Փակ են Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ» բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանից դեպի Ամբերդ ամրոց և դեպի Քարի լիճ տանող ավտոճանապարհները, իսկ Վարդենյաց լեռնանցքը փակ է միայն կցորդիչով բեռնատարների համար։
Արագածոտնի մարզի Ապարան-Արագած, Վայոց ձորի մարզի Սարավան-«Զանգեր» հատվածում, դեպի Ջերմուկ քաղաք տանող ավտոճանապարհին, Կոտայքի մարզի միջհամայնքային և Սյունիքի մարզի ավտոճանապարհներին տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց։
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ հունվարի 22-ի ժամը 16։30-ից Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը բաց է բոլոր ավտոմեքենաների համար, իսկ ռուսական կողմում կան կուտակված բեռնատար ավտոմեքենաներ:

In Aragatsotn region, roadways leading from "Amberd" high mountain meteorological station to Amberd fortress and to Kari lake are closed, Vardenyats mountain pass is closed only for trucks with trailers.
Black ice is formed in the section of Aparan-Aragats of Aragatsotn province, Saravan-"Zanger" of Vayots dzor province, on the roadway leading to Jermuk town, on the intercommunity roadways of Kotayk province and on the roadways of Syunik province.
According to the information provided by the Department of Emergency Situations of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and from the Department of Crisis Management Center of the Republic of North Ossetia of the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation, from January 22, at 16:30, Stepantsminda-Larsi highway is open only for all types of vehicles, and there are 820 trucks accumulated on the Russian side.