Վարդենյաց լեռնանցքում (կցորդիչով ավտոմեքենաների համար դժվարանցանելի է), Շիրակի մարզի Ջաջուռ գյուղի մոտակայքում, Կոտայքի մարզի Հրազդան-Սևան, Սյունիքի մարզի Սիսիան-Գորիս, Գորիս-Կապան, Լոռու մարզի Վանաձոր-Դիլիջան ավտոճանապարհներին, Ստեփանավանի ոլորաններին (բեռնատարների համար դժվարանցանելի է) տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց։
Արագածոտնի մարզի Ապարան, Աշտարակ և Թալին քաղաքներում, Կոտայքի մարզի Հրազդան, Եղվարդ և Չարենցավան քաղաքներում տեղում է ձյուն։
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը տեղումների պատճառով փակ է միայն բեռնատարների համար։

Roadways leading to Lake Kari, Amberd fortress of Aragatsotn province are difficult to pass.
Black ice is formed in Vardenyats pass (difficult to pass for trailer trucks), near Jajur village of Shirak province, on Hrazdan-Sevan roadway of Kotayk province, on Sisian-Goris and Goris-Kapan roadways of Syunik province, on Vanadzor-Dilijan roadway and on the turns (difficult to pass for trailer trucks) of Stepanavan town of Lori province.
It is snowing in Aragatsotn province, in Hrazdan, Yeghvard and Charentsavan towns of Kotayk province, in Jermuk town of Vayots dzor province.
According to the information provided by the Department of Emergency Situations of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and from the Department of Crisis Management Center of the Republic of North Ossetia of the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation, due to the state of emergency, Stepantsminda-Larsi highway is closed only for trucks.