Մնացականյանի բացման խոսքը և պատասխանները լրագրողների հարցերին Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների համատեղ մամուլի ասուլիսին
ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի բացման խոսքը և պատասխանները լրագրողների հարցերին Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների համատեղ մամուլի ասուլիսին.
Լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Սիրելի գործընկերներ,
Առաջին հերթին կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին, Սերգեյ Վիկտորի, Ձեզ, ջերմ ընդունելության և կառուցողական երկխոսության համար։ Մենք բավականին բովանդակալից քննարկում ունեցանք երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակի, տարածաշրջանային, գլոբալ ու համաշխարհային հարցերի շուրջ: Մենք ունենք փոխըմբռնման բարձր մակարդակ մեր ներկայիս օրակարգի բոլոր ուղղություններում, ինչը վկայում է հայ-ռուսական հարաբերություններում գործընկերության և համագործակցության բարձր մակարդակի մասին։
Այս  պաշտոնական այցը Մոսկվա նախապես ծրագրված էր, և ես շատ ուրախ եմ, որ մենք այն իրականացնում ենք այսօր, չնայած այն խնդիրներին, որոնք առկա են մեր տարածաշրջանում։ Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում, և հատկապես հոկտեմբերի 9-ին մարդասիրական նպատակներով կրակի դադարեցման վերաբերյալ համաձայնագրի մշակման գործում։
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները խարսխված են դաշնակցային համագործակցության վրա, որն իր մեջ ներառում է կյանքի բոլոր ոլորտները, և բոլոր այս ուղղություններով մենք ունենք դինամիկ և բազմաշերտ երկխոսություն։ Իմ գործընկերը ներկայացրեց այն օրակարգը, որը մենք քննարկել ենք այսօր, և այն պայմանավորվածությունները, որոնք մենք մտադիր ենք առաջ տանել։
Մենք նաև առանձնահատուկ կարևորում ենք բարձր մակարդակի  հանդիպումների, այցերի և շփումների դինամիկայի պահպանումը, ինչը համահունչ է հայ-ռուսական հարաբերությունների ռազմավարական և դաշնակցային բնույթին։
Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի հիմնական տնտեսական գործընկերը։ Տնտեսական անկայունության ժամանակաշրջանում և համավարակի պայմաններում էլ մեր երկկողմ առևտրաշրջանառության ցուցանիշները շարունակում են մնալ բարձր՝ նույնիսկ չնայած առևտրատնտեսական ակտիվության ընդհանուր անկմանը: Մեզ ուրախացնում է մեր հարաբերությունների դինամիկայի պահպանումը: Սահմանափակումների պայմաններում, փոխադարձ պայմանավորվածությամբ, շարունակել ենք անխափան կերպով իրականացնել ցամաքային փոխադարձ բեռնափոխադրումներ։ Տնտեսական համագործակցության զարգացման և ամրապնդման գործում զգալի նպաստ ունի մեր Միջկառավարական հանձնաժողովը։ Սերգեյ Վիկտորին արդեն նշեց, որ մենք մտադիր ենք մոտ ժամանակներս աշխատել միջկառավարական հերթական նիստը կազմակերպելու ուղղությամբ, որը մեր տնտեսական համագործակցության կարևորագույն հարթակն է:
Մեր երկրները հաջողությամբ համագործակցում են նաև միջազգային հարթակներում: Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է: Օրերս Երևանում տեղի ունեցավ ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի հանդիպումը: Մենք հանձնառու ենք առավելագույն ջանքեր գործադրելու կազմակերպության ինստիտուցիոնալ զարգացման ակտիվացման շարունակման ուղղությամբ, որն էլ իր հերթին պետք է դրական անդրադառնա մեր քաղաքացիների կենսամակարդակի բարձրացման վրա:
Առանձնահատուկ կարևորություն է ներկայացնում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա ռազմատեխնիկական համագործակցությունը: Այս ուղղությամբ ռազմավարական գործընկերության զարգացումը մեր երկկողմ օրակարգի գերակայություններից մեկն է:
