Ադրբեջանի ջանքերը` չեղարկելու իր դեմ ՄԻԵԴ-ի կայացրած որոշումները տապալվել են
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի ձեռնարկած քայլերի արդյունքում մերժել է Ադրբեջանի կառավարության պահանջը՝ սույն թվականի սեպտեմբերի 29-ին կիրառված միջանկյալ միջոցը վերացնելու մասին: Այս մասին հայտնում են ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցչությունից:
«Մասնավորապես, Եվրոպական դատարանը հաշվի է առել այն, որ հատկապես գերեվարված անձանց իրավունքների պաշտպանության համար միջանկյալ միջոցի կիրառման պահանջները և դրանք հիմնավորող ապացույցները շարունակվում են ներկայացվել ընդդեմ Ադրբեջանի: Եվրոպական դատարանը ընդգծել է նաև, որ Ադրբեջանը պարբերաբար չի ենթարկվել այդ անձանց վերաբերյալ դատարանի՝ համապատասխան տեղեկություններ տրամադրելու պահանջներին: Այսպիսով, Եվրոպական դատարանը գտել է, որ միջանկյալ միջոցի հիմք հանդիսացող հանգամանքները շարունակում են առկա լինել, ուստի իր որոշումները վերացնելու կամ դրանց գործողությունը կասեցնելու հիմքեր չկան:
Ի վերջո Եվրոպական դատարանը ընդգծել է, որ շարունակելու է քննել միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ ներկայացված պահանջները։
Հիշեցնենք, որ սույն թվականի սեպտեմբերի 29-ի որոշմամբ Եվրոպական դատարանը կոչ էր արել Ադրբեջանին զերծ մնալ այնպիսի միջոցներից, մասնավորապես ռազմական գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել քաղաքացիական բնակչության կոնվենցիոն իրավունքների խախտման, այդ թվում՝ վտանգել նրանց կյանքն ու առողջությունը։ ՄԻԵԴ-ը նաև կոչ էր արել Ադրբեջանին կատարել իր կոնվենցիոն պարտավորությունները, հատկապես Կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգումների և անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի արգելք) հոդվածների առումով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Усилия Азербайджана отменить решение ЕСПЧ по иску против него провалились
Благодаря действиям, предпринятым Офисом представителя Республики Армения в ЕСПЧ, Европейский суд по правам человека отклонил ходатайство правительства Азербайджана об отмене промежуточной меры, примененной 29 сентября этого года. Об этом Арменпресс сообщили в представительстве Армении в ЕСПЧ.
“В частности, Европейский суд принял во внимание, что требования о применении промежуточной меры, особенно для защиты прав пленников, и доказательства, подтверждающие их, продолжают предъявляться против Азербайджана. Европейский суд подчеркнул, что Азербайджан регулярно не выполняет требования суда о предоставлении соответствующей информации об этих лицах. Таким образом, Европейский суд установил, что обстоятельства, лежащие в основе обеспечительной меры, сохраняются, поэтому нет оснований для отмены или приостановления его решений.
В конце концов, Европейский суд подчеркнул, что он продолжит рассмотрение требований о применении промежуточных мер.
Напомним, что решением от 29 сентября этого года Европейский суд призвал Азербайджан воздержаться от таких мер, в частности военных действий, которые могут привести к нарушению конвенционных прав гражданского населения, в том числе поставить под угрозу их жизнь и здоровье. ЕСПЧ также призвал Азербайджан выполнять свои конвенционные обязательства, особенно в отношении статей 2 (право на жизнь) и 3 (запрет на пытки и бесчеловечное или унижающее обращение или наказание) Конвенции”, - говорится в сообщении представительства Армении в ЕСПЧ.