ԱԱԾ-ն կոչ է անում զերծ մնալ «upwork.com», «toptal.com» ու «freelancer.com» հարթակներում անհայտ ծագումով օգտատերերի ու պատվիրատուների համար ծառայություններ մատուցելուց
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ինչպես «upwork.com», «toptal.com», «freelancer.com», այնպես էլ տարաբնույթ մասնավոր ծառայություններ առաջարկող կամ պահանջող այլ համանման հարթակներում տեղադրվում են հայտարարություններ՝ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության առանձին տարածքներում, իբր զբոսաշրջության նպատակով, նկարահանումներ իրականացնելուն և այդ տեսանյութերը որոշակի հասցեներով առաքելուն ուղղված վճարովի աշխատանքների վերաբերյալ, հայտնում են ԱԱԾ-ից։
«Ավելին, նշված հարթակներում հայտարարություններ են տեղադրվում նաև ՀՀ բջջային հեռախոսահամարների քարտեր և սոցիալական ցանցերի (հիմնականում՝ www.facebook.com) էջեր գնելու վերաբերյալ:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ նշված հայտարարություններում բացահայտ նկատելի են ադրբեջանական հետքի մասին վկայող նախանշաններ:
Հատկանշական է, որ վերոնշյալ և նմանա­տիպ այլ հարթակներում պատվեր կատարող­ները, աշխատելով նույն նախագծի շուրջ, չեն ճանաչում միմյանց և յուրաքանչյուրը տեղեկացված չէ մյուսի կողմից կատարվող աշխատանքից: Նշված հանգամանքը պատվիրատուին թույլ է տալիս ստացված նյութե­րը համադրել իր ցանկությամբ ու համացանցում կիրառել Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում ապա­տեղեկատվու­թյուն տարածելու, խուճապային տրամադրություններ ձևավորելու՝ մեկ միասնական նպատակով:
Նկատի ունենալով վերը նշված հանգամանքը՝ կոչ ենք անում զերծ մնալ անհայտ ծագումով օգտատերերի ու պատվիրատուների համար, համապատասխան վարձավճարի դիմաց, նմանօրինակ տեսաձայնագրություններ իրականացնելու, բջջային հեռախոսահամարներ վաճառելու առաջարկներին արձագանքելուց, քանի որ դրանք կարող են ուղղորդված լինել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների կողմից և օգտագործվել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությանը վնասող գործողությունների համար», - ասված է ԱԱԾ հայտարարությունում։

СНБ Армении призывает воздержаться от предоставления услуг неизвестным заказчикам и пользователям на площадках "upwork.com", "toptal.com", "freelancer.com"
Служба национальной безопасности Армении сообщает, что как на сайтах "upwork.com", "toptal.com", "freelancer.com", так и на различных предлагающих частные услуги площадках публикуется информация о платной работе – проведении съемок на отдельных территориях Армении и Республики Арцах якобы в целях туризма и доставки этих видеоматериалов по конкретным адресам.
"Более того, на указанных площадках размещаются сообщения о приобретении телефонных номеров и страниц в социальных сетях (в основном www.facebook.com).
В результате изучения выяснилось, что в указанных сообщениях присутствуют явные признаки, свидетельствующие об азербайджанском следе.
Примечательно, что на указанных и аналогичных других площадках исполнители заказов, работая вокруг одного и того же проекта, не знакомы друг с другом и не осведомлены о выполняемой другими работе. Данное обстоятельство дает заказчику возможность сопоставлять полученные материалы и использовать в социальной сети с единственной целью – распространения дезинформации, создания панических настроений в Армении и Республике Арцах.
Учитывая указанное обстоятельство, призываем воздерживаться от съемки видеоматериалов для заказчиков  и пользователей неизвестного происхождения за соответствующую плату, от предложений продажи номеров мобильных телефонов, поскольку это может контролироваться спецслужбами Азербайджана и использоваться для действий, представляющих угрозу безопасности Армении и Республики Арцах", - говорится в сообщении СНБ Армении.