Մենք շարունակում ենք մեր ներդրումն ունենալ ինչպես ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների, այնպես էլ ՀԱՊԿ քարտուղարության աշխատանքների զարգացման և արդյունավետության բարձրացման գործում: Մենք չափազանց կարևոր ենք համարում հավաքական անվտանգության սկզբունքների կյանքի կոչումը՝ որպես կայունության ապահովման գործոն:
Հարգելի գործընկերներ, որևէ այլ պայմաններում մենք դեռ երկար կարող էինք խոսել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների, դրանց համագործակցության առանձին ուղղությունների մասին, սակայն դուք հասկանում եք, որ այսօր ես հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացրել եմ այն իրավիճակի վրա, որն արդեն իսկ անվտանգության իրական սպառնալիք է դարձել մեր ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Այն, ինչին այսօր բախվել են Արցախի մեր հայրենակիցները, համարվում է էքզիստենցիալ սպառնալիքի մարմնացում, որը հասունացել է մի քանի տասնամյակների ընթացքում։
Սեպտեմբերի 27-ից մինչ օրս Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը լայնամասշտաբ ագրեսիա է իրականացնում Արցախի ժողովրդի դեմ՝ այդ կերպ ի ցույց դնելով ղարաբաղյան հակամարտությունը ուժային, ռազմական ճանապարհով լուծելու և Արցախի բնակչությանը ֆիզիկապես բնաջնջելու իր իրական նպատակները: Ադրբեջանի այսօրինակ ցեղասպան կեցվածքը տարբերակում չի դնում զինվորականների և քաղաքացիական բնակչության միջև: Դեռ ավելին, այն նախ և առաջ ուղղված է քաղաքացիական բնակչության դեմ: Ռազմական ագրեսիայի ողջ ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը հրետակոծել են Արցախի ավելի քան 120 քաղաքացիական բնակավայր, այդ թվում խիտ բնակեցված քաղաքներ՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, Շուշին, Հադրութը, Մարտակերտը, Մարտունին և այլն:
Ադրբեջանի զինված ուժերը արհամարհում են ռազմական նպատակների և քաղաքացիական բնակչության տարբերակման իրենց պարտավորությունները: Ադրբեջանի հարձակման շրջաններում ռազմական օբյեկտների բացակայությունը հերթական անգամ փաստում է Ադրբեջանի գործողությունների դիտավորությունը, ինչը համազոր է ռազմական հանցագործության:
Օդուժի, այդ թվում՝ Թուրքիայի օդուժի աջակցությամբ, ԱԹՍ-ների, ծանր հրետանային միջոցների, հրթիռային և տանկային ստորաբաժանումների կիրառմամբ իրականացվող չտարբերակված հարվածները հանգեցրել են բազմաթիվ զոհերի քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Մեծաթիվ են զոհերն ու վիրավորները նաև Ադրբեջանի կողմից կասետային զինամթերքի կիրառման հետևանքով:
Հոկտեմբերի 10-ի դրությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի և վերջիններիս աջակցող ուժերի մղած գործողությունների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 23 խաղաղ բնակիչ, ավելի քան հարյուր անձ ստացել են տարբեր աստիճանի վիրավորումներ, նրանցից 81-ը՝ ծանր վիրավորմամբ: Ագրեսիայի հետևանքով կտրուկ աճել է հարկադրաբար տեղահանվածների թիվը: Նրանցից ոմանք տեղափոխվել են Արցախի այլ բնակավայրեր, իսկ ոմանք էլ՝ հաստատվել Հայաստանում:
Հսկայական հարված է պատճառվել հանրապետության կենսապահովման ենթակառուցվածքներին և կենսաֆոնդին, ավելի քան վեց հազար քաղաքացիական օբյեկտ, այդ թվում բնակելի տներ, բնակարաններ, խանութներ ոչնչացվել կամ վնասվել են: Վնաս են կրել ենթակառուցվածքների ավելի քան 960 օբյեկտներ, հասարակական և արտադրական նշանակության հաստատություններ՝ էներգախնայողության, կապի, ջրամատակարարման, կամուրջներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ, մշակույթի կենտրոններ, արտադրամասեր: Ամբողջությամբ ավիրվել են էներգետիկ ենթակառուցվածքների 25 օբյեկտներ, երկրի ողջ տարածքում վնասվել են մեծաքանակ էլեկտրոցանցեր: Ավելի քան 10 էներգաբլոկեր դարձել են անենթակա օգտագործման համար կամ էլ լրջորեն վնասվել են:
