«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Արցախում մեկնարկում է բնակարանաշինության նոր ծրագրեր
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը նախատեսում է բնակարանային շինարարության ծրագրեր՝ Ստեփանակերտում, Ասկերանում, Մարտունիում և քաղաքային ու գյուղական մի շարք բնակավայրերում:
Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը դեկտեմբերի 19-ին ընդունել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի փոխտնօրեն Արարատ Խլղաթյանին:
Հանդիպմանը, որին մասնակցել է ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը, քննարկվել են համահայկական կառույցի կողմից Արցախում իրականացվող աշխատանքների ընթացքն ու նոր ծրագերի գործարկման մանրամասները: Գրիգորի Մարտիրոսյանը բարձր է գնահատել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ առկա համագործակցության մակարդակը, ինչը, հատկապես վերջին շրջանում, արտահայտվել է պատերազմի ընթացքում և հրադադարի պայմաններում Արցախին ուղղված բազմաթիվ միջոցառումների իրականացմամբ: Պետական նախարարը կարևորել է քաղաքաշինության նախարարության հետ իրականացվող վնասների գնահատման, վերականգնողական աշխատանքներում ակտիվ մասնակցությունը, ապրանքանյութական մասով աջակցությունը, ինչպես նաև նոր ծրագրերի ներդրման պատրաստակամությունը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի փոխտնօրեն Արարատ Խլղաթյանը, իր հերթին կարևորելով հիմնադրամի ծրագրերում Արցախի կառավարության մասնակցությունը, ներկայացրել է նախատեսվող բնակարանային շինարարության ծրագրերը Ստեփանակերտում, Ասկերանում, Մարտունիում և քաղաքային ու գյուղական մի շարք բնակավայրերում: Մասնավորապես, Ասկերանում կկառուցվի 9 բնակելի շենք՝ 246 բնակարանով, Մարտունիում 4 բնակելի շենք՝ 132 բնակարանով, իսկ առաջիկա օրերին կներկայացվեն Ստեփանակերտում և մյուս բնակավայրերում նախատեսվող բնակարանաշինության ծավալը:
ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանի հավաստմամբ՝ շինարարական ընկերությունների, շինանյութի, եվրոպատուհանների ու դռների արտադրությամբ զբաղվող կազմակերպությունների հետ համապատասխան իրավական աշխատանքն է տարվել, և պատրաստ են շինաշխատանքների մեկնարկը տալու:
Պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը Արցախի վերականգման հարցում կարևորել է յուրաքանչյուր հայի ներդրումը՝ ևս մեկ անգամ շեշտելով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի առաքելությունը պատերազմի ծանր հետևանքները մեղմելու և վաղվա օրվա հանդեպ հավատը վերակերտելու հարցում:

Всеармянский фонд "Айастан" начинает реализацию новых жилищных проектов в Арцахе
Всеармянский фонд "Айастан" предусматривает программы жилищного строительства в Степанакерте, Аскеране, Мартуни, в ряде городских и сельских районов.
Согласно сообщению отдела информации и общественных связей аппарата государственного министра Республики Арцах, 19 декабря государственный министр Арцаха Григорий Мартиросян принял замдиректора Всеармянского фонда "Айастан" Арарата Хлгатяна.
В ходе встречи, в которой принял участие министр градостроительства Арцаха Арам Саркисян, был обсужден ход работ, проводимых всеармянской структурой в Арцахе, и детали запуска новых программ. Григорий Мартиросян высоко оценил уровень сотрудничества с Всеармянским фондом "Айастан", что  особенно в последнее время отразилось на реализации многочисленных мер, направленных на Арцах во время войны и после  установления  режима  прекращения  огня. Госминистр подчеркнул необходимость оценки  ущерба и проведения  восстановительныых работ при активном участии   Министерства градостроительства,   а также готовности к реализации новых программ.
Заместитель директора Всеармянского фонда "Айастан" Арарат Хлгатян,  в свою очередь  подчеркнув участие правительства Арцаха в программах фонда, представил запланированные программы жилищного строительства в Степанакерте, Аскеране, Мартуни, ряде городских и сельских поселений. В частности, 9 жилых домов на 246 квартир будут построены в Аскеране, 4 жилых дома на 132 квартиры - в Мартуни, а в ближайшие дни будут представлены объемы планируемого строительства жилья в Степанакерте и других населенных пунктах.
По словам министра градостроительства  Арцаха  Арама Саркисяна, соответствующие юридические работы проведены со строительными компаниями, производителями строительных материалов, евроокон и дверей, и они готовы уже приступить к строительным работам.
Государственный министр Григорий Мартиросян подчеркнул вклад каждого армянина в восстановление Арцаха, еще раз отметив миссию Всеармянского фонда "Айастан" в смягчении тяжелых последствий войны и восстановлении веры в завтрашний день.