Արցախում մոտ երեք ամսում կորոնավիրուսի վարակը հաստատվել է 1130 մարդու մոտ
Արցախում այս տարվա հոկտեմբերի 1-ից առայսօր կորոնավիրուսի վարակի թեստավորման նպատակով 2585 նմուշառում է իրականացվել: Նոր կորոնավիրուսային վարակը հաստատվել է 1130 մարդու մոտ: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից:
Գերատեսչության «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետների կողմից նոր կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) տարածման կանխարգելման նպատակով Արցախում շարունակվում են հակահամաճարակաբանական միջոցառումները: Ըստ այդմ՝  իրականացվում է օրական 60-70 նմուշառում: Լաբորատոր հետազոտության արդյունքներով դրական հաստատված դեպքերից թեթև հիվանդները տնային ամբուլատոր բուժում են ստացել, իսկ ծանր ձևերը՝  ստացիոնար պայմաններում:
«Հոկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 21-ը,  Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ ստացիոնար բուժում է  ստացել 232 հիվանդ, ապաքինվել է 129 քաղաքացի: Ներկայումս բուժում է ստանում 60 հիվանդ: Գրանցվել է մահվան 30 դեպք, որոնց մեծամասնությունը տարեցներ են, որոնք ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել քրոնիկ ուղեկցող հիվանդության և պոլիօրգանային անբավարարության պատճառով։ Ստեփանակերտի «Արևիկ» բուժմիավորման ինֆեկցիոն բաժանմունքում բուժում է ստացել 51 հիվանդ, որից 48-ը դուրս է գրվել առողջացած, իսկ 3-ը` առողջական վիճակի վատացման պատճառով տեղափոխվել է Հանրապետական բժշկական կենտրոն: «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն»-ի մասնագետների կողմից կատարվել են ախտահանման աշխատանքներ հաստատված օջախներում, սննդի օբյեկտներում, դպրոցներում և մանկապարտեզներում»,-նշված է Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Գերատեսչության տեղեկատվությամբ՝ Ստեփանակերտի «Արևիկ» բուժմիավորման ինֆեկցիոն մասնաշենքի տարածքում տեղադրվել է շարժական ֆլյուրոգրաֆ սարք:

В Арцахе в течение трех месяцев COVID-19 установлен у 1130 человек
С 1 октября текущего года в Арцахе для тестирования на COVID-19 проведено 2 585 заборов проб. Об этом сообщает Минздрав Арцаха. Специалисты ГНКО "Центр эпидемиологии и гигиены" в Арцахе принимают противоэпидемические меры по предотвращению распространения COVID-19. Соответственно, ежедневно выполняется по 60 - 70 заборов проб. По положительным результатам лабораторных исследований пациенты получают амбулаторное лечение на дому, тяжелые случаи госпитализируются.
С 1 октября по 21 декабря в Степанакертском республиканском медицинском центре стационарное лечение получили 232 больных COVID-19, выздоровели 129 заболевших. В настоящее время лечение проходят 60 пациентов. Скончались 30 человек, большинство из них пожилые люди, перенесшие коронавирусную инфекцию, но умершие от хронического сопутствующего заболевания - полиорганной недостаточности. В отделении инфекционных болезней Медицинского объединения "Аревик" г. Степанакерта лечение получили 51 пациент, из них 48 выписаны, 3 по состоянию здоровья госпитализированы в Республиканский медицинский центр. Специалисты Центра эпидемиологии и гигиены провели дезинфекционные работы в жилых домах, учреждениях питания, в школах и в детских садах", - говорится в сообщении Минздрава Арцаха.
На территории инфекционного отделения медицинского объединения "Аревик установлен портативный флюорограф.