Արցախ է վերադարձել ավելի քան 43,000 փախստական. ՌԴ ՊՆ
Պատերազմի ավարտից հետո Արցախ է վերադարձել ավելի քան 43,000 փախստական, տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Մեկ օրում ավտոբուսներով Երևանից Ստեփանակերտ է վերադարձել 488 փախստական։ Ավտոբուսների երթևեկությունն իրականացվել է ՌԴ խաղաղապահների և ռազմական ոստիկանության ուղեկցությամբ։
«ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողներն ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձն իրենց մշտական բնակության վայրեր, ցուցաբերվում է հումանիտար օգնություն, վերականգնվում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտներ։ Իրականացվում է շուրջօրյան մշտադիտարկում և հսկվում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը 23 դիտակետում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

488 refugees returned to their homes in Nagorno-Karabakh on Thursday, December 24, their safety was ensured by Russian peacekeepers, the Russian Defense Ministry said in a statement.
"488 people were delivered from Yerevan to Stepanakert by buses, which were accompanied by patrol vehicles of the Russian peacekeeping contingent and the military police," the statement says.
More than 43,000 refugees have so far returned to their places of permanent residence in Nagorno-Karabakh.
According to the Russian Defense Ministry, the peacekeepers are conducting round-the-clock monitoring of the situation and the ceasefire from their observation posts across Karabakh.