Առանձնակի վայրագությամբ է աչքի ընկնում կրոնական պաշտամունքի վայրերի և պատմամշակութային օբյեկտների միտումնավոր ոչնչացումը: Հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը միտումնավոր կերպով երկու հարձակում են գործել Արցախի մշակութային և կրոնական կարևորագույն խորհրդանիշը հանդիսացող Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարի նկատմամբ: Այս ամենի հետևանքով տուժել են խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ ԶԼՄ ներկայացուցիչներ:
Այս ժամանակաշրջանում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները նույնպես դիտարկվել են որպես թիրախ. կան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների շրջանում լուրջ վիրավորումների դեպքեր՝ ինչպես հայկական, այնպես էլ օտարերկրյա: Մասնավորապես, ռոսական լրատվամիջոցներից մեկի ներկայացուցիչը լուրջ վիրավորում է ստացել այն տարածքի երկրորդ հրթիռակոծման ժամանակ, որտեղ գտնվում է Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարը:
Ես մանրամասն ներկայացրի իրավիճակը, քանի որ իմ ներկայացրած իրականությունն ապացույցն է այն էքզիստենցիալ վտանգի, որի մասին մենք խոսել ենք տասնյակ տարիների ընթացքում, և որին Արցախի ժողովուրդը առերեսվում է վերջին 30 տարիների ընթացքում:
Այս փուլում այս սպառնալիքը բարդանում է երկու նոր բացասական գործոններով․ մասնավորապես, Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը և Սիրիայից ու Լիբիայից օտարազգի զինյալ ահաբեկիչների արտահանումը Հարավային Կովկաս։ Զինյալ ահաբեկիչները, կրոնական ծայրահեղականները օգտագործվում են Թուրքիայի կողմից ներկայիս թուրքական կառավարության շահերի իրականացման և հարևան տարածաշրջաններ ազդեցության արտահանման նպատակով։  Թուրքիայի կողմից Սիրիայից և Լիբիայից օտարերկրյա զինյալների Ադրբեջան արտահանումն արդեն ապացուցված է ոչ միայն մեր աղբյուների կողմից, այլև արձանագրվել է ու բարձրաձայնվել նաև միջազգային  հանրության կողմից։ Օգնության կանչելով թուրքամետ զինյալ ահաբեկիչներին՝ Ադրբեջանը ինքն իրեն վերածել է Թուրքիայի ազդեցության ընդլայնման համար հարթակի և մեր տարածաշրջանում միջազգային ահաբեկչության  օջախի։
Ահաբեկչական կազմակերպություններին սնելու ու խրախուսելու և նրանց Հարավային Կովկասում միջանցքներով ապահովելու այս քաղաքականությունը հղի է ահաբեկչական բռնությունների նոր ալիքներով ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլ նաև նրա սահմաններից դուրս:
Այսօր մեզ անհրաժեշտ է դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Ռուսաստանի դերը չափազանց կարևոր է այս հարցում: Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ ընդգծել համատեղ հայտարարության այն կարևորությունը, որին մենք կարողացանք հասնել ընդամենը երկու օր առաջ: Կրկին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի և անձամբ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ակտիվ դերակատարության համար, ինչպես նաև իմ գործընկեր Սերգեյ Լավրովին՝ ակտիվ աշխատանքի և  ներգրավվածության համար․ մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում մենք կարողացանք համաձայնել համատեղ հայտարարության շուրջ՝ ուղղված ռազմական գործողությունների դադարեցմանը, ընդհուպ մինչև հրադադարի հաստատմանը:
Ցավոք, ներկա պահին մենք չենք կարող արձանագրել, որ մենք զգալի ձեռբերում ենք ունեցել հրադադարի առումով: Ադրբեջանը չի կատարում կրակի դադարեցման իր պարտավորվածությունները:
Առանձնահատուկ կերպով կցանկանայի շեշտել վերիֆիկացիոն մեխանիզմների կարևորությունը, որոնք հնարավորություն կընձեռեն հասնելու կրակի դադարեցման հաստատմանը և պահպանմանը: Միայն կրակի դադարի ռեժիմի լիարժեք հաստատումից հետո մենք կարող ենք արդյունավետորեն առաջ շարժվել բոլոր հարցերում:
