Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են հայ-ռուսական շտաբային բանակցությունների արդյունքները
Փետրվարի 1-ին, ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ, կայացել է հեռախոսազրույց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի միջև։ Ռազմավարական դաշնակից երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նախորդ շաբաթ կայացած հայ-ռուսական երկկողմ ռազմական համագործակցության ուղղություններով շտաբային բանակցությունների արդյունքները, ինչպես նաև հետպատերազմյան շրջանում Հայաստանի անվտանգային խնդիրների լուծման ընթացքը։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը գոհունակություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեության կապակցությամբ, հատուկ նշելով, որ դրա արդյունավետության լավագույն վկայությունը զինադադարի գրեթե լիարժեք պահպանումն է, ինչի շնորհիվ նախորդող՝ դեկտեմբեր և հունվար ամիսներին լուրջ արտակարգ միջադեպեր չեն գրանցվել՝ բացառությամբ ԱՀ ՊԲ մեկ զինծառայողի վիրավորման դեպքի։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև տարածաշրջանային զարգացումների հետ կապված խնդիրներ։

Главы Минобороны Армении и России обсудили процесс решения вопросов безопасности Армении в поствоенный период
1 февраля по инициативе российской стороны состоялся телефонный разговор министра обороны РА Вагаршака Арутюняна с министром обороны Российской Федерации, генералом армии Сергеем Шойгу. Руководители оборонных ведомств стратегических союзников обсудили итоги состоявшихся на прошлой неделе штабных переговоров по армяно-российскому двустороннему военному сотрудничеству, а также процесс решения вопросов безопасности Армении в послевоенный период.
Министр обороны РА Вагаршак Арутюнян выразил удовлетворение деятельностью российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, особо отметив, что лучшим свидетельством его эффективности является практически полное соблюдение режима прекращения огня, благодаря чему в последний период не было зафиксировано серьезных чрезвычайных проишествий, за исключением ранения одного военнослужащего Армии обороны Республики Арцах.