ՄԱԿ-ը կոչ է անում Ադրբեջանին և Հայաստանին գերիներին շուտափույթ ազատ արձակել
ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների փորձագետները կոչ են անում շուտափույթ ազատ արձակել Լեռնային Ղարաբաղի վերջին հակամարտության ընթացքում գերևարվածներին, ինչպես նաև վերադարձնել զոհվածների մարմինները իրենց ընտանիքներին՝ հուղարկավորելու համար, տեղեկացնում է Aysor.am-ը:
Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (ՄԻԳՀԳ) կողմից երկուշաբթի հրապարակված հայտարարության մեջ:
Փորձագետները կարծում են, որ անհետ կորածների ճակատագրի և գտնվելու վայրի մասին տեղեկատվության չբացահայտումը և մահացածների աճյունները հանձնելուց հրաժարվելը կարող է հավասարվել առևանգման հետ։
Բացի այդ, ՄԱԿ ՄԻԳՀԳ-ի փորձագետները մտահոգված են այն տեղեկություններով, որ գերիները ենթարկվում են արտադատական սպանությունների, բռնի անհետացումների, խոշտանգումների և այլ տեսակի վատ վերաբերմունքի:
«Ոչ մի բացառիկ հանգամանք՝ լինի դա պատերազմական իրավիճակ, ներքաղաքական անկայունություն, թե այլ արտակարգ իրավիճակ, չի կարող արդարացնել խոշտանգումները և առևանգումները», - ասել են նրանք:
Փորձագետները նաև կոչ են արել Ադրբեջանի և Հայաստանի իշխանություններին իրականացնել «մանրակրկիտ, արագ, անկախ և անկողմնակալ հետաքննություն հակամարտության ընթացքում և դրանից հետո կատարված մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների մեղադրանքների վերաբերյալ՝ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու և տուժածներին հատուցելու համար»:

ООН призывает Азербайджан и Армению к скорейшему освобождению пленных
Эксперты ООН по правам человека призывают к скорейшему освобождению пленных в ходе недавнего Нагорно-карабахского конфликта, а также возвращению тел погибших семьям для их захоронения. Об этом говорится в опубликованном в понедельник сообщении Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ ООН), передает Aysor.am.
Эксперты считают, что нераскрытие информации о судьбе и местонахождении пропавших без вести и отказ передать останки погибших могут быть приравнены к насильственному исчезновению.
Кроме того, эксперты УВКЧП ООН обеспокоены сообщениями о том, что пленные подвергаются внесудебным убийствам, насильственным исчезновениям, пыткам и другим видам жестокого обращения.
"Никакие исключительные обстоятельства - будь то состояние войны, внутренняя политическая нестабильность или любое другое чрезвычайное положение - не могут служить оправданием пыток и насильственных исчезновений", - заявили они.
Эксперты также призвали власти Азербайджана и Армении провести "тщательное, оперативное, независимое и беспристрастное расследование утверждений о серьезных нарушениях прав человека, совершенных во время и после конфликта, с тем, чтобы привлечь виновных к ответственности и обеспечить возмещение ущерба жертвам".