Թուրքիայում պահանջում են ֆինանսների նախարարի հրաժարականը
Թուրքական ազգային արժույթը շարունակում է պատմական անկումը։ Ինչպես ընդդիմադիր, այնպես էլ անկուսակցական պատգամավորները պահանջում են Թուրքիայի ֆինանսների նախարար Բերաթ Ալբայրաքի հրաժարականը, ով նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի փեսան է: Ավելի վաղ Ալբայրաքը խոսել էր դոլարի նկատմամբ լիրայի արժեզրկման մասին:
«Թուրքիան գործ չունի դոլարի հետ, եթե տոկոսադրույքը բարձրացնենք, արժույթը կընկնի, բայց դա մեր խնդիրը չէ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշել էր նա: Ելույթից հետո հասարակական տրամադրությունները ավելի են բորբոքվել: Համացանցում տարածվել են ծաղրանկարներ՝ «փեսան սպանեց տնտեսությունը» վերնագրով:
«Տնտեսությունում հրդեհ կա: Խնդիր կա մեքենայի շարժիչի հետ, դուք միայն անվադողն եք փոխել ու ուզում եք այն շարժվի: Այս հիանալի երկիրը հասցրել եք խղճալի վիճակի»,-  «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել «Ապագա» կուսակցության նախագահ Ահմեդ Դավութօղլուն:

В Турции требуют отставки министра финансов
Турецкая национальная валюта продолжает историческое падение. Как оппозиционные, так и беспристрастные законодатели требуют отставки министра финансов Турции Берата Албайрака – зятя  президента Реджепа Тайипа Эрдогана. Ранее Албайрак говорил о девальвации лиры по отношению к доллару.
''Турция не имеет ничего общего с долларом. Если мы поднимем процентную ставку, валюта упадет, но это не наша проблема'', - как сообщает Арменпресс сказал он,. После выступления настроение в обществе еще больше накалилось. В Интернете распространились карикатуры с заголовком ''Зять, убивший экономику''.
''В экономике пожар. Проблема с двигателем машины, а вы просто меняете шину и хотите, чтобы она сдвинулась с места. Вы довели эту чудесную страну до удручающего состояния'', - написал в своем Twitter-аккаунте   Ахмет Давутоглу.