Հայաստանի սահմանների որոշման գործընթացը տեղի է ունենում պատերազմի ու ուժի կիրառության սպառնալիքների ներքո. Արման Թաթոյան
ՀՀ Սյունիքի մարզի համայնքներն իրար կապող ճանապարհներին ադրբեջանական զինված ծառայողների (նաև դրոշների ու ցուցանակների) առկայությունը հակասում է մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի հիմքերին, խախտում է իրավունքի գերակայությունը և հետևաբար՝ զուրկ է իրավական որևէ հիմքից: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում րել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
ՄԻՊ-ը նշել է՝ նրանք այդ վայրերում են հայտնվել, քանի որ՝
1) Արցախում հայերի նկատմամբ իրականացրել են էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականություն ահաբեկչական մեթոդներով.
2) խոշտանգել են ու անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկել խաղաղ բնակիչներին ու զինվորականներին, կատարել են այլ դաժանություններ (կենդանի մարդկանց գլխատումներ, մարմինների անարգանք և այլն).
3) Արցախի դեմ օգտագործվել են ջիհադիստներ ու ԻԳԻԼ (ISIS) ահաբեկիչներ, որոնք հայերի նկատմամբ կատարել են պատերազմական հանցագործություններ ու դաժանություններ.
4) Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերը ենթարկել են դիտավորյալ զանգվածային ավերածությունների, այդ թվում՝ արգելված կասետային զինատեսակներով.
5) պատերազմն առաջին օրից ուղեկցվել է հայատյացության խրախուսման պետական քաղաքականությամբ ու հայերի նկատմամբ էթնիկ պատկանելիության հիմքով թշնամանքի հրահրմամբ (տարիների ինստիտուցիոնալ քաղաքականություն).
6) պատերազմի ընթացքում իրենց մշտական բնակավայրերից տեղահանվել է ավելի քան 100,000 խաղաղ բնակիչ, իսկ պատերազմի հետևանքով անօթևան է մնացել շուրջ 40,000 մարդ.
7) Ադրբեջանի և Թուրքիայի բարձրագույն իշխանության մարմինները Հայաստանի ու ողջ հայ ժողովրդի մասին բացահայտ են խոսում ցեղասպանության սպառնալիքների լեզվով (օրինակ՝ 2020թ. դեկտեմբերի 10-ի Բաքվի ռազմական միջոցառումը).
8)Ադրբեջանի իշխանության բարձրագույն մարմինները, հանրային գործիչները վիրավորում են հայերին, ողջ հայ ժողովրդին` արժանապատվություն նվաստացնելու նպատակով ու դա խրախուսում են, հրապարակայնորեն հրահրում են ատելություն.
9) Հայաստանի սահմանների որոշման գործընթացը տեղի է ունենում պատերազմի ու ուժի կիրառության սպառնալիքների ներքո.
10) պատերազմի և ուժի սպառնալիքների պատճառով սահմանների որոշումը տեղի է ունենում մեխանիկական մեթոդներով ու անթույլատրելի արագությամբ ՝ առանց մասնագիտական աշխատանքների, միջազգային կանոնների կոպիտ խախտումներով.
11) անտեսված են Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու օրինական շահերը.
12) գործընթացն ուղեկցվում է Հայաստանի սահմանային բնակիչների սեփականության, տնտեսական գործունեության ու սոցիալ-տնտեսական մյուս իրավունքների կոպիտ խախտումներով (իրենց գույքից զրկված ու անօթևան մնացած մարդիկ).
13) լրջորեն վտանգվել են Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային բնակիչների ու, առհասարակ, Հայաստանի ողջ բնակչության կյանքի, արժանապատվության, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության և կենսական կարևորության մյուս իրավունքները.
14) սահմանային բնակավայրերի բնակիչների համար առկա չէ կանխատեսելիություն կամ գործողություններն անորոշ են, առկա չէ որևէ տեսակի ժամանակացույց:
Ուստի, նկարագրված մոտեցումներով սահմանների որոշումը չի նպաստելու տարածաշրջանում ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությանը. հակառակը` պարարտ հող է ստեղծելու Ադրբեջանում չդադարող հայատյացության ու թշնամանքի, մարդու իրավունքների շարունակական կոպիտ խախտումների ու այլ վտանգավոր դրսևորումների համար:

Процесс определения границ Республики Армения происходит под угрозой войны и применения силы: Арман Татоян
Защитник прав человека (Омбудсмен) РА Арман Татоян пишет:
"Присутствие азербайджанских вооруженных сил (а также флагов и указателей) на дорогах, соединяющих общины Сюникской области Республики Армения, противоречит основам международной системы прав человека, нарушает верховенство закона и, следовательно, лишено какой-либо правовой основы. Они появились в этих местах потому, что:
1) в Арцахе в отношении армян террористическими методами проводились этнические чистки и политика геноцида;
2) гражданские лица и военные подверглись пыткам и бесчеловечному обращению (обезглавливание, осквернение трупов и т. д.);
3) против Арцаха использовались джихадисты и террористы ИГИЛ, которые совершали военные преступления и злодеяния против армян;
4) гражданские населенные пункты Арцаха подверглись умышленному массовому разрушению, в том числе с применением запрещенных кассетных видов оружия;
5) с первого дня войны все это сопровождалось государственной политикой разжигания антиармянской ненависти и вражды по отношению к армянам по принципу этнической принадлежности (институциональная политика лет);
6) во время войны более 100 000 мирных жителей были выселены из своих постоянных мест проживания, и около 40 000 человек остались без крова;
7) высшие органы власти Азербайджана и Турции открыто говорят об Армении и обо всем армянском народе языком угроз геноцида (например, военный парад в Баку 10 декабря 2020 года);
8) высшие органы власти Азербайджана, общественные деятели оскорбляют армян, чтобы унизить достоинство всего армянского народа и публично поощряют это;
9) процесс определения границ Армении происходит под угрозой войны и применения силы;
10) под угрозой войны и применения силы границы определяются механическими методами и с недопустимой скоростью, без проведения профессиональных работ, с грубыми нарушениями международных правил;
11) игнорируются права и законные интересы жителей приграничных населенных пунктов Армении;
12) процесс сопровождается грубыми нарушениями имущественных, хозяйственной деятельности и других социально-экономических прав приграничных жителей Армении (людей, лишившихся имущества и оставшихся без крова).
13) поставлены под серьезную угрозу права на жизнь, достоинство, физическое и психическую неприкосновенность и другие жизненно важные права приграничных жителей Сюникской и Гегаркуникской областей и всего населения Армении в целом;
14) для жителей приграничных территорий нет предсказуемости или действия неопределенны, по крайней мере, нет ни одного установленного срока;
Следовательно, определение границ с описанными подходами не будет способствовать мирному сосуществованию народов в регионе- напротив, это создаст благодатную почву для непрекращающейся ненависти и вражды по отношению к армянам в Азербайджане, постоянных грубых нарушений прав человека и других опасных проявлений".