Հայաստանի հրեական համայնքը կոչ է անում Իսրայելին դադարեցնել զենքի մատակարարումն Ադրբեջանին
Հայաստանի հրեական համայնքը նամակ է հղել Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինին, Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին, Կնեսետի նախագահ Յարիվ Լևինին՝ կոչ անելով դադարեցնել զենքի մատակարարումն Ադրբեջանին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի հրեաների համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը համայնքի անունից իր նամակում ցավով նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտության թեժ պահին Իսրայելը շարունակում է Ադրբեջանին մատակարարել նորագույն տեսակի զենքեր.
Վարժապետյանը հիշեցրել է, որ սեպտեմբերի 27-ից Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանը ենթարկվում են կոշտ ագրեսիայի Ադրբեջանի կողմից` Թուրքիայի ակտիվ աջակցությամբ և անմիջական մասնակցությամբ, որը մատակարարում է Ադրբեջանին զենք և ռազմական տեխնիկա, ինչպես նաև հայերի դեմ պատերազմելու համար Սիրիայից հավաքագրում և ուղարկում է  ջիհադականների:
Հայաստանի հրեաների համայնքի նախագահը նշում է, որ Իսրայելի կողմից մատակարարվող զենքը այս օրերին ընկնում է արմատական իսլամիստների ձեռքը և կիրառվում է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի խաղաղ բնակիչների դեմ:
«Մենք հասկանում ենք Իսրայելի ռազմավարական անվտանգության հարցերը, տնտեսական փոխգործակցության հարցերը և պայմանագրային պարտավորությունների սկզբունքները, սակայն ներկա ճգնաժամային իրավիճակում, երբ զոհվում են խաղաղ բնակիչներ և երեխաներ, չի կարող լինել որևէ արդարացում և բացատրություն:
Շատ ցավալի է, որ հենց բազմաչարչար Իսրայելը, որն անդադար պայքարում է իսլամական ահաբեկչության դեմ, զենք է մատակարարում նրանց, ում կողմից կռվում են ջիհադականները: Մենք հույս ունենք, որ Իսրայելը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները համաշխարհային մասշտաբի աղետը կանխելու համար»,- ասել է Վարժապետյանը:
Հայաստանի հրեական համայնքի անունից Վարժապետյանը կոչ է արել Իսրայելի Պետության ղեկավարությանը եւ նրա բոլոր քաղաքացիներին հանդես գալ Ադրբեջանին զենքի մատակարարման դադարեցման օգտին և աջակցել ԼՂ հակամարտության գոտում  կրակի եւ ռազմական գործողությունների դադարեցմանը:

Еврейская община Армении призывает Израиль прекратить поставку оружия в Азербайджан
Еврейская община Армении направила письмо президенту Государства Израиль Реувену Ривлину, премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху, спикеру Кнессета Ярив Левину с призывом прекратить поставки оружия в Азербайджан. Как сообщает Арменпресс, глава еврейской общины Армении Римма Варжапетян в своем письме от имени общины с сожалением отметила, что в самый разгар вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе Израиль продолжает поставлять в Азербайджан новейшие виды оружия.
Варжапетян напомнила, что с 27 сентября Нагорный Карабах и Армения подвергаются жесткой агрессии со стороны Азербайджана при активной поддержке и непосредственном участии Турции, которая поставляет в Азербайджан оружие и военную технику, а также вербует джихадистов из Сирии для борьбы с армянами.
Председатель еврейской общины Армении отмечает, что поставленное сегодня Израилем оружие попадает в руки радикальных исламистов и используется против мирного населения Нагорного Карабаха и Армении.
''Мы понимаем вопросы стратегической безопасности Израиля, вопросы экономического сотрудничества, принципы договорных обязательств, но в нынешней кризисной ситуации, когда гибнут мирные жители и дети, не может быть никакого оправдания и объяснений.
Очень жаль, что именно многострадальный Израиль, который постоянно борется с исламским терроризмом, поставляет оружие тем, на чьей стороне борются джихадисты. Мы надеемся, что Израиль примет все необходимые меры для предотвращения глобальной катастрофы'', - отметила Варжапетян.
От имени еврейской общины Армении Варжапетян призвала руководство Израиля и всех его граждан поддержать прекращение поставок оружия в Азербайджан и прекращение боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта.