Հռոմի պապի հրամանագրով փետրվարի 27-ը կնշվի որպես Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու օր
Ն․Ս․ Ֆրանցիսկոսի հրամանագրով Հռոմեական գլխավոր օրացույցում փետրվարի 27-ը կնշվի որպես Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու հիշատակի օր։ Այն կներառվի աշխարհով մեկ սփռված կաթողիկե եկեղեցիների տոնացույցերում, կնորացվեն պատարագի գրքերը և ժամերգության տեքստերը։ Այս մասին հայտնում է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանությունը։
Դեռևս 2015թ. փետրվարի 23-ին Հռոմի Պապը հայ միջնադարյան հոգևորական, աստվածաբան, բանաստեղծ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն շնորհել էր «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ» տիտղոսը: Ֆրանցիսկոս Պապն այդպիսով հաստատել է Սուրբ Աթոռի Սրբերի հարցերով միաբանության ընդունած որոշումը, ըստ որի Նարեկացին արժանի էր ճանաչվել եկեղեցական մեծագույն պարգևին, փոխանցում է Panorama.am:

Pope Francis Adds Memorial of St. Gregory of Narek to Roman Calendar
In a new decree, Pope Francis has inscribed Memorial of St. Gregory of Narek in the Roman calendar on February 27Panorama.am reports.
It will be included in the calendars of Catholic churches all over the world, the books of the liturgy and the texts of the church services will be updated, the Embassy of Armenia to the Holy See reported.
On February 23, 2015 the Pope awarded the title of Doctor of the Ecumenical Church to medieval Armenian priest, poet, theologian and philosopher St. Gregory of Narek. Thus Pope Francis confirmed the decision of the Congregation for the Causes of Saints, according to which Gregory of Narek deserved the highest ecclesiastical award.