Լավրովը պատրաստ է Մոսկվայում անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումը
Այսօր տեղի է ունեցել Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում շարունակվել է Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի քննարկումը:
ՌԴ ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ Լավրովը լուրջ անհանգստություն է հայտնել շփման գծում շարունակվող ռազմական գործողությունների և քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի աճի կապակցությամբ, հայտնում է Aysor.am-ը:
Ռուսական կողմն ընդգծել է շոտափույտ հրադադարի անհրաժեշտությունը:
Նշվել է, որ Ռուսաստանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ միասին, կշարունակի նպաստել բանակցային գործընթացի վերսկսմանը՝ հիմնվելով Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վրա:
Լավրովը հաստատել էիրենց պատրաստակամությունը՝ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ Մոսկվայում անցկացնել Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը:

Лавров готов провести в Москве встречу глав МИД Армении и Азербайджана с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Сегодня состоялся телефонный разговор министра иностранных дел России Сергея Лаврова с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым, в ходе которого продолжено обсуждение ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Как сообщает МИД России, Лавров выразил серьезную озабоченность в связи с непрекращающимися боевыми действиями на линии соприкосновения и ростом жертв среди мирного населения, передает Aysor.am.
С российской стороны подчеркнута необходимость скорейшего прекращения огня.
Отмечено, что Россия вместе с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ продолжит содействовать возобновлению переговорного процесса на основе базовых принципов нагорно-карабахского урегулирования.
Лавровым подтверждена готовность провести в Москве встречу министров иностранных дел Азербайджана и Армении с участием сопредседателей Минской группы.