Փաշինյանը ներկայացրել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նորանշանակ նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Մեսրոպ Առաքելյանին: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել նախկին նախարար Զարուհի Բաթոյանին կատարած աշխատանքի համար և Մեսրոպ Առաքելյանին մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության մեջ:
«Ընդհանրապես կարող ենք ենթադրել, որ մի քանի հանգամանքների բերումով սոցիալական լարվածությունն էլ ավելի է սրվելու՝ կապված կորոնավիրուսի համաճարակի, պատերազմի, նրա հետևանքների, տնտեսական վիճակի հետ: Աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում պետք է մեծ տեմպ հաղորդել աշխատանքին և կոնկրետ արդյունքներ արձանագրել: Քիչ առաջ պարոն Առաքելյանին ասում էի, որ հիմա այն ժամանակները չեն, որպեսզի ասեն, թե ժամանակ է հարկավոր աշխատանքի մեջ մտնելու, առանձնահատկութուները հասկանալու համար: Միանգամից պետք է անցնել գործի և կոնկրետ արդյունքներ արձանագրել: Հույս ունեմ, որ տիկին Բաթոյանը և նախարարության թիմն այս աշխատանքում լիովին կաջակցեն նորանշանակ նախարարին: Սա բոլորիս խնդիրն է և մենք պետք է կենտրոնացնենք մեր ուժերն այս խնդրի լուծման համար»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
Զարուհի Բաթոյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության և համատեղ աշխատանքի համար: «Ինձ համար մեծ պատիվ էր աշխատել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունում և ծառայել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին: Ուզում եմ աշխատակազմին հատուկ շնորհակալություն հայտնել 2020 թվականին համավարակի, ինչպես նաև պատերազմական դրության ընթացքում կատարած ծանրաբեռնված աշխատանքի համար: Բոլորս գիտենք, որ բոլոր խնդիրների դեպքում առաջին հերթին հետևանքները սոցիալական ոլորտին են բաժին ընկնում: Մենք 2020-ին նախատեսել էինք իրականացնել բազմաթիվ համակարգային փոփոխություններ, սակայն խնդիրները դրանք բավականին հետաձգեցին: Այնուամենայնիվ, կատարել ենք բավականին մեծ նախապատրաստական աշխատանք և ես հույս ունեմ, որ պարոն Առաքելյանի հետ համատեղ նաև այդ աշխատանքները կհասցնենք իրականացնել: Ես ինքնս որպես հավասար հնարավորությունների ջատագով և սոցիալական ոլորտի մարդ՝ շարունակելու եմ ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը: Հաջողություն մաղթելով պարոն Առաքելյանին՝ նշեմ, որ պատրաստ եմ աջակցել նախարարության աշխատանքներին, ընթացիկ ծրագրերին և մշտապես նաև կապի մեջ լինել թե նախարարի, թե նախարարության մեր գործընկերների հետ»,- նշել է Զարուհի Բաթոյանը:
Իր հերթին, նորանշանակ նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին վստահության համար: «Ինչպես նաև տիկին Բաթոյանը նշեց՝ այս տարին սոցիալական խնդիրների առումով ավելի ծանրաբեռնված էր և այդ մասով իրոք նախարարության գործառույթուներն ու պատասխանատվությունն ավելի մեծ էր: Այս պահին նույնպես կարևորում եմ այն խնդիրները, որ սոցիալական հատվածում առաջացել են և որոնք պետք է օր առաջ կարգավորվեն: Իմ և նախարարության թիմի նպատակն է լինելու յուրաքանչյուր օր ստեղծել նոր արդյունք: Վստահեցնում եմ, որ շատ կարճ ժամանակում մենք էական արդյունքներ կապահովենք, որպեսզի առկա իրավիճակը հնարավորինս մեղմենք, միևնույն ժամանակ չմոռանալով կառավարության ծրագրերը, որոնք նախատեսել ենք իրականացնել սոցիալական ոլորտում»,- ընդգծել է նորանշանակ նախարարը:

Пашинян представил новоназначенного министра труда и социальных вопросов
Премьер-министр Никол Пашинян представил аппарату министерства труда и социальных вопросов новоназначенного министра Месропа Аракеляна. Никол Пашинян поблагодарил бывшего министра Заруи Батоян за выполненную работу и пожелал Месропу Аракеляну успехов в дальнейшей деятельности.
“В целом можно предположить, что в силу ряда обстоятельств социальная напряженность усилится - в связи с эпидемией коронавируса, войной, ее последствиями и экономической ситуацией. В сфере труда и социальной защиты необходимо придать большой темп работе и достигать конкретных результатов. Я только что сказал господину Аракеляну, что сейчас не время говорить, что нужно время, чтобы приступить к работе, разобраться в особенностях. Необходимо немедленно приступить к работе и достичь конкретных результатов. Надеюсь, что госпожа Батоян и коллектив министерства полностью поддержат новоназначенного министра в этой работе. Это наша общая задача, и мы должны сконцентрировать свои усилия на решении этой проблемы”, - сказал премьер-министр Пашинян.
Заруи Батоян поблагодарила премьер-министра за доверие и совместную работу. “Для меня было большой честью работать в правительстве Республики Армения и служить гражданам Республики Армения. Хочу выразить особую благодарность аппарату за тяжелую работу, проделанную в ходе эпидемии, а также во время войны. Мы все знаем, что в случае возникновения каких-либо проблем, в первую очередь последствия проявляются в социальной сфере. Мы планировали внести много системных изменений в 2020 году, однако проблемы сильно задержали их. Тем не менее мы проделали большую подготовительную работу, и надеюсь, что вместе с господином Аракеляном мы сможем осуществить и эти работы. Я как сторонник равных возможностей и человек социальной сферы буду и дальше служить Республике Армения. Желая успехов господину Аракеляну, отмечу, что готова поддерживать работу министерства, текущие программы, быть всегда на связи и с министром, и с нашими коллегами по министерству”, - сказала Заруи Батоян.
В свою очередь, новоназначенный министр Месроп Аракелян также поблагодарил премьер-министра за оказанное доверие. “Как отметила госпожа Батоян, этот год был очень тяжелым с точки зрения социальных вопросов, и функции и обязанности министерства в этом отношении действительно были сложными. В данный момент я также выделяю проблемы, возникшие в социальной сфере, которые необходимо решить как можно скорее. Моей целью и целью команды министерства будет создание новых результатов в ежедневном режиме. Уверяю вас, что в очень короткие сроки мы добьемся значительных результатов, чтобы максимально облегчить сложившуюся ситуацию, не забывая при этом программы правительства, которые мы планируем реализовать в социальной сфере”, - подчеркнул новоназначенный министр.