ՀՀ մուտք գործելու ընթացակարգում փոփոխություններ են կատարվել
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել ՀՀ մուտք գործելու ընթացակարգում փոփոխությունների վերաբերյալ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«ՀՀ կառավարության 2020թ. սեպտեմբերի 11-ի № 1514-Ն որոշման մեջ կատարված և 2021թ. հունվարի 12-ից ուժի մեջ մտած փոփոխությունների համաձայն կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) պայմանավորված՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում սահմանված կարանտինի ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2021թ. հուլիսի 11-ը։
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի չհանդիսացող անձանց համար Հայաստանի Հանրապետություն ցամաքային ճանապարհով մուտք գործելու սահմանափակումները վերացվել են և այսուհետ բոլոր օտարերկրացիները կարող են մուտք գործել ինչպես օդային, այնպես էլ՝ ցամաքային ճանապարհով։
Հայաստանի Հանրապետության տարածք օդային և ցամաքային սահմանային անցման կետերով մուտք գործելիս ներկայացվում է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72 ժամ վաղեմության սերտիֆիկատ: Սերտիֆիկատը պետք է լինի հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն լեզվով` հետազոտությունն իրականացրած բժշկական կառույցի բոլոր կոնտակտային տվյալները և ղեկավարի անունը պարունակող ձևաթղթով՝ նշելով հետազոտված անձի անունը և ազգանունը, անձը հաստատող փաստաթղթի համարը, ծննդյան տարեթիվը, հետազոտության արդյունքը, ստորագրված կազմակերպության ղեկավարի կողմից ու հաստատված կազմակերպության կնիքով:
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից անհապաղ կատարվում է զննություն (հեռահար ջերմաչափում, արտաքին զննություն, վարակին բնորոշ կլինիկական ախտանիշների դեպքում՝ լրացուցիչ հարցումների իրականացում)՝ վարակի ախտանշանների բացահայտման նպատակով, ստուգվում է սերտիֆիկատի առկայությունը:
Սերտիֆիկատ չունեցող անձինք ենթակա են նմուշառման օդանավակայանում կամ ցամաքային սահմանի անցման կետերում և պարտադիր ինքնամեկուսացման՝ մինչև ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքի ստացումը:
Զննության արդյունքներով անձի նկատմամբ կիրառվում է հոսպիտալացում, եթե առկա են համապատասխան ախտանշաններ:

MFA Published Changes In The Procedure Of The Entry To The Republic Of Armenia
According to the amendments of the Government Decree № 1514-N which entered into force on January 12, 2021, the duration of the quarantine established on the territory of the Republic of Armenia due to COVID-19 has been extended by July 11, 2021, MFA informs.
Restrictions on the entry of non-Armenian citizens to the Republic of Armenia through the land border have been canceled, and now all foreigners are permitted to enter both via air and land borders.
Upon entering the territory of the Republic of Armenia via air and land borders travelers will be asked to provide a COVID-19 PCR test certificate with negative results taken within the previous 72 hours. The certificate should be in Armenian, Russian or English, include the name, surname, date of birth, and passport number of the examined person, printed on the official letterhead of the medical institution conducting the test, identifying all contacts of the organization, test result, signed and sealed by the head of the medical institution.
In order to detect symptoms of infection all passengers are subject to a relevant examination conducted by the Health and Labor Inspectorate immediately upon arrival (including remote temperature checking, external examination, additional inquiries in case of clinical symptoms typical to the infection).
Non-holders of the relevant certificate are subjected to PCR sampling at the airport or border checkpoint sampling points and to compulsory isolation until the negative PCR test result will be obtained.