Հայաստանը շարունակում է խստորեն հավատարիմ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ բանակցությունների միջոցով, և մենք ամեն կերպ կջանանք դրան նպաստել մեր բոլոր աշխատանքներում: Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ այսօր և վաղը ես հանդիպումներ կունենամ իմ գործընկերների և համանախագահների հետ, և մենք կշարունակենք աշխատել այս ուղղությամբ: Թեև ցանկանում եմ ընդգծել, որ այն ազդեցությունն ու հարվածը, որոնք խաղաղ գործընթացին հասցվել են Ադրբեջանի այդ գործողություններով, չեն կարող հաշվի չառնվել, դրանց ծայրաստիճան բացասական ազդեցությունը: Մենք պետք է լուծենք այս հարցը:
Հայաստանն Արցախի ժողովրդի անվտանգության միակ երաշխավորն է, և մենք միասին կշարունակենք ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Արցախի ժողովրդի բոլոր իրավունքները երաշխավորելու, տարածաշրջանն ահաբեկչությունից և դրա հովանավորներից մաքրելու, նաև տարածաշրջանը բացասական ազդեցությունից մաքրելու համար:
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, Սերգեյ Վիկտորի, ջերմ ընդունելության և այսօրվա շատ կառուցողական և բովանդակալից զրույցների համար: Մենք դեռ կշարունակենք, և ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև փոխազդեցության և համագործակցության, մեր դաշնակցային փոխգործակցության և դրա ամուր հիմքերի ամրապնդման, խորացման գործում Ձեր անձնական ներդրման համար:
Մեծապես շնորհակալ եմ։
ՀարցՎերջին երկու օրերի իրադարձությունները հաշվի առնելով, երբ կողմերը շարունակում են մեղադրել միմյանց կրակի դադարի ռեժիմի խախտման մեջ, ինչպիսի՞ն, ըստ Ձեզ, պետք է լինի այն վերիֆիկացիոն մեխանիզմը, որն իրապես թույլ կտա հաստատել կրակի դադարի, ռազմական գործողությունների դադարեցման ռեժիմ, և ինչպե՞ս կպատասխանեք կրակի դադարի ռեժիմի խախտման մեջ Հայաստանին ուղղված մեղադրանքներին:
Պատասխան: Վերիֆիկացիոն մեխանիզմների հետ կապված ես կնախընտրեի մի փոքր զգույշ լինել այն իմաստով, որ այս պահին այդ հարցի շուրջ ընթանում են շատ հստակ, բավականին կոնկրետ խորհրդակցություններ, հենց այն հիմքի վրա, ինչպես նշված է մեր համատեղ հայտարարության մեջ, որ այսօրվա մեր առաջնահերթ խնդիրը կրակի դադարեցման և վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ապահովումն է:
Այսօր մենք ունենք այս իրավիճակը, երբ մենք դեռ չենք հասել այն մակարդակին, որտեղ  կարող ենք անցնել մեր հայտարարարության առաջին կետի իրականացման աշխատանքին։ Այսօր ընթանում են խորհրդակցություններ և Կարմիր խաչի ներգրավմամբ և երկու կողմերի միջև, կամ  Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ, որպեսզի գտնենք մի մեխանիզմ, երբ մենք կկարողանանք հստակ սկսել աշխատել։ Եվ համանախագահները, բնականաբար, նույնպես ներգրավված են այդ ամենում, բոլոր երեքը, որպեսզի սկսենք աշխատել, որպեսզի հաստատենք ամուր հիմք բավական ամուր հրադադար հաստատելու համար, որպեսզի սկսենք աշխատել հումանիտար հարցերի ուղղությամբ։
Եթե մեզ չհաջողվի երկարաձգել այս հրադադարը, այն կշարունակի բացասական հետևանքներ ունենալ, այդ թվում մնացած հարցերի վրա ևս, ուստի այս հրադադարի պահպանումն ու ամրապնդումը մեզ համար շարունակում է մնալ մարտահրավեր և անմիջականորեն կարևոր, առաջնային խնդիր: Այդ իսկ պատճառով վերիֆիկացիոն մեխանիզմները շարունակում են կարևոր դեր ունենալ: Մենք միշտ խոսել ենք այդ մասին: Առաջին անգամը չէ, որ խոսում ենք այս մասին: Եթե Հայաստանի կամ Ացախի հասցեին հնչում են ինչ-որ մեղադրանքներ, մենք միշտ խոսում ենք այդ մասին: Վաղուց արդեն ժամանակն է ներդնել այդ վերիֆիկացիոն մեխանիզմները: Այդ ուղղությամբ շատ առաջարկներ են եղել: Վաղուց պետք էր անել դա:
Բայցևայնպես, հայկական կողմը չէ, արցախյան կողմը չէ, որ հրաժարվել են վերիֆիկացիոն  մեխանիզմներից։ Դա ադրբեջանական կողմն էր։ Եվ այդ պատճառով հիմա մենք ունենք այն, ինչ ունենք։ Ես չեմ կարող ընդունել որևիցե մեղադրանքներ Հայաստանի կամ Արցախի հասցեին այն համատեքստում, թե ներկայումս ինչ է տեղի ունենում։ Հայաստանը եղել և մնում է Արցախի անվտանգության երաշխավորը, իմիջիայլոց, չկա այլ համակարգ։ Եվ Արցախի համար այս գոյության համար կռվի հարցը հիմա ավելին քան իրական է՝ հաշվի առնելով այն, ինչ տեղի է ունենում իրենց հողում։
