ԼՂ հակամարտությունը չունի պարզ լուծումներ, պետք է գտնել շահերի հավասարակշռություն. Պուտին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անդրադարձել է ղարաբաղյան հակամարտության թեմային «Ռուսաստանը կանչում է» ՎՏԲ Կապիտալի ներդրումային համաժողովի ժամանակ, փոխանցում է Նովոստի Արմենիան:
«Ամեն մեկն ունի իր ճշմարտությունը։ Այստեղ չկան պարզ լուծումներ, քանի որ հանգույցը շատ բարդ է կապված։ Մենք սկզբում ելնում էինք այն մտքից, որ պետք է խոսել Ադրբեջանին 5+2 շրջանների հանձնման հնարավորության մասին` Ղարաբաղի գոտու որոշակի ռեժիմի ապահովմամբ, Հայաստանի հետ փոխգործակցությամբ և այլն», – հայտարարել է Պուտինը։
Նա տեղեկացրել է, որ երկարաժամկետ կարգավորումը կայանում է նրանում, որպեսզի գտնվի շահերի հավասարակշռություն, որը կբավարարեր երկու կողմերին` ինչպես հայ, այնպես էլ ադրբեջանցի ժողովուրդներին։
«Որպեսզի մարդիկ իրենց անվտանգ զգան, սակայն միաժամանակ ստեղծվեն նաև հնարավորություններ արդյունավետ տարածաշրջանային զարգացման համար` ենթակառուցվածքային բոլոր հնարավորությունների ապաարգելափակմամբ և զարգացմամբ, որոնք կլինեին ինչպես Արդբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի արդյունավետ զարգացման հիմքում, չէ՞ որ մարդիկ այնտեղ (Ղարաբաղում, խմբգր.) բավականին համեստ են ապրում։ Եվ հնարավորություն ընձեռվեր այդ թվում բանավեճի մեր այսօրվա մասնակիցներից շատերին մասնակցել այդ տարածքների զարգացմանը, կատարել ներդրումներ, իսկ այնտեղ շատ ոլորտներ կան ներդրումների համար», – ասել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահը նաև տեղեկացրել է, որ երկու երկրներում բնակվող մարդիկ շատ տաղանդավոր են, իսկ հակամարտությունը, որը տևում է արդեն երեք տասնամյակ, հնարավորություն չի տալիս հակամարտող երկու կողմերի արդյունավետ զարգացման համար։
«Սակայն առաջին փուլում պետք է դադարեցնել ռազմական գործողությունները, մարդկանց մահը, պետք է նստել բանակցությունների սեղանին, և առաջարկների հիման վրա, որոնք ձևակերպվել են Մինսկի խմբի, համանախագահների` Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի կողմից, այդ Մինսկի խմբի մյուս մասնակիցների մասնակցությամբ, իսկ այնտեղ շատ երկրներ կան, այդ թվում` Թուրքիան և մի շարք եվրոպական երկրներ, այդ համատեղ աշխատանքի հիման վրա գտնել փոխզիջում և շահերի հավասարակշռություն։ Դա կարելի է անել», – հայտարարել է Պուտինը։
Նա հիշեցրել է, որ հակամարտությունը սկսվել է էթնիկ բախումներից. սկզբում Սումգայիթում` Ադրբեջանում, հետո` հենց Լեռնային Ղարաբաղում, և Խորհրդային Միության այն ժամանակվա ղեկավարությունը որևէ գործուն միջոց չի ձեռնարկել` մարդկանց անվտանգությունն ապահովելու համար։
«Հայերը զենք վերցրեցին, և իրենք դա արեցին։ Լավ արեցին, վատ արեցին, սակայն նրանց գործողությունների սկզբնական նախադրյալը դարձան էթնիկ հողի վրա տեղի ունեցած այդ բացասական իրադարձությունները։ Դա ինչի՞ հանգեցրեց։ Նրան, որ Լեռնային Ղարաբաղն ու Ադրբեջանի ևս յոթ շրջաններ հայտնվեցին Հայաստանի վերահսկողության տակ», – ասել է ՌԴ նախագահը։

У карабахского конфликта нет простых решений, надо найти баланс интересов: Путин
Президент России Владими Путин на Инвестиционном форуме ВТБ Капитал "Россия зовет!" обратился к теме карабахского конфликта, передает Новости Армения
"У каждого своя правда. Здесь нет простых решений, потому что узел очень сложно завязан. Мы изначально исходили из того, что нужно говорить о возможности передачи Азербайджану 5 + 2 районов с обеспечением определенного режима зоны Карабаха, взаимодействия с Арменией и так далее", - заявил Путин.
Он сообщил, что долгосрочное урегулирование заключается в том, чтобы найти баланс интересов, который устраивал бы обе стороны: как азербайджанский, так и армянский народ.
"С тем, чтобы люди чувствовали себя в безопасности, но при этом были бы созданы еще и возможности для эффективного регионального развития с разблокированием и развитием всех инфраструктурных возможностей, которые бы легли в основу эффективного развития как Азербайджана, так и Армении, да и самого Нагорного Карабаха, ведь там люди живут достаточно скромно. И дало бы возможности, в том числе, многим из наших сегодняшних участников дискуссии принимать участие в развитии этих территорий, инвестировать, а там есть куда инвестировать", - сказал Путин.
Он сообщил, что люди и в той, и другой стране очень талантливые, а конфликт, который длится уже три десятилетия, не дает возможность эффективного развития обеих конфликтующих сторон.
"Но на первом этапе нужно прекратить боевые действия, гибель людей, сесть за стол переговоров и на основе предложений, которые были сформулированы Минской группой, сопредседателями - Россией, Соединенными штатами и Францией - с участием других участников этой Минской группы, а там много стран, включая и Турцию, и ряд европейских государств, на основе этой совместной работы найти консенсус и баланс интересов. Это можно сделать", - заявил президент.
Он напомнил, что конфликт начался с этнических столкновений: сначала в городе Сумгаите в Азербайджане, потом в самом Нагорном Карабахе, и тогдашнее руководство Советского Союза не предприняло никаких действенных мер для того, чтобы обеспечить безопасность людей.
"Армяне взялись за оружие и сделали это сами. Хорошо они поступили, плохо, но первоначально посылом к их действиям были эти негативные события на этнической почве. Это привело к чему? К тому, что сам Нагорный Карабах, а еще семь районов Азербайджана оказались под контролем Армении", - сказал президент России.