Տուժած շենքերի վնասների գնահատման հանձնաժողով կստեղծվի. Արցախի նախագահը հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հոկտեմբերի 7-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ պատերազմական իրավիճակում պետական կառավարման մարմինների աշխատանքների կազմակերպման թեմայով:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմի հետևանքով տարածքային և պետական կառավարման տարբեր ոլորտներում առկա խնդիրներին օպերատիվ լուծումներ տալու համար անհրաժեշտ է սերտացնել փոխգործակցված աշխատանքը: Նախագահի խոսքով՝ հաշվի առնելով պատերազմական իրավիճակում տնտեսությունում ծառայությունների մատուցման սահմանափակ հնարավորությունները՝ պետական և բարեգործական ռեսուրսների միջոցով պետք է ըստ առաջնահերթության ապահովել խաղաղ բնակչության խնդիրների լուծումը:
Անդրադառնալով հրետակոծությունից տուժած շենք-շինություններին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ առաջիկայում կստեղծվի վնասների գնահատման հանձնաժողով, որի մասնագիտական եզրակացության արդյունքում, ռազմական գործողությունների ավարտից հետո, դրանց վերականգնման համար կտրվի պետական փոխհատուցում:
Հանդիպման ընթացքում նախագահի կողմից շահագրգիռ մարմինների ներկայացուցիչներին տրվել են նաև համապատասխան մի շարք հանձնարարականներ:

Президент НКР: В ближайшее время в Карабахе будет создана комиссия по оценке нанесенного противником ущерба
Президент Нагорно-Карабахской Республики Араик Арутюнян 7 октября провел расширенное рабочее совещание по вопросам организации работы органов государственного управления в условиях войны.
Он, в частности, отметил, что в связи с развязанной Азербайджаном войны для оперативного решения существующих проблем в различных сферах территориального и государственного управления необходимо активизировать совместную работу. По словам президента, учитывая ограниченные возможности по оказанию услуг экономике в условиях войны, решение проблем гражданского населения должно быть обеспечено в приоритетном порядке за счет государственных и благотворительных ресурсов.
Касаясь зданий и построек, пострадавших в результате обстрелов, Араик Арутюнян в частности отметил, что в ближайшее время будет создана комиссия по оценке нанесенного противником ущерба, в результате чего, после окончания боевых действий и полученных от комиссии результатов, для их восстановления будет предоставлена государственная компенсация. Кроме того, в ходе встречи, президент также дал ряд соответствующих поручений представителям заинтересованных органов.