Վայոց ձորի մարզի Չիվա-Ելփին, Սարավան-Զանգեր ավտոճանապարհները և Սյունիքի մարզի Գորիս-Շուռնուխ, Սիսիան-Զանգեր ավտոճանապարհները, «Մեղրու սար» կոչվող հատվածը դժվարանցանելի են։
Արագածոտնի մարզի Ապարան և Թալին քաղաքների, Լոռու մարզի Վանաձոր և Ստեփանավան քաղաքների ավտոճանապարհներին տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց:
Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերում տեղում է ձյուն։
Արագածոտնի մարզի Ապարանի տարածաշրջանում բուք է։
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը բաց է միայն մարդատար ավտոմեքենաների համար, ինչպես նաև ռուսական կողմում կա կուտակված 820 բեռնատար ավտոմեքենա:

Chiva-Yelpin, Saravan-Zanger roadways of Vayots dzor province and Goris-Shurnukh, Sisian-Zanger roadways, the section called "Meghru sar" of Syunik province are difficult to pass.
Black ice is formed on the roadways of Aparan and Talin towns of Aragatsotn province, of Vanadzor and Stepanavan towns of Lori province.
It is snowing in Vayots dzor and Syunik provinces.
There is a snowstorm in Aparan region of Aragatsotn province.
According to the information provided by the Department of Emergency Situations of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and from the Department of Crisis Management Center of the Republic of North Ossetia of the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation, Stepantsminda-Larsi highway is open only for passenger vehicles, and there are 820 trucks accumulated on the Russian side.