«Ավրորան» հայտարարել է Արցախի բնակչությանն ուղղված մարդասիրական աջակցության առաջին նախագծերը
2020 թ. նոյեմբերի 18-ին մեկնարկեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ծրագիրը, որով անմիջական օգնություն կտրամադրվի Արցախի բնակչությանը: Առանձնացված առաջին նախագծերն են.
1. Աջակցություն Մարտակերտի շրջանի յոթ բնակավայրերից (Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն և Նոր Ջրաբերդ) բնակիչների տարհանման համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար,
2. Աջակցություն 15 օր շարունակ Սևանում, Դիլիջանում, Երևանում ապաստանած 166 մարդու սննդի կազմակերպման համար (Victory-2020 հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար
3. Աջակցություն Ստեփանակերտի քաղաքապետարանին կենտրոնական շուկան վերականգնելու համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար,
4. Առաջին անհրաժեշտության իրերի 50 փաթեթի տրամադրում Արցախից տեղահանված և Հայաստան տեղափոխված երեխաներին (Արարատի մարզ, Global Shapers կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.050 ԱՄՆ դոլար,
5. Կենսական նշանակության դեղորայքի ձեռքբերում Արցախում բնակվող տարեցների համար («Միասին» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար:
Բացի այդ, «Ավրորան» սկսել է նախագծերի հայտերի ընդունում, որոնք կօգնեն տուժած երեխաներին, տեղահանված ընտանիքներին և վիրավորներին Արցախի և Հայաստանի տարածքում: Հայտերը կարող եք ուղարկել [email protected] էլեկտրոնային հասցեին:

Названы первые проекты гуманитарной помощи жителям Арцаха от "Авроры"
19 ноября 2020 года стартовал проект прямой помощи жителям Арцаха от международной гуманитарной инициативы "Аврора". В качестве первых проектов названы следующие:
1. Помощь в экстренном вывозе жителей 7 сел Мартакертского района (Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсулан, Нор Кармраван, Нор Айкаджур, Нор Джраберд, Овташен) – $10 000
2. Содействие организации питания для 166 человек, размещенных в Севане, Дилижане, Ереване в теч. 15 дней (совместно с Фондом Victory-2020) - $10 000
3. Помощь мэрии Степанакерта в восстановлении Центрального рынка - $10 000
4. 50 наборов вещей первой необходимости для детей, вынужденно перемещенных из Арцаха в Армению (регион Арарат, совместно с Global Shapers) - $2 050
5. Приобретение лекарств жизненной необходимости для граждан старшего поколения, проживающих в Арцахе (совместно с Фондом "Миасин") - $2 000
Кроме того, "Аврора" начала принимать на рассмотрение заявки, направленные на помощь пострадавшим детям, перемещенным семьям и раненым – как на территории Арцаха, так и на территории Армении. Заявки можно отправлять на адрес [email protected].