Սպուտնիկ գործակալություն: Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը հայտարարել է, որ Թուրքիան պետք է ավելի ակտիվ դերակատարություն ունենա հակամարտության կարգավորման մեջ՝ ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, այնպես էլ՝ այլ ձևաչաձերով: Այս առումով արդյո՞ք դուք կարծում եք, որ Թուրքիայի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում առավել ակտիվ ներգրավվածությունը կարող է խթանել խաղաղ կարգավորումը, և այդպիսով հնարավո՞ր է արդյոք ընդհանրապես խոսել այլ ձևաչափերի մասին, եթե մոսկովյան բանակցություններին հաջորդած համատեղ հայտարարությունում Ադրբեջանը և Հայաստանը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը բանակցությունների ձևաչափի անփոփոխությանը:
Զոհրաբ Մնացականյան։ Իմ կողմից կարող եմ ավելացնել, որ, այո՛, աջակցությունը ներկայիս ձևաչափին արտահայտվել է և նաև այս վերջին փաստաթղթում՝ հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության մեջ։ Այն, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը հանդիսանում է ամենաարդյունավետ ձևաչափը, որում աշխատանքներ են իրականացվում խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ, մեզ մոտ երբևիցե, առավելևս  հիմա, որևէ կասկած չի հարուցել: Մենք շարունակելու ենք ակտիվ աշխատել այդ ձևաչափի շրջանակներում։ Մենք արդեն անդրադարձել ենք, որ այսօր հանդիպում պետք է ունենանք։
Դուք հասկանում եք, որ այն ինչ կատարվում է աշխարհում, այն ինչ կատարվում է անմիջապես Արցախում, ագրեսիայի վառ դրսևորում է, և այն իրավիճակը, որում գտնվում է Արցախը, բավական լուրջ ազդեցություն ունի մեր աշխատանքի վրա, բայց մեր աշխատանքը շարունակվելու է, որովհետև մեր դիրքորոշումը եղել և մնում է հստակ. խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի։ Եվ, եթե Ադրբեջանը ընտրել է ուժի կիրառման տարբերակը՝ որպես պայմաններ առաջ քաշելու կամ սեփական առավելապաշտական նպատակներին հասնելու մեթոդ, ապա այդ կերպ տարածաշրջանում չի լինելու ո՛չ խաղաղ կարգավորում, և ոչ էլ խաղաղություն: Այդ մեթոդը մերժվել է և մերժվելու է շատ խիստ ձևով։ Մենք պետք է աշխատենք, և տրամադրված ենք այդ ուղղությամբ։ Մենք շարունակելու ենք աշխատել համանախագահների հետ միասին այս ուղղությամբ:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի ակտիվ դերակատարությանը, կներեք, ներկա պահին Թուրքիայի ակտիվ դերակատարությունն արտահայտվում է մեր տարածաշրջանում օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներկայությամբ և Ադրբեջանին տրամադրվող ակտիվ ռազմական աջակցությամբ: Իհարկե, հասկանում եք, որ նման ակտիվությունը չի կարող ողջունելի լինել: Շնորհակալություն»:

Вступительное слово Мнацаканяна и ответы на вопросы журналистов на совместной пресс конференции глав МИД Армении и России
Вступительное слово Министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна и ответы на вопросы журналистов на совместной пресс конференции глав МИД Армении и России:
''Уважаемый Сергей Викторович,
Уважаемые представители прессы,
В первую очередь, хотел бы поблагодарить российскую сторону, Сергей Викторович, Вас, за теплый прием и конструктивный диалог. У нас состоялось достаточно содержательное обсуждение по широкому спектру вопросов двусторонних отношений и по региональной и по глобальной, мировой тематике. У нас есть высокая степень взаимопонимания по всем пунктам нашей нынешней повестки, что свидетельствует о весьма высоком уровне партнёрства и сотрудничества российско-армянских отношений.
