«Ավրորան» հայտարարել է Արցախի բնակչությանն ուղղված մարդասիրական աջակցության առաջին նախագծերը
2020 թ. նոյեմբերի 18-ին մեկնարկեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ծրագիրը, որով անմիջական օգնություն կտրամադրվի Արցախի բնակչությանը: Առանձնացված առաջին նախագծերն են.
1. Աջակցություն Մարտակերտի շրջանի յոթ բնակավայրերից (Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն և Նոր Ջրաբերդ) բնակիչների տարհանման համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար,
2. Աջակցություն 15 օր շարունակ Սևանում, Դիլիջանում, Երևանում ապաստանած 166 մարդու սննդի կազմակերպման համար (Victory-2020 հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար
3. Աջակցություն Ստեփանակերտի քաղաքապետարանին կենտրոնական շուկան վերականգնելու համար՝ 10.000 ԱՄՆ դոլար,
4. Առաջին անհրաժեշտության իրերի 50 փաթեթի տրամադրում Արցախից տեղահանված և Հայաստան տեղափոխված երեխաներին (Արարատի մարզ, Global Shapers կազմակերպության հետ համատեղ)՝ 2.050 ԱՄՆ դոլար,
5. Կենսական նշանակության դեղորայքի ձեռքբերում Արցախում բնակվող տարեցների համար («Միասին» հիմնադրամի հետ համատեղ)՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար:
Բացի այդ, «Ավրորան» սկսել է նախագծերի հայտերի ընդունում, որոնք կօգնեն տուժած երեխաներին, տեղահանված ընտանիքներին և վիրավորներին Արցախի և Հայաստանի տարածքում: Հայտերը կարող եք ուղարկել [email protected] էլեկտրոնային հասցեին:

The global Aurora Humanitarian Initiative’s direct assistance project for the people of Artsakh started on November 18, 2020. The following projects were announced as the first to be selected:
1. Assisting in the emergency evacuation of the population of 7 villages in Martakert Province (Nor Maraga, Nor Аygestan, Nor Seysulan, Nor Karmiravan, Nor Haykajur, Nor Jraberd, Hovtashen) –$10,000
2. Contributing to providing meals for 166 people housed in Sevan, Dilijan, Yerevan for 15 days (in cooperation with the Victory-2020 Foundation) – $10,000
3. Assisting the Stepanakert City Administration in restoring the Central Market – $10, 000
4. Providing 50 kits with essentials to the children forced to relocate from Artsakh to Armenia (Ararat Region, in cooperation with Global Shapers) – $2,050
5. Purchasing vital medication for senior citizens residing in Artsakh (in cooperation with the Miasin Foundation) – $2,000
In addition, Aurora has started accepting for review proposals focused on helping the children affected by the war, displaced families, and wounded people - both in Artsakh and Armenian territories. Proposals should be submitted to [email protected].