Արցախցիների աջակցության ծրագրերին դիմելու ժամկետները երկարաձգվել են
Արցախում հաշվառված քաղաքացիներին տրամադրվող աջակցության (68.000 դրամ+15.000 դրամ՝ սեփականություն չունենալու դեպքում), կորցրած բնակավայրերում հաշվառված քաղաքացիների աջակցության (300.000 դրամ յուրաքանչյուր քաղաքացուն), ավերածությունների և այլ պատճառներով կացարանը կորցրած բնակիչների աջակցության (250.000 դրամ յուրաքանչյուր քաղաքացուն) ծրագրերով դիմումների ընդունման ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 2021 թվականի հունվարի 27-ը։ Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարարությունից:
«Հայաստանում և Արցախում արցախցիներին հյուրընկալելու միջոցառման (յուրաքանչյուր չափահաս անձի համար՝ 30.000 դրամ Հայաստանում և 45.000 դրամ՝ Արցախում) դիմումների ընդունման ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 2021թ․ հունվարի 20-ը։
Ծրագրերի շահառու դառնալու համար Հայաստանում կամ Արցախում 2020 թվականի նոյեմբերի 16-ի դրությամբ գտնվելու պահանջը հանվել է. այն որոշ դեպքերում մերժման հիմք է հանդիսացել։
Արցախում հաշվառված լինելու պահանջի ժամկետը (16.11.2020թ). ևս հանվել է, ինչը հնարավորություն կտա դառնալ ծրագրերի շահառու՝ այս պահին հաշվառվելով Արցախում։
Այն քաղաքացիները, որոնց դիմումը մերժվել է Հայաստանում կամ Արցախում գտնվելու պահանջի տեխնիկական սխալի պատճառով, կարող են նորից դիմել։
Արցախի հաշվառում չունենալու պատճառով ծրագրերին չդիմած քաղաքացիները կարող են դիմել հաշվառման անձնագրային կենտրոններ (Հայաստանում գտնվելու դեպքում առաջիկայում հնարավորություն կլինի հաշվառման համար դիմել նաև Հայաստանի անձնագրային կենտրոններ):
Ի դեպ, Արցախում հաշվառված լինելը ոչ միայն այս, այլ նաև հետագա ծրագրերի համար պարտադիր պայման է հանդիսանալու, ուստի, խնդրում ենք, հաշվառման հարցում լինել հետևողական։
Այդուհանդերձ, եթե կլինեն դեպքեր, որոնք մերժման հիմք կհանդիսանան, կարող եք դիմում լրացնել online.ssa.am կայքի դիմում-բողոքների բաժնում․ դիմումներն Արցախի մեր գործընկերներն անհատապես են քննարկում։
Արցախի կառավարության կողմից նախարարությունն ամենօրյա պարբերականությամբ դեռևս չմշակված դիմումների վերաբերյալ տեղեկատվություն է ստանում, ինչի հիման վրա իրականացվում է աջակցության փաստացի տրամադրում»,- նշված է նախարարության հաղորդագրության մեջ։

Продлены сроки обращения для участия в программах содействия арцахцам
Срок приема заявлений для участия в программах содействия гражданам, состоящим на учете в Арцахе (68.000 драмов + 15.000 драмов при неимении собственности), гражданам, состоящим на учете в оккупированных населенных пунктах (300.000 драмов каждому гражданину), поддержки жителей, потерявших жилье по причинам разрушений и по другим причинам (250.000 драмов каждому гражданину), продлевается до 27 января 2021 года.
Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на министерство труда, социальных и миграционных вопросов.
"Срок приема заявлений на программу содействия лицам, принявшим арцахцев в Армении и в Арцахе (для каждого совершеннолетнего лица по 30.000 драмов в Армении и 45.000 драмов в Арцахе) продлевается до 20 января 2021 года.
Требование о пребывании в Армении или в Арцахе по состоянию на 16 ноября 2020 года, необходимое чтобы стать бенефициаром программы снято: в некоторых случаях это становилось основанием для отказа.
Срок требования об учете в Арцахе  по состоянию на 16.11.2020 г. также снят, что даст возможность стать бенефициарами программ, имея на данный момент учет в Арцахе.
Те граждане, чьи заявления были отклонены из-за технических ошибок в требовании о пребывании в Армении или Арцахе, могут снова обращаться.
Граждане, не обратившиеся к программам из-за отсутствия регистрации в Арцахе, могут обратиться в паспортные центры (в случае пребывания в Армении в ближайшее время будет возможность обратиться для учета также и в паспортные центры Армении).
Кстати, учет в Арцахе станет обязательным условием не только для этих, но и для дальнейших программ, поэтому просим быть последовательными в вопросе учета.
Тем не менее, если будут случаи, которые послужат основанием для отказа, вы можете заполнить заявление в разделе заявления-жалобы online.ssa.am сайта: заявления наши коллеги из Арцаха обсуждают в индивидуальном порядке.
От правительства Арцаха министерство ежедневно получает информацию о пока не рассмотренных заявлениях, на основе чего осуществляется фактическое предоставление помощи", - говорится в сообщении министерства.