Ֆրանսիայի դեսպանը կանչվել է Բաքվի ԱԳՆ՝ Ղարաբաղի վերաբերյալ ընդունված բանաձևի արդյունքում
Բաքվում Ֆրանսիայի դեսպանը կհրավիրվի Ադրբեջանի արտգործնախարարություն՝ կապված Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից բանաձևի ընդունման հետ, որը կոչ է անում երկրի կառավարությանը ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նախօրեին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն (խորհրդարանի ստորին պալատը) ընդունեց բանաձև, որով երկրի կառավարությունը կոչ է անում ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Բանաձևին կողմ են քվեարկել 188 պատգամավոր, դեմ՝ 3-ը։ Նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի Սենատը ևս ընդունել էր նման բանաձև:
«Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանը կկանչվի ԱԳՆ՝ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից անհիմն և կողմնակալ բանաձևի ընդունման կապակցությամբ: Ադրբեջանական կողմի վճռական բողոքը մյուս կողմի ուշադրությանը կհանձնվի», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:

МИД Азербайджана вызовет французского посла из-за резолюции по Карабаху
Посол Франции в Баку будет вызван в МИД Азербайджана в связи с принятием Национальной ассамблеей Франции резолюции с призывом к правительству страны признать независимость Нагорного Карабаха, передает РИА Новости.
Национальное собрание (нижняя палата парламента) Франции поддержало резолюцию с призывом к правительству страны признать независимость Нагорного Карабаха. За резолюцию проголосовали 188 депутатов, трое высказались против, 16 воздержались. Двадцать пятого ноября аналогичную резолюцию принял Сенат Франции.
"Посол Франции в Азербайджане будет вызван в МИД в связи с принятием Национальной ассамблеей Франции необоснованной и предвзятой резолюции. Решительный протест азербайджанской стороны будет доведен до сведения другой стороны", - говорится в сообщении пресс-службы МИД Азербайджана.