Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը խնդրում է զգոն լինել գերությունից վերադարձած անձանց վերաբերյալ հրապարակումներ անելիս
Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը լրատվամիջոցներին և քաղաքացիներին խնդրում է զգոնություն ցուցաբերել գերությունից վերադարձած անձանց վերաբերյալ հրապարակումներ անելիս, հաշվի առնել համացանցի առանձնահատկությունները և խուսափել նրանց անձնական տվյալների հրապարակումից:
Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված է․
«Ադրբեջանից գերեվարված մեր 44 տղաների վերադարձից մեկ ժամ անց արդեն համացանցում առկա է տեսանյութ, որում հնչում են նրանց անունները։ Գերեվարված մեր հայրենակիցների վերադարձի նկատմամբ հանրային մեծ սպասումը ակնհայտորեն հանգեցնելու է նրանց նկատմամբ հանրային ուշադրության մեծացման, ինչը զուգորդվում է և դեռ կարող է զուգորդվել նրանց անձնական տվյալների և անձնական կյանքի տվյալների հրապարակմամբ համացանցում ինչպես անհատ օգտատերերի, այնպես էլ լրատվամիջոցների կողմից։
Այս կապակցությամբ հարկ է հիշել, որ տեղեկությունը համացանցում մնում է հավերժ և հասանելի է անկախ տարածությունից, ուստի հետագայում այն կարող է միջամտել և բացասաբար անդրադառնալ գերությունից վերադարձած մեր հայրենակիցների ու նրանց հարազատների անձնական կյանքին, զրկել նրանց համացանցում մոռացված լինելու իրավունքից։
Հետևաբար, և մեր հայրենակիցներին, և լրատվամիջոցներին խնդրում ենք զգոնություն ցուցաբերել գերությունից վերադարձած մեր հայրենակիցների վերաբերյալ հրապարակումներ անելիս, հաշվի առնել համացանցի առանձնահատկությունները և խուսափել գերությունից վերադարձած տղաների անձնական տվյալների, ներառյալ անձնական կյանքի տվյալների անհարկի (չհիմնավորված, ոչ պիտանի, ոչ անհրաժեշտ, ոչ չափավոր) հրապարակումից, նախապատվություն տալ գերությունից վերադարձած անձանց մասին տեղեկությունների ապանձնավորված հրապարակմանը։
* Պետք է նշել, որ որոշ հրապարակումներում գերությունից վերադարձած մեր հայրենակիցների դեմքերն ապանձնավորված են, ինչը բխում է նրանց անձնական տվյալների պաշտպանության և անձնական կյանքի նկատմամբ հարգանքի իրավունքներից և հնարավորություն կտա նրանց հետագայում չնույնականացվել համացանցում։
* Համանման հորդորով նոյեմբերի 23-ին Գործակալությունը խնդրել էր խուսափել գերեվարված զինվորների մասնակցությամբ տեսանյութերի (ադրբեջանական աղբյուրների) տարածումից»:

Агентство по защите личных данных просит о бдительности при публикациях о возвращенных пленных
Агентство по защите личных данных призывает СМИ и граждан проявлять бдительность при публикации материалов о возвращенных пленных, учитывать специфику Интернета и избегать публикации  личных данных возвращенных пленных. Арменпресс представляет сообщение Агентства по защите персональных данных.
“Через час после возвращения наших 44 мальчиков, захваченных Азербайджаном, в Интернете уже появилась видеозапись с упоминанием их имен. Очевидно, что ожидание общественности возвращения наших пленных соотечественников, приводит к повышению общественного внимания к ним, что возможно может сочетаться и с публикацией их личных данных и информации об их личной жизни в Интернете как отдельными пользователями, так и средствами массовой информации.
В связи с этим следует помнить, что информация в интернете остается навсегда и бывает доступной независимо от пространства, поэтому в дальнейшем она может  отрицательно повлиять на личную жизнь наших соотечественников, вернувшихся из плена, и их родственников, лишить их права не быть персонализированными в интернете.
Следовательно, и наших соотечественников, и СМИ просим проявлять бдительность при публикациях о вернувшихся из плена наших соотечественниках, учитывать особенности интернета и избегать ненужной (необоснованной, непригодной, не необходимой, не умеренной) публикации личных данных вернувшихся из плена парней.
* Следует отметить, что в некоторых публикациях лица наших соотечественников, вернувшихся из плена, обезличены, что вытекает из прав на защиту их личных данных и уважение к их личной жизни и позволит им в дальнейшем не быть идентифицированными в интернете.
* Аналогичным призывом агентство 23 ноября попросило избегать распространения видеоматериалов азербайджанских источников с нашими пленными военнослужащими”.