Это официальный визит в Москву, который планировался заранее, и я очень рад, что мы осуществляем его сегодня, несмотря на те проблемы, которые существуют в нашем регионе. Мы высоко ценим посреднические усилия России в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и особенно в выработке договоренности от 9-го октября о прекращении огня в гуманитарных целях.
Наши отношения между Россией и Арменией зиждятся на союзническом сотрудничестве, которое включает в себя буквально все сферы жизни, и по всем этим направлениям у нас есть динамичный и многоуровневый диалог. Сергей Викторович представил ту повестку, которую мы обсуждали сегодня, и эти договоренности, которые мы намерены продвигать вперед
Мы также придаем особую значимость поддержанию динамики встреч, визитов и контактов на высшем уровне, соответствующей стратегическому и союзническому характеру армяно-российских отношений.
Россия является неизменно главным экономическим партнером Армении. Показатели двустороннего товарооборота остаются высокими в период экономической нестабильности и в условиях пандемии, даже несмотря на общий спад торгово-экономической активности. В наших отношениях мы рады были видеть поддержание темпов. По взаимной договорённости в период ограничений продолжали бесперебойно осуществляться взаимные сухопутные грузоперевозки. Ощутимый вклад в развитие и укрепление экономического сотрудничества вносит наша Межправительственная комиссия. Сергей Викторович уже отметил, что мы намерены в ближайшее время найти пути, когда мы сможем организовать очередную сессию межправкомиссии, которая является важнейшей платформой нашего экономического сотрудничества.
Наши страны успешно сотрудничают и в международных форматах. Армения является членом Евразийского экономического союза. На днях в Ереване состоялась встреча межправсовета ЕАЭС. Мы привержены приложению максимальных усилий для продолжения активизации институционального развития нашей организации, которая должна положительно сказаться на повышении уровня жизни граждан.
Особую важность представляет военно-техническое сотрудничество Армении и России. Развитие стратегического партнерства в данном направлении является одним из приоритетов в нашей двусторонней повестке.
Мы продолжаем вносить вклад в развитие и повышения эффективности работы как уставных органов, так и Секретариата ОДКБ. Считаем крайне важным претворение в жизнь принципов коллективной безопасности, как важного фактора обеспечения стабильности.
Дорогие друзья, в иных условиях мы могли бы еще долго говорить об армяно-российских союзнических отношениях, их отдельных направлениях сотрудничества, однако вы понимаете, что сегодня я сосредоточил основное внимание на развитии ситуации, которая уже стала реальной угрозой безопасности для всего нашего региона. То, с чем сегодня столкнулись наши соотечественники в Нагорном Карабахе, Арцахе, является воплощением  экзистенциальной угрозы, которая зрела на протяжении нескольких десятков лет.
С 27-го сентября и, должен отметить, что это продолжается и по сей день, военно- политическое руководство Азербайджана ведет широкомасштабную агрессию против народа Нагорного Карабаха, при этом открыто демонстрирует свои истинные цели силового военного решения карабахского конфликта и физического истребления населения Арцаха. Такая геноцидальная манера действий Азербайджана не признает разницы между военными и мирными жителями. Скажу больше, она заточена в первую очередь на поражение гражданского населения. За время осуществления военной агрессии вооруженные силы Азербайджана атаковали более 120 гражданских населенных пунктов Арцаха, включая густонаселенные города, столицу Степанакерт, город Шуши , Гадрут, Мартакерт, Мартуни и так далее.
Вооруженные силы Азербайджана игнорируют обязательства по размежеванию военных целей и гражданского населения. Отсутствие военных объектов вблизи нападений Азербайджана лишний раз подтверждает умысел в действиях Азербайджана, что равносильно военным преступлениям.
В результате неизбирательных ударов с применением авиации, включая при поддержке авиации Турции, применением БПЛА, тяжелой артиллерии, ракетных и танковых подразделений, имеются многочисленные жертвы среди гражданского населения. Есть много погибших и раненых в результате применения Азербайджаном кассетных боеприпасов.
По состоянию на 10 октября от действий ВС Азербайджана и поддерживающих их сил погибло 23 мирных жителей, более сотни жителей получили ранения, из них 81 - тяжелые. В результате агрессии сильно возросло число вынужденных переселенцев. Некоторые из них переехали в другие населенные пункты Нагорного Карабаха, некоторые из них обосновались в Армении.
