Հայաստանի ու Արցախի ՄԻՊ-երը նոր զեկույցում կոնկրետ ապացույցներով ցույց են տվել բոլոր դաժանությունները, որ կատարել են ադրբեջանական ԶՈՒ-երը
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպաններն ավարտել են էթնիկ հայ գերիների ու զոհվածների մարմինների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունների, վայրագությունների վերաբերյալ թվով 6-րդ փակ զեկույցը:
«Այն 6-րդն է միայն խոշտանգումների ու դաժանությունների հարցերով: Վերաբերում է 2020 թվականի միայն դեկտեմբերի 2-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածին:
Այս զեկույցում կոնկրետ ապացույցներով ցույց են տրված բոլոր դաժանությունները, պատերազմական հանցագործությունները, որ կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը: Այդ ամենը կատարվել է միայն այն բանի համար, որ գերեվարված անձինք էթնիկ հայ են: Այս ամենը նաև Ադրբեջանում պետական մակարդակով վարվող հայատյացության համակարգված քաղաքականության արդյունք է:
Զեկույցը ապացույցների ու վերլուծությունների ևս մեկ ժողովածու է, որ հաստատում է Արցախում ահաբեկչական մեթոդներով էթնիկ զտումների և ցեղասպանության ադրբեջանական քաղաքականության մասին:
Հ.Գ. Նման զեկույցների բովանդակությունը հասկանալի պատճառներով չենք հրապարակում, հաշվի առնելով ադրբեջանական դաժանությունների ու խոշտանգումների աստիճանը: Այն ամբողջական բովանդակությամբ ներկայացվում է միջազգային մարմիններին, ինչպես նաև Հայաստանի այն պետական մարմիններին, որոնք ունեն այս հարցերով կարևոր գործառույթներ», - հայտնել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։

Омбудсмены Армении и Арцаха представили в новом докладе доказательства всех зверств и военных преступлений ВС Азербайджана
Омбудсмены Армении и Арцаха закончили 6-й закрытый доклад о зверствах и жестокостях, совершенных азербайджанскими вооруженными силами против захваченных в плен этнических армян и тел погибших.
"Это 6-й доклад, охватывающий только пытки и жестокость. Доклад отражает период с 2-го по 16-е декабря 2020 года.
В этом докладе представлены конкретные доказательства всех зверств и военных преступлений, совершенных азербайджанскими вооруженными силами. Все это было совершено только потому, что плененные были этническими армянами. Все это является также результатом проводимой в Азербайджане на государственном уровне координированной политики ненависти против этнических армян.
Доклад содержит доказательства и анализ, подтверждающие азербайджанскую политику этнической чистки и геноцида террористическими методами в Арцахе.
P.S. Содержание таких докладов не публикуется по понятным причинам, учитывая уровень совершенных Азербайджаном зверств и пыток. Он будет отправлен в международные органы, а также в соответствующие государственные органы Армении", - сообщил Защитник прав человека Арман Татоян.