2021 թ. հունվարի 8-15-ը Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում տեղի է ունեցել Ժաուտիկովյան միջազգային 17-րդ օլիմպիադան, որը կազմակերպվում է «Մաթեմատիկա», «Ֆիզիկա» և «Ինֆորմատիկա» առարկաների գծով:
Այս տարի օլիմպիադան անցկացվել է առցանց, որին Հայաստանը ներկայացրել են Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցի երկու և «Քվանտ» վարժարանի մեկ թիմեր:
Օլիմպիադային մասնակցել են 20 երկրի 1005 դպրոցական, այդ թվում՝ 420-ը մաթեմատիկայից, 290-ը՝ ֆիզիկայից, 295-ը՝ ինֆորմատիկայից:
Հայաստանը ներկայացնող 21 մասնակիցներից 10-ն արժանացել են ոսկե, 5-ը՝ արծաթե և 2-ը՝ բրոնզե մեդալների: «Քվանտ» վարժարանի թիմն արժանացել է 5 ոսկե և 2 բրոնզե մեդալների՝ թիմային հաշվարկում գրավելով առաջին տեղը, իսկ ֆիզմաթ դպրոցի մեկ թիմը նվաճել է 3 ոսկե և 3 արծաթե մեդալներ՝ արժանանալով պատվավոր մրցանակի: Ֆիզմաթ դպրոցի երկրորդ թիմն արժանացել է 2 ոսկե և 2 արծաթե մեդալների:
Ոսկե մեդալների են արժանացել.
«Քվանտ» վարժարան՝
Արզումանյան Լորետա - 12-րդ դասարան, մաթեմատիկա
Մոսոյան Կարեն - 12-րդ դասարան, ֆիզիկա
Գյուլամիրյան Դավիթ - 12-րդ դասարան, ֆիզիկա
Աբելյան Ալեքսանդր - 12-րդ դասարան, ինֆորմատիկա
Խլղաթյան Արայի - 11-րդ դասարան, ինֆորմատիկա
Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոց՝
Բաբասյան Էրիկ - 12-րդ դասարան, մաթեմատիկա
Հովհաննիսյան Վահագն - 11-րդ դասարան, մաթեմատիկա
Ասատրյան Վահրամ - 11-րդ դասարան, մաթեմատիկա
Գյոլեցյան Արտաշես - 12-րդ դասարան, ֆիզիկա
Կոստանյան Էմիլ - 12-րդ դասարան, ինֆորմատիկա
Արծաթե մեդալների են արժանացել.
Կարապետյան Հայկ - 11-րդ դասարան, մաթեմատիկա
Կարագուլյան Մհեր - 12-րդ դասարան, մաթեմատիկա
Համբարձումյան Ռուբեն - 11-րդ դասարան, մաթեմատիկա
Չախոյան Հակոբ - 12-րդ դասարան, ֆիզիկա
Կարախանյան Ռուբեն - 12-րդ դասարան, ֆիզիկա
Բրոնզե մեդալների են արժանացել.
Պետրոսյան Համլետ - 10-րդ դասարան, մաթեմատիկա
Պարզյան Ռազմիկ - 10-րդ դասարան, մաթեմատիկա
Նշենք, որ արդեն 17 տարի շարունակ ՀՀ դպրոցների սաները մասնակցում են այդ օլիմպիադային: Շնորհավորում ենք բոլոր մեդալակիրներին, նրանց ուսուցիչներին և խմբակներում նրանց հետ պարապող մասնագետներին:

17-я Жаутыковская международная олимпиада по математике, физике и информатике прошла в Алматы, Казахстан, 8-15 января.
Как сообщает "Арменпресс", в этом году олимпиада проводилась онлайн, в ней Армению представлял две команды Физико-математической специальной школы имени А. Шагиняна и одна команда гимназии "Квант".
В олимпиаде приняли участие 1005 школьников из 20 стран, в том числе 420 по математике, 290 по физике и 295 по информатике.
Из представляющего Армению 21 участника 10 выиграли золотые, 5 - серебряные, 2 - бронзовые медали. Команда гимназии "Квант" завоевала 5 золотых и 2 бронзовых медали, заняв первое место в командном зачете, а одна команда Физико-математической школы завоевала 3 золотые и 3 серебряные медали, удостоившись почетного приза. Вторая команда физико-математической школы завоевала 2 золотые и 2 серебряные медали.
Золотые медали получили:
Гимназия "Квант"
Лорета Арзуманян - 12 класс, математика
Карен Мосоян - 12 класс, физика
Давид Гюламирян - 12 класс, физика
Абелян Александр - 12 класс, информатика.
Хлгатян Араи - 11 класс, информатика
Физико-математическая специальная школа имени А. Шагиняна
Эрик Бабасян - 12 класс, математика
Ваагн Ованнисян - 11 класс, математика
Ваграм Асатрян - 11 класс, математика
Арташес Гёлецян - 12 класс, физика
Эмиль Костанян - 12 класс, информатика
Серебряные медали получили:
Айк Карапетян - 11 класс, математика
Мгер Карагулян - 12 класс, математика
Рубен Амбарцумян - 11 класс, математика
Чахоян Акоп - 12 класс, физика
Рубен Караханян - 12 класс, физика
Бронзовые медали получили:
Гамлет Петросян - 10 класс, математика
Парзян Размик - 10 класс, математика
Отметим, что учащиеся школ Армении участвуют в этой олимпиаде уже 17 лет. Министерство образования, науки, культуры и спорта поздравляет всех медалистов, их учителей, специалистов, которые тренируют их.