Իսրայելն ու Կոսովոն դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել
Իսրայելն ու Կոսովոն համաձայնագիր են ստորագրել դիվանագիտական ​​հարաբերություններ հաստատելու մասին: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել են Իսրայելի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
«Իր տեսակի մեջ առաջին պատմական առցանց արարողության ժամանակ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գաբի Աշկենազին և Կոսովոյի արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարար Մելիսա Հարադինայ-Ստուբլան համաձայնագիր ստորագրեցին Իսրայելի և Կոսովոյի միջև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման մասին», - ասել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ինչպես հայտնել է Աշկենազին, «Իսրայելի և Կոսովոյի միջև հարաբերությունների հաստատումը կարևոր և հուզիչ պատմական քայլ է, որն արտացոլում է տարածաշրջանում վերջին ամիսների ընթացքում տեղի ունեցած բազմաթիվ փոփոխությունները»:

Israel and Kosovo officially established diplomatic ties Monday in a ceremony held via Zoom, The Jerusalem Post reports.
The ceremony, which according to Israel's Foreign Ministry is the first of its kind in the world, saw agreements signed by Foreign Minister Gabi Ashkenazi, and then scanned and sent to his Kosovar counterpart Meliza Haradinaj-Stublla in the capital of Pristina.
According to Ashkenazi, Haradinaj-Stublla also submitted a formal request to open an embassy in Jerusalem - which was accepted.