Был нанесен огромный ущерб гражданской инфраструктуре жизнеобеспечения и жилому фонду республики, почти 6 тысяч гражданских объектов: жилые дома, квартиры, магазины и т. д., были уничтожены или повреждены. Более 960 объектов инфраструктуры, зданий общественного и производственного назначения: энергоснабжение, связь, водоснабжение, мосты, школы, детские сады, дома культуры, фабрики. Были полностью разрушены 25 важнейших объектов энергетической инфраструктуры, повреждено большое количество электросетей по всей стране. Более 10 энергоблоков были приведены в негодность или серьезно повреждены.
Особым варварством отличается умышленное уничтожение мест религиозного поклонения и историко-культурных объектов. 8 октября вооруженные силы Азербайджана совершили два умышленных нападения на собор Святого Спасителя в городе Шуши, который является важным культурным и религиозным символом Арцаха. В результате этого пострадали мирные жители, в том числе представители прессы.
Представители прессы за этот период были также объектом, целью ударов. Были случаи серьезных ранений представителей прессы, как армянских, так и международных, в частности представитель российской прессы получил серьезное ранение во время второго удара территории, где находится собор Святого Спасителя.
Я подробно представил ситуацию, так как описанная мною реальность является доказательством той экзистенциальной угрозы, о которой мы говорим на протяжении десятилетий и с которой народ Арцаха сталкивается в течение последних 30 лет.
Эта угроза усугубляется двумя новыми негативными факторами на этом этапе, в частности, это прямое вовлечение Турции и переброска иностранных боевиков-террористов в регион из Сирии и Ливии. Боевики-террористы, религиозные радикалы широко используются Турцией для проецирования интересов нынешнего турецкого руководства и экспорта влияния в соседние регионы. Переброска Турцией иностранных боевиков из Сирии и Ливии в Азербайджан уже не только доказана нашими источниками, но зафиксирована и озвучена мировым сообществом. Прибегнув к помощи про-турецких вооруженных террористов, Азербайджан сам стал платформой для расширения влияния Турции и очагом международного терроризма в нашем регионе.
Эта политика подпитки и поощрения террористических организаций и предоставление им коридоров на Южный Кавказ чревато новым всплеском насилия террористической активности не только в нашем регионе, но и за его пределами.
Сегодня нам необходимо остановить боевые действия. Роль России в этом деле крайне важна. Еще раз хочу подчеркнуть ту важность совместного заявления, которого нам удалось достичь буквально два дня назад. Еще раз хочу поблагодарить активную роль вмешательства России и активную роль лично президента Владимира Путина, а также активную работу и вовлечение моего коллеги Сергея Викторовича, в результате нашей совместной работы нам удалось выйти и дать совместное заявление, которое имеет целью прекратить боевые действия, дойти до перемирия.
К сожалению, на данный момент мы не можем констатировать, что мы достигли существенного уровня по перемирию. Азербайджан не выполняет свои обязательства по прекращению огня.
Особо хочу отметить важность верификационных механизмов, которые позволят достичь установления и соблюдения режима прекращения огня. Только после полного установления режима прекращения огня, мы сможем эффективно двигаться вперед по всем вопросам.
Армения была и остается жестко приверженной исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта путем переговоров, и мы будем всячески способствовать этому во всей нашей работе. Сергей Викторович отметил, что у меня в течение сегодняшнего дня и завтра также будут встречи с моими коллегами и с сопредседателями, и мы продолжим в этом направлении работать. Хотя опять подчеркну, что влияние и тот удар, который нанесен по мирному процессу этими действиями Азербайджана, они не могут не учитываться, их крайне отрицательное влияние. Нам надо разрешить этот вопрос.
Армения является единственным гарантом безопасности народа Арцаха, и мы вместе будем продолжать принимать все необходимые меры, чтобы гарантировать все права народа Арцаха, очистить регион от терроризма и их покровителей, и очистить регион от негативного влияния.
Я еще раз хочу поблагодарить Вас, Сергей Викторович, за теплый прием и за очень конструктивные и содержательные беседы в течение этого дня. Мы еще продолжим, и еще раз хочу Вас поблагодарить за Ваш личный вклад в дело укрепления, углубления взаимодействия и сотрудничества между Арменией и Россией, укрепления нашего союзнического взаимодействия и его прочных основ.
Спасибо большое!
