Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մեկնարկել են սահմանազատման աշխատանքներ
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մեկնարկել են սահմանազատման աշխատանքներ՝ հատուկ միջոցների (GPS) կիրառմամբ։ Այս մասին նշվում է ՀՀ ՊՆ տարածած հայտարարությունում:
Հայտարարությունն ամբողջությամբ ստորև.
«Նոյեմբերի 9-ին, Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ սահմանվել էր, որ Արցախի Հանրապետության Քարվաճառի շրջանը նոյեմբերի 15-ից պետք է անցնի Ադրբեջանի Հանրապետության վերահսկողության ներքո։ Հետագայում, կապված գործընթացն իրականացնելու ժամկետների սղության հետ, վերջնաժամկետը երկարաձգվել էր մինչև նոյեմբերի 25-ը։
Նշված օրը հայկական ստորաբաժանումները դուրս են բերվել Քարվաճառի շրջանից, որը, հայտարարության դրույթների համաձայն, անցել է Ադրեջանին, ինչի արդյունքում Արցախի հետ Հայաստանի նախկին սահմանի փոխարեն ձևավորվել է սահման՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նշված հատվածում լիարժեք ու ճշգրիտ սահմանազատում իրականացնելը, ժամանակավորապես տեղադրվել էին դարպասներ՝ դեպի Քարվաճառ և հակառակ ուղղությամբ երթևեկությունը դադարեցնելու նպատակով։
Այսօր, Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մեկնարկել են սահմանազատման աշխատանքներ՝ հատուկ միջոցների (GPS) կիրառմամբ։ Սահմանազատման աշխատանանքների մի մասն անցկացվում է Սոթքի հանքավայրի այն հատվածում, որը մտնում էր Արցախի Հանրապետության Քարվաճառի շրջանի մեջ։
Ճշգրիտ և լիարժեք սահմանազատումը չափազանց կարևոր է՝ սահմանի այս կամ այն հատվածի պատկանելության հետ կապված վեճերը, կամ հնարավոր հետագա սադրանքները բացառելու նպատակով։ Հավելենք նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերը, հենց սահմանազատման արդյունքում ճշգրտված սահմաններով են տեղակայելու իրենց մարտական հենակետերն ու իրականացնելու մարտական հերթապահություն»:

Ворота в Карвачаре были установлены временно, часть работ по демаркации границы проводится на Сотском золотоносном месторождении: МО РА
В подписанном 9 ноября премьер-министром Армении, президентами России и Азербайджана заявлении было установлено, что Кельбаджарский район Республики Арцах должен перейти 15 ноября под контроль Азербайджанской Республики. В дальнейшем, из-за нехватки сроков для осуществления процесса, окончательный срок был продлен до 25 ноября, говорится в сообщении министерства обороны Армении, передает Aysor.am.
''В указанный день армянские подразделения были выведены из Карвачарского района, который согласно положениям заявления, перешел к Азербайджану, в связи с чем вместо прежней границы Арцаха с Арменией сформировалась граница между Арменией и Азербайджаном. До осуществления полноценной и четкой демаркации на указанном участке между Арменией и Азербайджаном, временно были установлены ворота к Каравачару и в обратном направлении с целью прекращения автомобильного движения. Сегодня при участии представителей Минобороны Армении, России и Азербайджана начались работы по демаркации границы с применением GPS. Часть работ проводится на том участке Сотского золотоносного месторождения, который входил в Карвачарский район Республики Арцах.
Проведение полноценных и точных демаркационных работ важно с точки зрения недопущения дальнейших провокаций или споров о принадлежности того или иного участка границы.
После уточнения границ ВС Армении и Азербайджана разместят на данном участке свои боевые позиции'', - говорится в сообщении Минобороны Армении.