Թուրքական ​​ալիքը ցույց է տվել Հայաստանի, Վրաստանի, Ռուսաստանի մի շարք տարածքների վրա ազդեցության հնարավոր ընդլայնման քարտեզը
Թուրքական TRT1 հեռուստաընկերությունը եթերում ցույց է տվել Անկարայի ազդեցության ոլորտի ընդլայնման կանխատեսման քարտեզը, որն ավելի վաղ պատրաստվել էր Stratfor- ի կողմից: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ընկերությունը կանխատեսում է, որ մինչ 2050 թվականը Թուրքիան կընդլայնի իր ազդեցության ոլորտը Բալկանների, Հյուսիսային Աֆրիկայի, Մերձավոր Արևելքի, Անդրկովկասի, Կենտրոնական Ասիայի և Ռուսաստանի որոշ հատվածների վրա:
Այդպես, Անկարայի շահերի գոտում քարտեզի վրա էին հայտնվել Հյուսիսային Կովկասի, Ղրիմի հանրապետությունները, Կրասնոդարի և Ստավրոպոլի երկրամասերը, Ռոստովի և Աստրախանի շրջանները, Կալմիկիան և երկրի եվրոպական տարածքի հարավում գտնվող այլ տարածաշրջանների մասեր:
Ըստ կանխատեսումների ՝ Լիբիան, Եգիպտոսը, Սաուդյան Արաբիան, Իրաքը, Սիրիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Եմենը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և նախկին ԽՍՀՄ ասիական հանրապետությունների որոշ հատվածներ նույնպես կհայտնվեն թուրքական ազդեցության գոտում:

Турецкий государственный телеканал TRT1 продемонстрировал в эфире карту с прогнозом расширения сферы влияния Анкары, подготовленный ранее компанией Stratfor, передает РИА Новости
Компания прогнозирует, что к 2050 году Турция расширит сферу своего влияния на Балканы, Северную Африку, Ближний Восток, Закавказье, Среднюю Азию, а также часть России. Так, на карте в зоне интересов Анкары оказались республики Северного Кавказа, Крым, Краснодарский и Ставропольский края, Ростовская и Астраханская области, Калмыкия и части других регионов на юге европейской территории страны.
Также в зону влияния Турции, в соответствии с прогнозом, должны попасть Ливия, Египет, Саудовская Аравия, Ирак, Сирия, Греция, Кипр, Армения, Грузия, Азербайджан, Йемен, ОАЭ и части азиатских республик бывшего СССР.