Արցախ է վերադարձել ավելի քան 43,000 փախստական. ՌԴ ՊՆ
Պատերազմի ավարտից հետո Արցախ է վերադարձել ավելի քան 43,000 փախստական, տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Մեկ օրում ավտոբուսներով Երևանից Ստեփանակերտ է վերադարձել 488 փախստական։ Ավտոբուսների երթևեկությունն իրականացվել է ՌԴ խաղաղապահների և ռազմական ոստիկանության ուղեկցությամբ։
«ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողներն ապահովում են քաղաքացիների անվտանգ վերադարձն իրենց մշտական բնակության վայրեր, ցուցաբերվում է հումանիտար օգնություն, վերականգնվում են քաղաքացիական ենթակառուցվածքների օբյեկտներ։ Իրականացվում է շուրջօրյան մշտադիտարկում և հսկվում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը 23 դիտակետում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

В Карабах вернулись более 43,000 беженцев
В Республику Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику) после завершения военных действий уже вернулись более 43,000 перемещенных лиц. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РФ.
За последние сутки 488 беженцев доставлены автобусами из Еревана в Степанакерт. Движение автобусов осуществлялось в сопровождении патрулей российского миротворческого контингента и военной полиции.
"Военнослужащими российского миротворческого контингента обеспечивается безопасное возвращение граждан в места их постоянного проживания, оказывается гуманитарная помощь, восстанавливаются объекты гражданской инфраструктуры. Также ведется круглосуточный мониторинг обстановки и контроль за соблюдением режима прекращения огня на двадцати трех наблюдательных постах", - говорится в сообщении.