Արցախ է վերադարձել ավելի քան 55 հազար փախստական. ԱՀ Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար
Մինչ այժմ  Հայաստանի Հանրապետության տարբեր բնակավայրերից Արցախ է վերադարձել ավելի քան 55 հազար բնակիչ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի  տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը: Նրա խոսքով ռուս խաղաղապահները մինչ այժմ հաշվառել և ուղեկցել են  Գորիս-Բերձոր-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհով վերադարձած ավելի քան 23-հազար  արցախցու:
«Շատերը  վերադարձել են մինչ Վարդենիս-Քարվաճառ ավտոճանապարհի փակվելը՝ սեփական տրանսպորտային միջոցներով: Այստեղ ռուս խաղաղապահներ այդ ժամանակահատվածում չեն եղել: Ուստի վերադարձողների հաշվառում չի իրականացվել»,-մանրամասնել է նախարարը:
Անդրադառնալով վերադարձողներին կացարանով ապահովելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքերին՝ Ժիրայր Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ ներկայումս Ստեփանակերտի հյուրանոցներն ու մյուս հնարավոր կացարանները զբաղեցրած են: Ուստի  պետության կողմից այժմ վարձակալվում են գյուղական առանձատներ ու տրամադրվում ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերի բնակիչներին: Բացի այդ,  աշխատանքներ են տարվում այն գյուղական առանձնատների  ձեռքբերման ուղղությամբ, որոնց սեփականատերերը փաստացի չեն բնակվում այնտեղ:
«Ինչ վերաբերում է Ստեփանակերտ հրթիռահրետակոծության հետևանքով բնակարան կորցրած բնակչությանը, ապա քաղաքապետարանը գույքագրել է վնասները: Մասնակի վնասված բնակարաններն արագ վերականգնվում են և տրամադրվում բնակիչներին: Առավել  խոշոր ավերածությունների ենթարկված  շենքերի բնակիչներին տեղավորելու հնարավորություն կընձեռվի  դրանց վերականգնումից հետո միայն»,-ասաց նախարարը:

В Арцах вернулись более 55 000 беженцев: Мирзоян разъяснил разницу между данными МО РФ и их данными
о сегодняшний день из разных населенных пунктов Республики Армения в Арцах вернулись более 55 000 жителей. Об этом в беседе с Арменпресс сообщил министр территориального управления и развития Арцаха Жирайр Мирзоян. Из его слов следует, что российские миротворцы по сегодняшний день зарегистрировали и сопроводили более 23 000 арцахцев, вернувшихся по дороге Горис-Бердзор-Степанакерт.
"Многие вернулись до закрытия автодороги Варденис-Карвачар на собственных транспортных средствах. Тогда здесь не было российских миротворцев. Поэтому их регистрация не проводилась", - представил министр.
Касаясь работы, проводимой по обеспечению репатриантов жильем, Жирайр Мирзоян отметил, что в настоящее время гостиницы Степанакерта и другие возможные места проживания заняты. Теперь государство сдает в аренду сельские дома и предоставляет их жителям населенных пунктов, перешедших под контроль Азербайджана. Кроме того, ведутся работы по приобретению и тех сельских домов, владельцы которых фактически там не проживают.
Что касается людей, потерявших свои дома вследствие ракетных обстрелов Степанакерта, мэрия провела инвентаризацию ущерба. Частично поврежденные квартиры быстро реставрируются и предоставляются жильцам. Жителей наиболее пострадавших домов можно будет разместить только после их восстановления", - сказал министр.