Թուրքական ​​ալիքը ցույց է տվել Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի մի շարք տարածքների վրա ազդեցության հնարավոր ընդլայնման քարտեզը
Թուրքական TRT1 հեռուստաընկերությունը եթերում ցույց է տվել Անկարայի ազդեցության ոլորտի ընդլայնման կանխատեսման քարտեզը, որն ավելի վաղ պատրաստվել էր Stratfor- ի կողմից: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ընկերությունը կանխատեսում է, որ մինչ 2050 թվականը Թուրքիան կընդլայնի իր ազդեցության ոլորտը Բալկանների, Հյուսիսային Աֆրիկայի, Մերձավոր Արևելքի, Անդրկովկասի, Կենտրոնական Ասիայի և Ռուսաստանի որոշ հատվածների վրա:
Այդպես, Անկարայի շահերի գոտում քարտեզի վրա էին հայտնվել Հյուսիսային Կովկասի, Ղրիմի հանրապետությունները, Կրասնոդարի և Ստավրոպոլի երկրամասերը, Ռոստովի և Աստրախանի շրջանները, Կալմիկիան և երկրի եվրոպական տարածքի հարավում գտնվող այլ տարածաշրջանների մասեր:
Ըստ կանխատեսումների ՝ Լիբիան, Եգիպտոսը, Սաուդյան Արաբիան, Իրաքը, Սիրիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Եմենը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և նախկին ԽՍՀՄ ասիական հանրապետությունների որոշ հատվածներ նույնպես կհայտնվեն թուրքական ազդեցության գոտում:

Turkish state TV channel TRT1 showed on the air a map with a forecast of the expansion of the sphere of influence of Ankara, prepared earlier by Stratfor, RIA Novosti reports.
The company predicts that by 2050 Turkey will expand its sphere of influence to the Balkans, North Africa, the Middle East, Transcaucasia, Central Asia, and part of Russia.  So, on the map in the zone of interests of Ankara were the republics of the North Caucasus, Crimea, Krasnodar and Stavropol, Rostov and Astrakhan Regions, Kalmykia and parts of other regions in the south of the European territory of the country.
Also, according to the forecast, Libya, Egypt, Saudi Arabia, Iraq, Syria, Greece, Cyprus, Armenia, Georgia, Azerbaijan, Yemen, the United Arab Emirates and parts of the Asian republics of the former USSR should get into the Turkish zone of influence.