ՄԻԵԴ-ը վերանայել է Հայաստանի դիմումի հիման վրա Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ որոշումը և վերացրել այն
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի միջև ստորագրված համատեղ հայտարարությունը հիմք ընդունելով՝ Թուրքիայի Հանրապետությունը ս.թ. նոյեմբերի 17-ին դիմել է Եվրոպական դատարան՝ չեղարկելու իր հանդեպ կիրառված միջանկյալ միջոցի որոշումը, հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից։
Դեկտեմբերի 1-ին Եվրոպական դատարանը, հիմք ընդունելով վերոգրյալ հայտարարությունը, վերանայել է Թուրքիայի նկատմամբ 2020 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Հայաստանն ընդդեմ Թուրքիայի գործով միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ որոշումը և վերացրել Թուրքիայի նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցը:
Միաժամանակ ՄԻԵԴ-ը վերահաստատել է, որ Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցը շարունակում է մնալ ուժի մեջ:

ЕСПЧ отменил примененную ранее промежуточную меру в отношении Турции
Принимая за основание подписанное 9 ноября премьер-министром Республики Армения, президентами Российской Федерации и Азербайджанской Республики совместное заявление, Турецкая Республика 17 ноября этого года обратилась в Европейский суд по правам человека для отмены решения о применении промежуточной меры против страны, сообщает офис представителя Армении в ЕСПЧ, передает Aysor.am.
1 декабря, принимая во внимание вышеупомянутое обращение, ЕСПЧ пересмотрел решение о применении против Турции промежуточной меры на основании заявления Армении от 6 октября текущего года и отменил примененную промежуточную меру.
Одновременно ЕСПЧ подтвердил, что примененная к Азербайджану промежуточная мера продолжает оставаться в силе.