նյութական աջակցությամբ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախաձեռնած «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» համազգային դրամահավաքին ձեր ակտիվ մասնակցությամբ:
Ձեզնից յուրաքանչյուրն այսօր Հայաստանի և Արցախի դեսպանն է դրսում: Դուք բոլոր հնարավոր միջոցներով՝ հավաքներով, կոչերով, դիմումներով և ելույթներով ամեն ինչ անում եք ճշմարտությունը, Արցախի ձայնը հասցնելու միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ ձեր երկրների կառավարություններին՝ ներկայացնելու Թուրքիայի օժանդակությամբ Ադրբեջանի սանձազերծված հարձակման անմարդկային էությունը:
Վստահ եմ՝ գիտակցում եք, որ ներկա իրավիճակում պետք է շարունակենք բազմապատկել մեր ջանքերը:
Շարունակե՛ք նույն ոգով և նույն նվիրվածությամբ, որովհետև այս անգամ մեր դեմ՝ Արցախի ազատատենչ ժողովրդի դեմ ելել է ոչ միայն Ադրբեջանը, այլև ցեղասպան Թուրքիան՝ իր զենքով, զինվորականով ու վարձկան ահաբեկիչներով, իր հայատյաց խոսքով ու գործով: Սա այն նույն Թուրքիան է, որը 105 տարի առաջ հայերի էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն իրականացրեց Օսմանյան կայսրությունում:

Our Powerful and Strong Spyurk Is a Genuine Army: President Sarkissian’s Message to the Diaspora
I experience a deep admiration, awe, and boundless pride seeing, hearing and feeling the powerful wave of solidarity and unity, which is getting momentum in Diaspora in response to Azerbaijan’s and Turkey’s jointly unleashed war at the borders of Armenia and in Artsakh.
I want you to know that our Homeland hears and feels the voice of each of you, the word of each of you, the restless beating of your hearts, no matter where you are, no matter how far away you are.
Our powerful and strong Spyurk is a genuine army, who supports the Homeland and the courageous Armenian Army at this difficult and fateful moment.
The Homeland is grateful for the precious assistance you provide by your material assistance and your active participation to the “We are our borders: All for Artsakh” global fundraising campaign organized by the Hayastan All-Armenian Fund.
Today, each of you is Armenia’s and Artsakh’s ambassador abroad. With all possible means-rallies, demands, petitions and statements-you do everything to bring the truth and the voice of Artsakh to the international community and especially to your home governments about the inhuman essence of the war unleashed by Azerbaijan with the full support of Turkey.
I am convinced you fully realize that in this current situation we need even to multiply our efforts.
Please, keep vibrant the same spirit and the same dedication because this time not only Azerbaijan but the genocidal Turkey too– with its arms, servicemen, and mercenary terrorists, with its hateful words and anti-Armenian propaganda are against us, against the freedom-loving people of Artsakh. This is the same Turkey, which perpetrated ethnic cleansings and the Genocide against the Armenians 105 years ago in the Ottoman Empire.