ՄԱԿ-ը 2 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսական օգնություն է տրամադրել ԼՂ պատերազմից տուժած քաղաքացիներին
ՄԱԿ-ը 2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով ֆինանսական օգնություն է տրամադրել՝ Լեռնային Ղարաբաղում և դրա մերձակայքում վերջերս տեղի ունեցած հակամարտության արդյունքում Հայաստանում ապաստանած մարդկանց կենսական նշանակություն ունեցող մարդասիրական աջակցություն հասցնելու համար:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՄԱԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցչության պաշտոնական կայքէջից՝ այս միջոցներն անմիջապես կաջակցեն նախորդ շաբաթ հրապարակված Հայաստանի Միջգործակալական արձագանքման ծրագրին, որում ներկայացված են ՄԱԿ-ի և հումանիտար գործընկերների ռեսուրսների կարիքները`տեղահանված և ընդունող համայնքների առաջնային կարիքները բավարարելու համար:
Անցած տարի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տեղի ունեցած վեց շաբաթյա մարտերն ավարտվեցին նոյեմբերի 9-ին՝ հրադադարի եռակողմ համաձայնագրով, այն բանից հետո, երբ ավելի քան 90,000 մարդ, հիմնականում կանայք և երեխաներ, տեղահանվել էին Հայաստան:
«ՄԱԿ-ը աջակցել է իրենց տները հարկադիր լքած մարդկանց հակամարտության հենց սկզբից և կշարունակի աջակցել այնքան ժամանակ, քանի դեռ մարդիկ խոցելի կմնան», - ասաց Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը: ՄԱԿ-ը հավատարիմ է աջակցելու և պաշտպանելու իր պարտավորվածությանը, հատկապես՝ Լեռնային Ղարաբաղից և դրա շրջակայքից տեղահանված և Հայաստանում ապաստանած կանանց, տղամարդկանց, աղջիկներին և տղաներին, ովքեր տուժել են հակամարտությունից:
ՄԱԿ-ի Արտակարգ իրավիճակների արձագանքման կենտրոնական հիմնադրամի (CERF) կողմից ֆինանսավորումը կօգնի առաջնահերթ օգնություն տրամադրել փախստականների նման կարգավիճակում գտնվող անձանց և ընդունող համայնքներին: ՄԱԿ-ի Փախստականների գրասենյակի, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և ՄԱԿ-ի Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության միջոցով տրամադրվող աջակցությունը կապահովի, որ բոլոր խոցելի խմբերին, հատկապես՝ երեխաներին, հասանելի լինեն այնպիսի ծառայությունները, ինչպիսիք են դպրոցները, սոցիալ-հոգեբանական աջակցությունն ու առողջապահական առաջնային ծառայությունները, ինչպես նաև՝ ձմեռելու համար անհրաժեշտ ապաստարաններն ու ոչ պարենային ապրանքները: Աջակցման տրամադրման ժամանակ առաջնահերթություն կտրվի կանանց, երեխաներին, տարեցներին և հաշմանդամություն ունեցող անձանց:
Ծրագիրը ընդլայնում է հակամարտության հենց սկզբից տրամադրվող աջակցությունը: 2020 թվականի հոկտեմբերից դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում ՄԱԿ-ի գործակալությունները և գործընկերները տրամադրել են 33,330 ոչ պարենային ապրանք, այդ թվում՝ անկողնային իրեր, սրբիչներ, հիգիենայի պարագաներ և կենցաղային իրեր, 1,000 ծալովի մահճակալ, սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն տրամադրել կանանց և երեխաներին, ինչպես նաև՝ վճարել են ապաստարանի դեր կատարած 64 օբյեկտի կոմունալ ծախսերը: Աջակցություն է ցուցաբերվել նաև 11,500 երեխայի, ովքեր ներկայում սովորում են Հայաստանի նախակրթարաններում և դպրոցներում: Բացի այդ, մի շարք այլ միջոցառումների հետ մեկտեղ, յուրաքանչյուր ամիս հարյուրավոր տոննա պարենային օգնություն է տրամադրվում շուրջ 18,000 մարդու:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի թիմը հրապարակել է Հայաստանի Միջգործակալական արձագանքման ծրագիրը նախորդ շաբաթ՝ Մշտական համակարգողի և ՄԱԿ-ի Փախստականների գրասենյակի ղեկավարությամբ, և գործընկեր ՀԿ-ների հետ միասին: Արձագանքման պլանը ներառում է 36 մարդասիրական գործընկեր և 188 նախագիծ` վեց հիմնական ոլորտներում անհրաժեշտ օգնությունն ապահովելու համար (պաշտպանություն, այդ թվում՝ երեխաների պաշտպանություն; կրթություն, ապաստան և ոչ պարենային ապրանքներ; սննդի անվտանգություն և սնուցում; առողջապահություն և վաղ վերականգնում):

UN Provides 2 Million USD to War-Affected Areas of Nagorno Karabakh
The United Nations has released US$2 million for the delivery of lifesaving humanitarian assistance to people who have sought refuge in Armenia as a result of the recent conflict in and around Nagorno-Karabakh, the official website of the UN Armenia reports
These funds will immediately support the Armenia Inter-Agency Response Plan launched last week, which outlines resource needs for the UN and humanitarian partners to meet the critical needs of those displaced and host communities.
Six weeks of fighting last year in the Nagorno-Karabakh area ended with a trilateral ceasefire statement on 9 November, after more than 90,000 people, mostly women and children, had been displaced to Armenia.
“The United Nations began supporting people forced to flee their homes at the onset of the conflict and will continue as long as people remain vulnerable” said the UN Resident Coordinator in Armenia, Shombi Sharp. The UN is committed to supporting and ensuring the protection, especially of the women, men, girls and boys from in and around Nagorno-Karabakh who are in Armenia and who have been impacted by the recent conflict.
Funding from the UN’s Central Emergency Response Fund (CERF) will help provide prioritized assistance for persons in refugee-like situations and host communities. Delivered through UNHCR, UNICEF and IOM, this will include protection support to ensure that all vulnerable groups, especially children, have access to schools, psychosocial support and primary health services, as well as shelter and non-food items assistance to endure the winter. Women, children, the elderly and people with disabilities will be prioritized for life-saving assistance as the funding is disbursed.
The Response Plan scales up support already provided since the beginning of the conflict. From October until December 2020, the UN agencies and partners distributed over 33,330 non-food items, including bedding items, towels, hygiene supplies, and household items, in addition to providing 1,000 foldable beds, psycho-social support services to women and children and covering the utility costs for 64 collective shelter facilities. Some 11,500 school-age children, who are currently enrolled in primary and secondary education in Armenia, were also assisted. Further, hundreds of metric tons of food assistance has been provided to approximately 18,000 people each month, along with a number of other actions.
The Armenia Inter-Agency Response Plan was launched last week, under the joint leadership of the UN Resident Coordinator and UNHCR, the United Nations Country Team, together with NGO partners. The Response Plan involves 36 humanitarian partners and 188 projects with total financial requirements amounting to $ 62.6 million across six key sectors: protection, including child protection; education; shelter and non-food items; food security and nutrition; health, and early-recovery.