Իրանը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Ռուսաստանի միջնորդությունը և կրակի դադարեցման համաձայնությունը
Իրանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մահմուդ Վաեզին հույս է հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում զինադադարի հաստատման մասին համաձայնությունը կկիրառվի իրականում և հայտարարել, որ բանակցությունները և քաղաքական որոշումները կարող են վերջ դնել ղարաբաղյան այս հին հակամարտությանը, գրում է IRNA գործակալությունը:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Ռուսաստանի միջնորդությունը և ղարաբաղյան հակամարտության երկու կողմերի՝ կրակի դադարեցման համաձայնությունը»,- թվիթերյան էջում գրել է Վաեզին:
Նրա խոսքով՝ Թեհրանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ղարաբաղյան հարցի կարգավորման շուրջ իր դիրքորոշմանը, որով Հայաստանի և Ադրբեջանի հանրապետություններից պահանջվում էր միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների և խաղաղ բնակիչների իրավունքների պաշտպանության փոխադարձ հարգանք:

Head of Iran's Presidential Office Mahmoud Vaezi in a tweet on Tuesday expressed hope that the agreement reached for the ceasefire about the Nagorno-Karabakh crisis would be implemented, IRNA reports.
Vaezi wrote on his Twitter account that the Islamic Republic of Iran welcomes the mediation of Russia between Azerbaijan and Armenia, besides the acceptance of a ceasefire by both sides in the Nagorno-Karabakh conflict.
Iran continues to emphasize the two countries' adherence to international borders and the preservation of citizenship rights, he stressed.
Vaezi added that Iran believes that if the two sides remain committed to the international rules, including the territorial integrity of countries and citizenship rights, negotiations and a political solution can end this old crisis.