ՀՀ ՊՆ-ն և ԶՈՒ ԳՇ-ն ուղերձ են տարածել
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծվեց պատերազմ, որն աննախադեպ էր՝ ներգրավված ուժերի, միջոցների, սպառազինության քանակի ու տեսակի առումով։ Այն աննախադեպ էր նաև այն տեսանկյունից, որ մեր բանակը, փաստացի, կռվում էր ոչ միայն 10-ը միլիոնանոց Ադրբեջանի զինված ուժերի, այլև Թուրքիայի ռազմական անմիջական մասնակցության և լիարժեք ու անվերապահ քաղաքական, ռազմական ու դիվանագիտական աջակցության, ինչպես նաև մի քանի հազար վարձկան-ահաբեկիչների դեմ։
Մեր բանակը, այս պայմաններում, արեց հնարավորն ու անհնարինը՝ հակառակորդին դիմագրավելու համար։ Հայկական բանակի ամեն մի զինվոր, սպա ու գեներալ Հայրենիքի պաշտպանության համար արեց առավելագույնը՝ անմնացորդ նվիրվելով այդ պայքարին ու կերտելով բազմաթիվ հերոսական պատմություններ։ Այս պատերազմը մեզանից խլեց մեր լավագույն որդիներին, որոնց հիշատակը հավերժ կմնա բոլորիս սրտերում՝ որպես մեր ժամանակների իրական հերոսների։
Ձեզանից յուրաքանչյուրը պետք է վստահ լինի, որևէ մեկի մոտ կասկածի նշույլ անգամ չպետք է լինի, որ մեր բանակն արել է հնարավորն ու անհնարինը։ Մենք ևս մեկ անգամ փաստեցինք, որ ունենք ոգով անկոտրում զինվորներ, սպաներ ու գեներալներ, որոնք պատրաստ են առանց վայրկյան անգամ մտածելու իրենց կյանքը զոհաբերել մեր սուրբ Հայրենիքի պաշտպանության համար։
Բայց ժամանակն է դադարեցնել արյունահեղությունը։ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունները եկել են համաձայնության, որի բովանդակությանն արդեն ծանոթ եք։ Պատերազմը լիարժեք չի ավարտվել, և մարտական գործողություններն Արցախում դեռևս շարունակվում են։ Այդուհանդերձ, մենք պաշտպանում ենք և պարտավոր ենք կատարել մեր երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության որոշումները, որոնք կայացվել են իրադրության բազմակողմանի վերլուծության և գնահատականի հիման վրա։ Մենք պարտավոր ենք կանգնեցնել արունահեղությունը։ Մենք պարտավոր ենք գտնել մեր բոլոր հերոսների մարմիններն ու նրանց, զինվորական պատվով, հողին հանձնել։ Մենք պարտավոր ենք փորձել սփոփել մեր հերոսածին մայրերի ցավն ու բուժել վիրավորների վերքերը։ Մենք պարտավոր ենք վերականգնել մեր բանակի ներուժն ու առավել ամրացնել այն՝ վերածելով գերժամանակակից ու գերմարտունակ մի բռունցքի։ Մեր անելիքները չափազանց շատ են։ Պատերազմն ավարտվում է։ Բանակն իր անելիքն արել է և շարունակելու է անել անմնացորդ։
Կոչ ենք անում զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են խարխլել պետականության հիմքերը և, դասեր քաղելով գործած հնարավոր բոլոր սխալներից, կերտել անհամեմատ ուժեղ ու մարտունակ բանակ, որին արժանի է մեր հերոսական ժողովուրդը»։

Призываем воздерживаться от действий, которые могут подорвать основы государственности: минобороны и Генштаб Армении
Призываем воздерживаться от действий, которые могут подорвать основы государственности. Как передает News.am, об этом говорится в заявлении, распространенном министерством обороны и Генштабом Армении.
"Дорогие соотечественники, 27 сентября была развязана война против Арцаха, которая была беспрецедентной, в плане вовлеченных сил, средств, количества и видов вооружения. Она была беспрецедентной и с той точки зрения, что наша армия фактически воевала не только против 10-миллионных ВС Азербайджана, но и при непосредственном военном участии и политической, военной и дипломатической поддержки Турции, а также против нескольких тысяч наемников-террористов.
Наша армия в этих условиях сделала все возможное и невозможное, чтобы противостоять противнику. Каждый солдат армянской армии, офицер и генерал сделал максимальное для защиты Родины, безостаточно посвятил себя этой борьбе и создал множество героических историй. Эта война забрала у нас наших лучших сынов, память о которых останется в наших сердцах навечно, как истинных героев нашего времени.
Каждый из вас должен быть уверен, ни у кого не должно быть ни малейшего сомнения в том, что наша армия сделала все возможное и невозможное.
Мы еще раз констатировали, что у нас есть солдаты, офицеры и генералы, которые готовы пожертвовать своей жизнью ради защиты нашей святой Родины.
Но настало время прекратить кровопролитие. Политические руководства Армении, России и Азербайджана пришли к согласию, с содержанием которого вы уже знакомы. Война полностью не завершилась, и боевые действия в Арцахе еще продолжаются. Тем не менее, мы защищаем и обязаны выполнять решения военно-политического руководства нашей страны. Мы обязаны остановить кровопролитие. Мы обязаны найти тела всех наших героев и похоронить солдат с воинскими почестями. Мы обязаны попытаться облегчить боль наших героических матерей и залечить травмы раненых. Мы обязаны восстановить потенциал нашей армии и еще более укрепить ее. У нас чересчур много дел. Война заканчивается. Армия сделала свое дело и продолжит это делать самоотверженно.
Призываем воздерживаться от действий, которые могут подорвать основы государственности и, извлекая уроки из всех возможных ошибок, создать несравненно сильную и боеспособную армию, которой достоин наш героический народ».