Вопрос: С учетом событий последних двух дней, когда стороны продолжают обвинять друг друга в нарушении режима прекращения огня, каким Вы видите этот верификационный механизм, который позволит на земле, действительно, установить режим прекращения огня, прекращения боевых действий, и, что Вы можете ответить на обвинение в адрес Армении в нарушении режима прекращения огня?
Ответ: Относительно верификационных механизмов, я сейчас, на данный момент, предпочту быть немного осторожным, в том смысле, что сейчас идут определенные, достаточно конкретные консультации по этим вопросам, именно на основе того, что, как выражено в нашем совместном заявлении, сегодняшней приоритетной задачей является обеспечение прекращения огня и обеспечение верификационных механизмов.
Сегодня у нас существует эта ситуация, когда мы пока не достигли уровня, где мы можем перейти к работе по первому пункту нашего заявления. Сегодня идут консультации и с привлечением Красного Креста, и между сторонами с помощью или с привлечением посредничества Российской Федерации в этом смысле, для того, чтобы найти механизм, когда мы можем конкретно начать работать. И сопредседатели, естественно, в это вовлечены непосредственно, все три, чтобы начать работать, для того, чтобы установить прочную основу, достаточно прочное достижение перемирия, для того, чтобы начать работать над теми гуманитарными вопросами.
Если мы не сможем продлить это перемирие, оно будет продолжать влиять негативно, чрезмерно негативно на все остальные вопросы, потому сохранение и укрепление этого перемирия, оно остается перед нами, как вызов и как непосредственно важная, приоритетная задача. Для этого верификационные механизмы остаются крайне важными. Мы всегда об этом говорили. Мы не в первый раз об этом говорим. Если есть какие-то обвинения в адрес Армении или в адрес Нагорного Карабаха, мы все время говорим об этом. Давно пора внедрить верификационные механизмы. Было много предложений и по этому поводу. Давно надо было это сделать.
Однако, это не армянская сторона, это не карабахская сторона, которые отказывались от верификационных механизмов. Это была азербайджанская сторона. Потому мы имеем сегодня то, что имеем. Я не могу принять какие-либо обвинения в адрес Нагорного Карабаха или Армении в контексте того, что происходит сегодня. Армения была и остается гарантом безопасности Нагорного Карабаха, кстати, нет другой системы. И, для Нагорного Карабаха этот вопрос борьбы за экзистенциальное существование - более чем реален сегодня, учитывая то, что происходит сегодня на земле.
Агентство Спутник: Президент Азербайджана Алиев заявил, что Турция должна играть более активную роль в урегулировании конфликта, как в рамках Минской группы ОБСЕ, так и в других форматах. В связи с этим считайте ли вы, что более активное участие Турции в Минской группы ОБСЕ может продвинуть мирное урегулирование и каким образом, и возможно ли вообще говорит о каких либо других форматах, если в совместном заявлении по итогам московских переговоров Азербайджан и Армения подтвердили приверженность неизменности формата переговоров.
Зограб Мнацаканян:
С моей стороны только могу добавить, что да, действительно, поддержка нынешнему формату выражена и в последнем документе, это совместное заявление от 10 октября. То, что сопредседательство Минской группы ОБСЕ является единственным эффективным форматом, где проводится работа по мирному урегулированию, для нас не вызывало каких-либо сомнений когда-либо и не вызывает каких-либо сомнений тем более сейчас. И мы будет продолжать активно работать в этом формате. Мы уже коснулись того, что мы будем иметь контакт сегодня.
Вы понимаете, что сейчас то, что происходит на земле, то, что происходит непосредственно в Нагорном Карабахе - вся эта вот ярко выраженная агрессия и то состояние, в котором находится Нагорный Карабах, имеет достаточно серьёзное влияние на нашу работу, но наша работа будет продолжаться. Потому что наша позиция была и остается четкой: нет альтернативы мирному урегулированию. И если Азербайджан выбрал путь применения силы, как метод добиваться условий или метод добиваться своих максималистских позиций, то мирного урегулирования не будет и не будет мира в регионе. Такой метод отвергался и будет отвергаться очень резко. Нам надо работать, и на это мы настроены. Вместе с сопредседателями мы будем работать именно в этом русле.
Что касается активной роли Турции, я извиняюсь, на данный момент активная роль Турции выражается в наличии боевиков - террористов в нашем регионе и в наличии активной военной поддержки Азербайджану. Естественно понимаете, что такая активность каким-либо образом не может приветствоваться. Спасибо''.